Tip na článok

Vysmiaty Jadran: More záhadne vyplavilo do obľúbených letovísk stovky kilogramov marihuany

Aj keď turistická sezóna sa ešte zďaleka nezačala, na chorvátskej časti Jadranu je už teraz veselo. Doslova do popuku. More v posledných dňoch vyplavilo na pobrežie, ale aj ostrovy stovky kilogramov marihuany.

Galéria k článku (18 fotografií )
Ive Šikič Bažokič: More pri Murteri už vraj vyplavilo kadečo.
„Plody mora“: Takéto balíky vyplavilo more na chorvátske pobrežie.
Záplava tenisiek: Zažili ju na holandskom ostrove Terschelling.

Kuriózne balíčky sa objavujú od Dubrovníka až po súostrovie Kornati.

Plná pláž

„Ty vyzeráš, akoby si práve prišiel z ostrova Murter.“ Takto sa podľa denníka Slobodna Dalmacija obyvatelia Šibeniku prihovárajú známym, ktorí aj počas týchto zamračených a depresívnych dní majú úsmev na tvári a dobrú náladu. Spravidla sa však dočkajú rovnako vtipnej odpovede: „Kornati sú hotový zázrak. Také blahodarné veci, aké sa vyskytujú tam, nenájdete nikde.“

Práve v oblasti Šibeniku a na okolitých ostrovoch more začiatkom marca vyplavilo asi sto kilogramov marihuany zabalenej v igelitových balíčkoch. Jedna z najväčších „dodávok“ sa objavila na murterskej pláži Slanica. „V týchto dňoch sa tam prechádzajú aj tí, ktorých si z domu nemohol vyhnať ani puškou,“ smejú sa v reportáži denníka Slobodna Dalmacija obyvatelia ostrova postávajúci predmiestnym supermarketom. „A to nehovoríme o cudzincoch. Je ich tam ešte viac ako domácich. Určite ich sem prilákali správy o tých nálezoch. Je to, ako keď pred niekoľkými rokmi polovica mesta Split hľadala veľrybu. Ibaže títo hľadajú trávu.“

Vtipy v súvislosti s vyplavením opojnej látky vznikajú ako na bežiacom páse. „Možno je marihuana dobrý nápad na rozbehnutie novej formy turistiky. Novým brandom Murtera by mohla byť cannabis turistika,“ domnieva sa miestny podnikateľ Krešimir Mudronja. „Každých desať, pätnásť dní by sa v mori musela objaviť nová zásielka trávy. To by napríklad mohli mať na starosti zamestnanci komunálnych služieb. Takáto stratégia by pomohla aj poľnohospodárstvu, veď toľkú marihuanu by musel niekto aj dopestovať.“

„Plody mora“: Takéto balíky vyplavilo more na chorvátske pobrežie.
„Plody mora“: Takéto balíky vyplavilo more na chorvátske pobrežie.
YouTube

Začalo sa to v Dubrovníku

Veselo je aj v ďalších častiach Jadranu. Prvé balíky marihuany more vyplavilo v okolí luxusného letoviska Dubrovník. A v žiadnom prípade nejde o zanedbateľné množstvo, polícia hovorí o 270 kilogramoch. Okrem mesta sa balíčky objavili pri okolitých ostrovoch Lastovo, Mljet, Korčula a Lokrum. „Droga bola zabalená do PVC fólie a oblepená lepiacou páskou ako v mafiánskych filmoch,“ píše chorvátsky spravodajský portál 24sata.hr. „Moji kamaráti hovoria, že si zoženú potápačský výstroj a člny a vyberú sa na inšpekciu,“ smeje sa nemenovaný obyvateľ Dubrovníka.

O niekoľko dní sa v chorvátskej tlači objavili informácie o spomínaných sto kilogramoch narkotík v okolí mesta Šibenik, ale tým sa príbeh určite nekončí. Neoficiálne sa hovorí aj o ďalších stovkách vyplavených kilogramov. Slobodna Dalmacija priniesla svedectvo, podľa ktorého objavili asi 70 kilogramov rozmočenej marihuany pri obľúbenom bare Hula-Hula na ostrove Hvar. Droga údajne bola rozdelená do 13 menších balíčkov. Podľa ďalších informácií sa asi päťdesiat kilogramov našlo aj pri ostrove Vis. Polícia zároveň opakovane vyzvala občanov, aby ohlásili nález akéhokoľvek podozrivého balíka.

Pláž Slanica: Keď sa rozšírila správa o marihuane, počet jej návštevníkov sa údajne výrazne zvýšil.
Pláž Slanica: Keď sa rozšírila správa o marihuane, počet jej návštevníkov sa údajne výrazne zvýšil.
SLOBODNA DALMACIJA

Pochádza z Albánska?

Stále zostáva záhadou, akým spôsobom sa marihuana dostala do Jadranského mora. Odborníci už majú svoje teórie. Viac-menej sa zhodujú v tom, že narkotiká zrejme pochádzajú z Albánska a smerovali na trh Európskej únie. Mimochodom, tých 370 kilogramov, ktoré more podľa oficiálnych policajných práv vyplavilo, má odhadovanú trhovú hodnotu asi 750-tisíc eur.

