Skúste si predstaviť desať tučniakov, takých podarených, aké poznáme z kreslených rozprávok. A potom si predstavte nenápadného človeka v saku a kravate, ako zoberie deväť z nich a nechá ich vyhladovať na smrť. Čo by ste na neho povedali - je to blázon, psychopat, idiot?

A čo keď vám povieme, že niečo podobné sa za posledných tridsať rokov zjavne udialo na malom kuse pevniny v Indickom oceáne s príznačným názvom Ile aux Cochons, teda Ostrov svíň. Miestna, niekedy obrovská kolónia tučniakov kráľovských sa tam scvrkla o neuveriteľných deväťdesiat percent. A zrejme za to môžu ľudia.

Kam sa podeli

Ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia bolo francúzske zámorské územie posiate skalami a krátermi vyhasnutých sopiek hotovým rajom tučniaka kráľovského, druhého najväčšieho druhu obľúbeného vtáka. Vedci napočítali pol milióna párov s potomstvom - celkovo vyše dvoch miliónov vtákov. Keďže žijú v mimoriadne hustom osídlení, pár si vystačí so štvorcovým metrom, z Ile aux Cochons prichádzali fascinujúce zábery „zvlneného mora tučniakov“ - mierne kopce s vtákmi vytvárali dojem skutočných vĺn.  Bola to najväčšia kolónia tučniaka kráľovského na svete a druhá najväčšia kolónia tučniakov vôbec.

Bola, ale zjavne už nie je. Ako informoval vedecký magazín Antarctic Science, najnovšie sčítanie počtu vtákov pomocou satelitných záberov a záberov z vrtuľníka zistilo, že na treťom najväčšom z Crozetových ostrovov, ležiacich medzi Antarktídou a najjužnejším cípom Afriky, hniezdi už len asi 60-tisíc párov. Za tridsať rokov sa populácia tučniakov scvrkla takmer o 90 percent a - čo je ešte horšie - vedci nevedia povedať, čo sa s nimi stalo. „Dôvod masového zmenšenia kolónie zostáva záhadou, ktorú musíme vyriešiť,“ sťažuje sa Henri Weimerskych z Centra biologických štúdií vo francúzskom Chize. Na druhej strane, výskumníci majú viacero teórií a podľa väčšiny z nich za masové miznutie tučniakov môžu necitlivé zásahy človeka do prírody.

Klimatické zmeny

Ako to obyčajne v takýchto prípadoch býva, podozrivým číslo jeden je globálne otepľovanie. Už začiatkom roka uzreli svetlo sveta vedecké štúdie, podľa ktorých do konca storočia v dôsledku klimatických zmien a výlovu rýb vyhynie, prípadne sa bude musieť presťahovať, až sedemdesiat percent populácie tučniakov kráľovských. Najviac ohrozené sú pritom práve vtáky na Crozetových ostrovoch.

O čo ide? Tučniaky už teraz absolvujú mimoriadne dlhú cestu za potravou pre mláďatá, tučniačiky musia niekdy aj celý týždeň čakať na svoju porciu rýb a malých kôrovcov. Tie žijú v oblasti, kde sa miešajú chladné antarktické vody s tými teplejšími. V dôsledku rastúcich globálnych teplôt sa táto oblasť posúva na juh a nešťastné vtáky tak musia plávať čoraz dlhšie trasy. Ich mláďatá sú preto dlhšie bez potravy a hrozí im vyhladovanie. Keď sa k tomu pridá stúpajúci výlov rýb a ohrozenie malých kôrovcov v dôsledku kyslejších oceánov, hrozba katastrofy pre tučniaky je mimoriadne naliehavá.

Ako možné východisko sa javí presťahovanie vtákov na iný ostrov, ale aj v tomto prípade ťahajú tučniaky kráľovské za kratší koniec. Na rozdiel od svojich väčších príbuzných, tučniakov cisárskych, sa nedokážu rozmnožovať na snehu a ľade, čo výrazne obmedzuje počet ostrovov, kde dokážu žiť. Ak sa klimatické zmeny nezastavia, počet živých jedincov bude zákonite ubúdať.

Nepôvodné druhy

Prípad zmiznutých tučniakov na Ile aux Cochons nie je až taký jednoduchý. Ak by totiž za všetko mohlo len globálne otepľovanie, skaza tučniakov by sa konala aj na ďalších ostrovoch súostrovia a nič také sa nedeje - ostatným kolóniám tučniakov na Crozetových ostrovoch sa darí pomerne dobre.

Vedci preto ponúkajú ďalšie vysvetlenia záhady, ani v nich človek nie je celkom bez viny. V minulosti sme na Ile aux Cochons experimentovali s chovom svíň, vďaka čomu dostal ostrov meno. Tie síce už dávnejšie vyhynuli, ale ľudia sem medzičasom priviezli ďalšie nepôvodné druhy - myši, potkany aj mačky, ktoré sa podľa všetkého rozmnožili a mohli by predstavovať vážnu hrozbu pre tučniaky.

Výskumníci uvádzajú ako príčiny obrovského úbytku vtákov aj kliešte či epidémiu vtáčej chrípky. Nakoniec sa ako možné vysvetlenie ponúka aj príliš husté osídlenie.

Dobrá správa?

Tučniak kráľovský zatiaľ nie je na zozname najohrozenejších druhov, čo by sa však už čoskoro mohlo zmeniť. Ak sa potvrdia správy z Ile aux Cochons, ich celosvetová populácia sa zníži o tretinu. Keď k tomu pridáme spomínané hrozivé scenáre pre tento druh súvisiace s klimatickými zmenami, určite máme vážny dôvod na zamyslenie.

Austrálska ekologička Ceridwen Fraserová našla na čiernych predpovediach jedno pozitívum - tučniaky sú mimoriadne obľúbené medzi deťmi aj dospelými, takže môžu zburcovať verejnosť v boji proti klimatickým zmenám. „Globálne otepľovanie ohrozuje ďalšie druhy, ale ľudia veľmi nedbajú o - povedzme - osud slizniakov. Svojím spôsobom je preto dobré, že zmeny klímy majú takýto vplyv na zvieratá, ktoré milujeme. Môže to podnietiť konkrétne činy.“