Tip na článok
Raketa sýrskej protivzdušnej obrany

Letecký útok: USA, Francúzsko a Británia bombardujú Sýriu!

Donald Trump sa rozhodol reagovať na chemický útok Bašára Assada v sýrskom meste Duma. V noci bombardovali miesta, kde sa majú nachádzať chemické zbrane

Galéria k článku (15 fotografií )
Bombardovanie Dumy: Obliehanie Východnej Ghúty si vyžiadalo stovky obetí aj obrovské materiálne škody.
Asad popiera, že by bol chemický útok v Sýrii proti povstalcom dielom sýrskej armády. Vládne sily chráni v súčasnosti Putinov protivzdušný systém S-400, obávaná zbraň za viac než 300 miliónov dolárov.
Chemický útok v Sýrii, pri ktorom zahynulo viac než 700 ľudí a postihnutých bolo podľa WHO až 500 osôb, vrátane žien a detí.

Oznámil to samotný americký prezident v živom vysielaní z Bieleho Domu. Už niekoľko týždňov panujú nesmierne vyhrotené vzťahy medzi mocnosťami, keď sa potvrdil útok chemickými zbraňami v Sýrii. Svedkovia v Damasku potvrdili, že videli a počuli najmenej šesť výbuchov, ktoré realizovali „spojenci“ zo vzdušného priestoru. K Trumpovi sa oficiálne pridali Briti a Francúzi, ktorí celý incident v Sýrii tvrdo odsudzovali. Podľa informácii ruskej armády sa Rusi nijako nepodieľali na ochrane vzdušného sýrskeho priestoru.

Hrôza: Medzi obeťami chemického útoku, ktorý v dnešných nočných hodinách vyvolal reakciu mocností, je aj veľa bezbranných detí.
Hrôza: Medzi obeťami chemického útoku, ktorý v dnešných nočných hodinách vyvolal reakciu mocností, je aj veľa bezbranných detí.
profimedia.sk

Podľa Sýrskej organizácie pre ľudské práva boli zasiahnuté tri výskumné strediská – dve v Damasku a jedno v Homsu. Rakety taktiež dopadli na niekoľko sýrskych vojenských základní a skladov elitných sýrskych síl. Trump sa zároveň veľmi kriticky vyjadril k už spomínanému Rusku a Iránu, ktorí sú podporovatelia sýrskeho vodcu Assada. „Pýtam sa Ruska a Iránu – aký národ chce byť spájaný s vyvražďovaním nevinných mužov, žien a detí?“.

Baššár Asad a Vladimir Putin: S každým úspechom vládnych vojsk sa Sýria čoraz viac dostáva do zóny ruského vplyvu.
Baššár Asad a Vladimir Putin: S každým úspechom vládnych vojsk sa Sýria čoraz viac dostáva do zóny ruského vplyvu.
profimedia.sk

Britská premiérka Theresa May potvrdila, že vydala povolenie britským silám v zahraničí ku koordinovaným a cieleným úderom s cieľom obmedziť sýrske kapacity chemických zbraní. „Toto rozhodnutie som učinila s názorom, že je to v záujme Britov. Nemôžeme dovoliť, aby sa využívanie chemických zbraní stalo v uliciach Sýrie, v Britskom kráľovstve či kdekoľvek inde bežnou vecou,“. Podobne sa vyjadril aj Emmanuel Macron, ktorý zdôraznil, že akýkoľvek útok zo strany Francúzska sa vyhradí na sklady a možné miesta výskytu chemických zbraní v Sýrii.

Biely dom zároveň prehlásil, že zámerom bolo eliminovať ruské obete v miestach, kde „spojenci“ operovali a že Rusov informovali len bežnými schválenými postupmi.

Bez riešenia

Po siedmych rokoch vojny neexistuje pre Sýriu jednoduché riešenie. To platí aj o útokoch západných spojencov na vojenské ciele v Sýrii ako odvetu na chemické útoky.

Odozva

Spojené štáty, Británia a Francúzsko reagovali na útok útok jedovatým plynom minulú sobotu v meste Duma pri Damasku, pri ktorom zahynulo 40 až 100 ľudí . Zodpovednosť zaň podľa západu padá na hlavu sýrskej vláde prezidenta Bašára Asada.

