Tip na článok
John Gotti junior (vľavo) napísal knihu o pôsobení legendárneho newyorského klanu, ktorému šéfoval John Gotti senior (vpravo) s prezývkou Dapper Don.

Vražda počas návštevy zubára: Syn mafiána odhalil rodinné tajomstvá

plus7dni.sk

Ako sedemročný sa chcel prezliecť za policajta a jeho otec takmer zabil matku, že mu to schválila. Syn jedného z najznámejších bosov newyorského podsvetia vydal knihu o živote legendárneho mafiána.

Galéria k článku (4 fotografie )
Dapper John v cele krátko pred smrťou.
John Gotti šéfoval klanu Gambinovcov.
Mladší Gotti tvrdí, že sa vzdal zločinu v roku 1999.

John Gotti senior, známy ako Dapper Don, je považovaný za najznámejšieho novodobého gangstra newyorskej mafie. Bol šéfom klanu Gambinovcov, jednej z piatich mafiánskych rodín v New York City. Zomrel vo väzení v roku 2002, presne desať rokov po tom, ako ho súd poslal za mreže na doživotie.

Jeden z jeho troch synov, John Gotti junior, teraz vydáva knihu s názvom Tieň môjho otca, ktorú napísal napriek protestom svojej matky. Nechcela prepierať rodinné tajomstvá na verejnosti. Gotti Jr., ktorý podľa vlastných slov opustil cestu organizovaného zločinu v roku 1999, sa však obhajuje: „Mám právo objasniť vlastnú minulosť“.

Neskúste sa baviť s policajtom!

V autobiografii spomína na detstvo, keď chodil navštevovať otca v base. Mal sedem rokov a zveril sa mu s nápadom prezliecť sa na Halloween za policajta. Výstroj mu mal požičať policajný dôstojník, ktorý býval na rovnakej ulici. „Keď som mu to spomenul, otcovi sa zmenil výraz tváre, zahryzol si do päste a hrozivo sa pozrel na moju matku. Vedela už, čo znamená to gesto. Potom jej povedal – Ak sa dozviem, že môj syn, niektoré z mojich detí, či ty, ste prehovorili s tým policajtom alebo s hocijakým iným policajtom, zabijem ťa,“ opísal príhodu Gotti.

Posledné zúčtovanie

Dapper Don vedel so systémom vybabrať aj v base. Počas zdravotnej priepustky na návštevu zubára si odskočil za rodinou, hoci naňho dávala pozor ozbrojená stráž. „Otec prišiel do ambulancie, sadol si do kresla a otvoril ústa. Neskôr vyšiel zadným východom, kde pri ňom rýchlo zastavilo kamarátovo auto a odviezlo ho preč.“

Gangster tak mohol stráviť aspoň trochu času so svojou rodinou. Ozbrojení strážcovia, podplatení stovkami dolárov, trpezlivo čakali, kedy – a či vôbec – sa mafiánsky bos vráti.

„Pobudol s rodinou, potom si dal sprchu a prezliekol sa späť do väzenskej kombinézy. Kým sa znovu objavil v ambulancii, stihol zastreliť jedného z ľudí, s ktorými nemal vybavené účty,“ píše v knihe Gotti.

Krv a svätý obrázok

Hoci videl aj temné stránky života v službách organizovaného zločinu, sám pokračoval v otcových šľapajach a pripojil sa ku gangu Gambinovcov. V autobiografii približuje aj rituál, akým ho prijali do organizácie.

„Okolo stola sedel asi tucet drsne vyzerajúcich mužov. Pichli mi špendlíkom do prsta, kvapka krvi padla na obrázok svätca a ten potom zapálili. Vzápätí som si musel horiaci obrázok prekladať z jednej ruky do druhej, až kým nedohorel.“

Johna Gottiho juniora chceli pre vydieranie poslať štyrikrát za mreže. Každý pokus sa skončil na súde a ďalej sa nikdy nepohol.

VIDEO Plus 7 Dní