Mal slávu i peniaze, ale aj závislosť od drog a depresie. Pred 27 rokmi si ako 27-ročný siahol na život. Frontman kapely Nirvana, jedna z najväčších grungových hviezd 90. rokov, sa zastrelil vo svojom dome v Seattli. Nebol to prvý pokus o samovraždu, ale, žiaľ, tentoraz dôsledný a posledný. Mnohí jeho fanúšikovia však stále neveria, že si sám vzal to najcennejšie, čo človek má, a podľa rôznych konšpiračných teórií ho za vraždili.

Z vyšetrovacieho spisu

V posledných dňoch do týchto sprisahaní tak trochu prehovoril americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zverejnením časti spisu týkajúceho sa smrti hviezdneho umelca. Ako informuje magazín Rolling Stone, dokumentácia, ktorú FBI odtajnila na svojom webe, má desať strán a obsahuje okrem iného dva listy, ktorých autori silno pochybujú o oficiálnej príčine smrti. Volajú v nich po obnovení vyšetrovania. Tvrdia napríklad, že zbraň, ktorú hudobník namieril proti sebe, nemala na povrchu jeho odtlačky prstov. „Milióny fanúšikov na celom svete žiadajú, aby ich pochybnosti týkajúce sa Cobainovej smrti raz a navždy zmizli,“ píše autor.

V spise sa nachádza aj dokument, ktorý v januári 1997 poslalo FBI štúdio Cros grove Meurer Productions, producent dokumentárneho seriálu Unsolved Mysteries (jeden diel bol venovaný smrti lídra Nirvany). Obsahuje názor súkromného detektíva z Los Angeles Toma Granta, ktorý takisto pochybuje o samovražde muzikanta. Napriek tomu, že si ho spočiatku najala Kurtova manželka, tak isto hudobníčka Courtney Lovová, myslí si, že má práve ona prsty v manželovej vražde. Vraj si ju objednala preto, lebo sa obávala, že sa s ňou Kurt plánuje rozviesť, a chcela po ňom dediť. Teória o vraždiacej manželke je medzi fanúšikmi veľmi populárna. K ich presvedčeniu má prispievať aj fakt, že rozlúčkový list, v ktorom sa Cobain obracia k svojim poslucháčom, žene i dcére Frances Beanovej, je údajne sfalšovaný. Slová o túžbe po smrti, ktoré sa v ňom nachádzajú, boli vraj dopísané neskôr, čo podľa nich dokazuje úplne iný charakter písma.

Konšpiračnú teóriu o tom, že Courtney presvedčila kamaráta, aby jej manžela zavraždil a na aranžoval všetko ako samovraždu, podporuje aj dokument Soa ked In Bleach z roku 2014. „Za všetkým hľadaj ženu,“ pritakávali skalní obdivovatelia Nirvany a jej najpopulárnejšej tváre. Vtedy však všetky kinopremietania stopli právnici vdovy. Kinám poslali list so zdvihnutým prstom, v ktorom okrem iného stálo: „Neexistuje žiadny relevantný dôkaz, ktorý by podporil tieto hanlivé tvrdenia.“

Mimochodom, ešte šialenejšou teóriou je tá, podľa ktorej Kurt Cobain nezomrel, je živý a vystupuje dnes ako frontman alternatívnej rockovej skupiny Weezer z Los Angeles Rivers Cuomo.

Viac FOTO Kurta Cobaina v GALÉRII >>

Neústupní

V každom prípade, FBI musí občas preveriť aj nemožné a neuveriteľné, tak preverila aj fanúšikovské teórie o vražde. Agentúra však zatiaľ vyšetrovanie neobnovila, hoci si to mnohí želajú a odpoveď úradu ich neuspokojuje. „Rozumieme obavám a pochybnostiam, že pán Cobain mohol byť obeťou vraha, ale vyšetrovanie spadá pod jurisdikciu orgánov konkrétneho štátu a miestnych orgánov,“ píšu kompetentní predstavitelia vládnej agentúry. Ako ďalej vysvetľujú, aby FBI mohlo obnoviť vyšetrovanie v tejto záležitosti, musí dostať dôkazy, ktoré by poukazovali na to, že boli porušené federálne zákony. „Na základe doterajších informácií sme takéto porušenie nezaznamenali. Preto ani nemôžeme v tejto veci podniknúť žiadne ďalšie vyšetrovacie úkony,“ dodávajú agenti.