Podľa vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa sú Spojené štáty a ich spojenci pripravení na "vytrvalú" odozvu, až kým sýrska vláda neprestane používať chemické zbrane. Trump údery označil za "priamy dôsledok" neschopnosti Ruska zabrániť silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada v používaní chemických zbraní.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA podľa agentúry DPA uviedla s odvolaním sa na zdroj z ministerstva zahraničných vecí, že išlo o „brutálnu americko-francúzsko-britskú agresiu voči Sýrii, ktorá predstavuje očividné porušenie medzinárodného práva“.

Na fronte

Duma sa nachádza v oblasti Východná Ghúta, ktorú sa v rozsiahlej ofenzíve už niekoľko týždňov snažia dobyť vládne sily s podporou ruských a iránskych jednotiek. Podľa agentúrnych správ pri náletoch a ostreľovaní zahynuli v posledných týždňoch najmenej stovky civilistov a došlo k rozsiahlej devastácii obývaných oblastí. S cieľom urýchliť vojenské ťaženie mohla sýrska armáda siahnuť po zakázaných zbraniach. K tejto teórii sa zrejme prikláňa väčšia časť západných krajín a pozorovateľov.

Paradoxne, situáciou na fronte argumentoval režim Baššára Asada ako dôkaz svojej neviny. „Armáda, ktorá rýchlo a s odhodlaním postupuje, nepotrebuje používať žiadne chemické látky,“ uviedla sýrska vláda v predošlom vyhlásení. Poukázala na svoje vojenské víťazstvá - od vstupu Ruska do konfliktu v októbri 2015 sýrske vládne sily ovládli asi 60 percent krajiny, vrátane všetkých väčších obývaných miest. Postupujú aj vo Východnej Ghúte. Zaznamenali už viaceré územné zisky, pričom sa spoliehajú na kombinovanú taktiku - na jednej strane používajú hrubú silu, na druhej strane povstalcom ponúkajú možnosť opustiť obliehanú oblasť. Začiatkom apríla sa napríklad do severnejších častí krajiny presunulo asi 600 bojovníkov menšej povstaleckej frakcie a príslušníkov ich rodín.

O evakuácii armáda rokovala aj s povstalcami zo skupiny Džajš al-Islam, kontrolujúcej Dumu. Práve tých Damask obvinil z „vyfabrikovania informácií“ o chemickom útoku s cieľom „zastaviť postup vládnych síl“. Rusko dokonca hrôzostrašné fotografie z Dumy, ktoré zverejnila dobrovoľnícka organizácia Biele helmy, založená v roku 2013 v Turecku, označilo za falzifikáty. „Naši armádni lekári vyšetrili pacientov v nemocnici v Dume a neobjavili žiadne príznaky otravy chemickými zbraňami,“ uviedlo moskovské ministerstvo obrany vo vyhlásení.

Prudké reakcie

Keď sa v posledných rokoch objavili podozrenia z použitia chemických zbraní v Sýrii, zakaždým bolo rušno. V roku 2013 po údajnom sýrskom chemickom útoku proti povstalcom pri Damasku hrozila rozsiahla americká vojenská intervencia. Vtedajší prezident Barack Obama až na poslednú chvíľu zvolil diplomatické východisko - aby sa vyhol koaličnému bombardovaniu, Baššár Asad sa vtedy zaviazal, že odovzdá svoj deklarovaný chemický arzenál. Do konca júna 2014, ako potvrdili predstavitelia Organizácie pre zákaz chemických zbraní, svoj záväzok splnil.

K ďalšiemu použitiu chemických zbraní došlo takto pred rokom v severosýrskej provincii Idlib. Západné krajiny aj vtedy pripísali zodpovednosť za útok sýrskej armáde. Odveta nenechala na seba dlho čakať - Spojené štáty vypálili 60 riadených striel na vládnu základňu v provincii Homs.

Z geopolitického hľadiska je situácia v Sýrii zlomová. Baššár Asad vyhráva vojnu, už teraz kontroluje rozsiahle sýrske územie, na ktorom žijú asi tri štvrtiny obyvateľov krajiny. Po získaní Východnej Ghúty si svoje postavenie dodatočne upevní, čím sa Sýria jednoznačne dostáva do sféry ruského a iránskeho vplyvu. Ak chce Washing­ton tento vývoj v kľúčovom regióne Blízkeho východu zvrátiť, bude sa musieť angažovať vojensky - možno to znie príliš kruto, ale pri akýchkoľvek rokovaniach o budúcnosti Sýrie bude hrať rozhodujúce slovo vojenské rozloženie síl v teréne.

Prečítajte si tiež:

VIDEO Plus 7 Dní