S výskumnou expedíciou preskúmala ruské polárne končiny a v roku 1929 obletela zemeguľu za 21 dní. Počas deviatich rokov hladkej prevádzky uskutočnila 590 letov, nalietala vyše poldruha milióna kilometrov, prepravila 34 tisíc cestujúcich a 78 ton pošty.

Reč je o nemeckej vzducholodi LZ 127 Graf Zeppelin, ktorá prvýkrát vzlietla pred 85 rokmi 18. septembra a do histórie sa zapísala ako najúspešnejšia vzducholoď všetkých čias.

Prispela verejnosť

Stroj s dĺžkou 237, v ktorom mali pasažieri okrem luxusne zariadenej jedálne k dispozícii aj kabíny s kúpeľňou, bol skonštruovaný vďaka bývalému vojnovému veliteľovi vzducholodí Hugovi Eckenerovi.

Zaslúžil sa o to, že po prehre Nemecka v prvej svetovej vojne nebola zničená Zeppelinova továreň na výrobu vzducholodí vo Friedrichshafene. V tejto firme vystriedal Eckener vo vedení jej zakladateľa grófa Ferdinanda von Zeppelina (1838-1917).

LZ 127 Graf Zeppelin sa začala stavať v roku 1926 ako vzducholoď schopná transatlantického letu, potrebné finančné prostriedky na jej stavbu získal Eckener z verejnej zbierky.

Pozrite si návrat Graf Zeppelinu do New Yorku po ceste okolo sveta:

Spájala Brazíliu a Nemecko

Prvý let začala 18. septembra 1928 o pol štvrtej popoludní vo Friedrichshafene pod vedením Eckenera a za tri hodiny sa vrátila na základňu. Od roku 1930 lietala LZ 127 na prvej pravidelnej transatlantickej linke medzi Brazíliou a Nemeckom.

Po vznietení Hindenburgu v máji 1937 najúspešnejšiu nemeckú vzducholoď odstavili a premiestnili do múzea. O tri roky neskôr ju na príkaz veliteľa Luftwaffe Hermanna Göringa rozobrali do šrotu.

Čítajte viac:

Záhada skazy Hindenburgu vyriešená: Vzducholoď zničila statická elektrina