Kriminalista a odborník na drogy Dubravko Klarič sa domnieva, že ide o marihuanu z jednej a tej istej zásielky. „Podľa mňa to pašeráci nevyhodili do mora zámerne s úmyslom neskôr si to vyzdvihnúť,“ povedal chorvátskej televízii TV Nova. „Zrejme sa im prihodilo niečo nečakané, takže marihuana neplánovane skončila v mori.“

Za jeden z možných scenárov označil možnosť, že pašerákov prekvapila policajná hliadka. „Niekedy pašeráci majú drogy pripevnené o dolnú časť lode v sieťach. Keď potom dorazia na miesto určenia, siete len vytiahnu. V prípade núdze sa však dokážu kontrabandu jednoducho zbaviť, aby ich polícia nemohla spájať s drogami,“ tvrdí. Ako dodáva, podrobnosti celého prípadu sa s najväčšou pravdepodobnosťou nedozvieme nikdy.

„Plody mora“: Takéto balíky vyplavilo more na chorvátske pobrežie.
„Plody mora“: Takéto balíky vyplavilo more na chorvátske pobrežie.
YouTube

Nielen drogy

Zaujímavý je aj obrovský rozptyl vyplavenej marihuany. Ak sa naozaj do mora dostala pri Albánsku, teda na juhu Jadranu, na Murter to mala vyše 400 kilometrov. Podľa obyvateľov ostrova v severnej Dalmácii to však nie je až taký výnimočný jav. „Nie je to prvý raz, čo sme v týchto vodách objavili marihuanu zabalenú do igelitu,“ vysvetľuje pre denník Slobodna Dalmacija Ive Šikič Bažokič z Národného parku Kornati.

„Čokoľvek sa na južnom Jadrane potopí v mori, nakoniec sa objaví u nás. Zrejme za to môžu morské prúdy.“ Ako spomína, pred niekoľkými rokmi ich potešili kvalitné drevené dosky. „Ľudia z mora vytiahli niekoľko kubíkov, zjavne počas zlého počasia drevo spadlo v mori z nejakej lode.“

Podľa Ivu Bažokiča v minulosti k nim takto dorazili pomaranče, ale aj kartóny Marlboro. „Zrejme ich pašeráci hádzali do mora, keď utekali pred políciou,“ vysvetľuje. „My sme cigarety vyťahovali z mora a sušili. Boli celkom dobré. V tom čase sa nedali kúpiť tieto zahraničné cigarety. A čo je ešte dôležitejšie, boli zadarmo,“ smeje sa.

Ive Šikič Bažokič: More pri Murteri už vraj vyplavilo kadečo.
Ive Šikič Bažokič: More pri Murteri už vraj vyplavilo kadečo.
Internet

A či podnikaví Chorváti teraz rovnakým spôsobom sušia marihuanu? Podľa odborníkov to nemá význam. Keďže sa rozmočila vo vode, droga už vraj nezaberá.

More vyplaví naozaj všeličo

Chorvátsky prípad nie je ojedinelý, more už drogy vyplavilo aj v minulosti. Napríklad medzi 19. a 21. novembrom 2013 na pláži neďaleko japonského Tokia objavili balíky, v ktorých bolo až 78 kilogramov kokaínu. Celková hodnota drogy sa vtedy odhadovala na 70 miliónov amerických dolárov.

Moria a oceány však v minulosti vyplavili na svetové pláže ďalšie kuriózne veci. Tu sú niektoré z nich:

  • Vo februári 1997 z lode smerujúcej z Rotterdamu do New Yorku padlo do mora 62 kontajnerov s figúrkami lega, celkovo 4 4756 940 kusov. Počas nasledujúcich rokov sa figúrky postupne objavovali na plážach v Devone, Cornwalle a Írsku.
  • V roku 1901 sa pri pobreží waleského Llynu potopila loď Stuart prevážajúca whisky. Väčšinu fliaš more vyplavilo v priebehu niekoľkých mesiacov, občas už vyše storočnú whisky na miestnych plážach objavia aj dnes.
  • V decembri 2001 v Miami Beach na Floride našli takmer dvojmetrovú výcvikovú mínu patriacu americkému námorníctvu.
  • V decembri 2006 pláž v americkej Severnej Karolíne zaplavili tortillové čipsy Doritos. Miestni obyvatelia našli tisíce balení, ktoré zrejme pochádzali z kontajnerovej lode, čo sa dostala do búrky.
  • V júli 2009 v búrke padlo pri holandskom pobreží do mora z lode Mondriaan niekoľko kontajnerov. V nasledujúcich dňoch pláž na neďalekom ostrove Terschelling doslova zaplavili tisíce tenisiek.
Záplava tenisiek: Zažili ju na holandskom ostrove Terschelling.
Záplava tenisiek: Zažili ju na holandskom ostrove Terschelling.
profimedia.sk
VIDEO Plus 7 Dní