Modrá psia srsť nie je žiadna nová módna „vychytávka“ ich majiteľov. Dôvod zmeny farby psích chlpov je naopak dosť znepokojivý. Psy totiž pili zo znečistenej rieky Kasady a srsť im zmodrela z priemyselného odpadu a farbív, ktoré sem vypúšťala jedna z fabrík na predmestí indického Bombaja.

Nezvyčajne sfarbené psy oznámili miestni obyvatelia úradom. Tie zistili, že jedna z továrni vypúšťala priemyselný odpad do rieky, z ktorej psy bežne pijú a kúpu sa v nej. Zaznamenaných bolo 11 psov, ktorých farba srsti sa zmenila na modrú, nie je však isté, či je toto jediný dôsledok znečistenia rieky.

Inkriminovanej továrni dali už úrady stopku. „Bolo šokujúce vidieť, ako sa biela srsť psa zmenila na modrú,“ citoval The Guardian ochranárku Arati Chauhanovú, ktorá doplnila, že znečisťujúce látky z priemyselnej oblasti Taloja nielenže ničia vodné útvary, ale majú dopad aj na ľudí, cicavce, vtáky a plazy.

Rieka Kasady preteká v oblasti Taloj, blízko Bombaja skoro tisíckou rôznych chemických, farmaceutických, strojárskych a potravinárskych závodov. Nejde o ojedinelý prípad znečistenia prostredia v tejto oblasti.