Čo by ste robili, ak by ste sa práve dostali do Forbesovho rebríčka miliardárov, kúpili okázalú vilu v Beverly Hills, mali krásnu ženu, štyroch synov a len nedávno sa vám narodila princeznička? Asi by ste sa nesťažovali. Ruský uhoľný magnát Dmitrij Bosov (52) v tejto situácii siahol po pištoli Glock 19, ktorú dostal ako dar od predstaviteľov neuznanej Abcházskej republiky, a strelil si do hlavy.

Bez rozlúčkového listu

Podľa doterajších zistení vyšetrovateľov, podnikateľa naposledy zachytila bezpečnostná kamera monitorujúca priestory rozsiahlej rodinnej vily - vošiel do telocvične a zamkol sa. Po niekoľkých hodinách sa vyľakaná manželka Katerina a strážca nehnuteľnosti vlámali do miestnosti a strnuli hrôzou. V kaluži krvi ležalo bezvládne telo.

To je luxus! Pozrite si zblízka Bosovovu vilu v  Beverly Hills za 30 miliónov dolárov>>

Hoci sa nenašiel žiadny rozlúčkový list, všetko nasvedčovalo samovražde. V dnešnom Rusku sa bohatým a vplyvným mužom občas dejú záhadné veci, ale nič nenaznačuje, že by Bosov niekomu robil problémy.

Skôr sa zdalo, že 86. najbohatší muž s odhadovaným majetkom 1,1 miliardy dolárov vedel v systéme kráčať. Povestné sú jeho zábery z klziska, kde si zahral hokej po boku prezidenta Vladimira Putina. A ako sa na miliardára patrí, hokejovú ligu pre ruskú elitu aj štedro sponzoroval.

HOKEJISTA Miliardár si zahral aj s Putinom.
HOKEJISTA Miliardár si zahral aj s Putinom.
Zdroj: PROFIMEDIA

Verejnosť sa o jeho aktivitách dozvedala skôr zo spoločenských rubrík svetových novín. Napríklad minulý rok s manželkou, ktorá mimochodom tiež figurovala na vedúcich postoch v jeho firmách, kúpili v Beverly Hills honosné sídlo za 30 miliónov dolárov. Približne v tom istom čase zarezonovala správa, že sa mu po štyroch synoch narodila dcéra Bella Alexa.

Práve dvaja najstarší, už dospelí synovia v týchto dňoch oficiálnu verziu spochybnili. Ako tvrdia, ich otec sa naplno venoval rodine, vždy bol plný energie. Neveria preto, že by si siahol na život. Navyše v posledných mesiacoch žil zjavne v strachu, keďže veľa investoval do bezpečnostných opatrení. 

Dôvod by mohol byť blížiaci sa súdny proces s jeho bývalým  obchodným partnerom  Anatolijom Bykovom. Toho úrady zatkli a obvinili v súvislosti s dvoma nájomnými vraždami. Bosov mal podľa ruskej tlači na súde svedčiť. 

Hrozilo mu stíhanie?

Príbeh Bosova je typický pre oligarchov z 90. rokov. Keď sa privatizovala sovietska ekonomika, jednoducho sa ocitol v správnom čase na správnom mieste - v jeho prípade pri rozdeľovaní sektora hliníka. Získaný kapitál neprehajdákal, naopak, investoval ho do uhoľných spoločností a zveľadil.

Zaujímavé je, že tajná služba FSB začala jednu z Bosových spoločností podozrievať z ilegálnej ťažby uhlia, ale aj devastácie chránených prírodných oblastí. Podľa miestnych zdrojov mu dokonca hrozilo trestné stíhanie.

To je luxus! Pozrite si zblízka Bosovovu vilu v  Beverly Hills za 30 miliónov dolárov>>