Rusko s napätím sleduje vraždu ako vystrihnutú z amerických detektívnych seriálov. Obeťou je majiteľ niekoľkých mäsokombinátov a siete obchodov Vladimir Marugov (54), prezý­vaný aj klobásový kráľ. Na mieste činu nechýba krásna priateľka a prípad je zahalený rúškom tajomstva. Medzi podo­­zrivými figuruje mafia, ale aj exmanželka.

Horúci prepad

Marugov prišiel o život vo víkendovej rezidencii neďaleko Moskvy, v luxusnej štvrti mestečka Istra, kde ruskí boháči trávia víkendy vo svojich prepychových „dačiach“. Osudné chvíle trávil so svojou priateľkou Sabinou Gazijevovou v saune, ktorá sa nachádzala v osobitnom domčeku na pozemku pri rezidencii.

K páru, oddávajúcemu sa horúcemu relaxu, vtrhli maskovaní útočníci. Oboch zviazali a od Marugova začali žiadať, aby im prezradil miesto, kde sa vo vile nachádza peňažná hotovosť a cennosti. V dome sa pritom nachádzala jeho matka a syn. Žiaľ, bezpečnostné zariadenie má nainštalované len vila, ale sauna nie.

Objednala si vraždu? V GALÉRII si pozrite foto bývalej manželky a ukážky jej poézie>>

Mimochodom, potravinový magnát vôbec nemal plán ísť do sauny. Ako pri vypočúvaní uviedla jeho matka Ľubov, podľahol naliehaniu svojej priateľky Sabiny, ktorá mala chuť na parný kúpeľ. Chvíľu bol s nimi aj syn, ktorý sa však krátko pred útokom vrátil do vily.   

Tridsaťšesťročnej Gazijevovej sa podarilo z pút vyslobodiť a ujsť. Úniková cesta viedla cez okno. Prebehla k susedom, odtiaľ zavolala políciu. Kým však uniformovaní príslušníci prišli, útočníci stihli ujsť do lesa. Milionár už nežil. Vykrvácal.

Na jeho tele boli badateľné stopy krutého vyše hodinového mučenia, ale smrteľný bol zásah hrotom šípu z kuše. Vrahovia si túto „netradičnú“ zbraň zvolili zrejme preto, lebo na jej držbu netreba povolenie. Zjavne si chceli zachovať akú-takú anonymitu.

Exmanželka?

Na prvý pohľad prípad vyzeral ako jasná ozbrojená lúpež, ale postupne začali vychádzať na povrch nečakané súvislosti. Polícia okamžite konala. Ešte v ten istý deň objavila v neďalekej dedine odstavené auto, strieborný Citroën, v ktorom boli ukryté masky, rukavice, kuša i šípy do nej. Jedného z podozrivých sa podarilo dolapiť pomerne skoro, neskôr zadržali aj druhého.

Identita prvého zo zadržaných je vskutku prekvapujúca. Zatknutým útočníkom je podľa ruských médií 49-ročný Alexander Mavridi, etnický Grék, ktorý už dlhšie žije v Moskve. Čo je zaujímavé, zadržaný má mimoriadne blízko k Marugovovej exmanželke, poetke Tatiane.

Objednala si vraždu? V GALÉRII si pozrite foto bývalej manželky a ukážky jej poézie>>

Nie je pritom žiadne tajomstvo, že sa rozišli v zlom. Pred dvoma rokmi stránky ruskej tlače zapĺňali bizarné detaily ich rozvodu a škaredé hádky o majetky. Ich vzťah navyše v tom čase poznačila tragédia - spoločný syn Alexander (23) zahynul pri dopravnej nehode, keď sa bol previezť na motorke.

Aj preto sa vyšetrovatelia domnievajú, že ozbrojená lúpež mohla byť len nafingovaná a útočníkom v skutočnosti išlo o Marugova. „Možno zámerne nechali utiecť milenku, aby porozprávala príbeh o lúpeži a mučení s cieľom odhaliť skrýšu cenností,“ povedal ruským médiám zdroj z prostredia polície.

Bytová mafia

Je teda za vraždou exmanželka? To je asi príliš odvážne tvrdenie. Poetka síce naďalej na sociálnych sieťach zverejňuje svoje vysmiate fotky, zároveň z vraždy bývalého vyjadrila zdesenie.

Navyše vyšetrovanie prinieslo ďalšie bizarné prekvapenie. Keď muži zákona prehľadali byt jedného zo zadržaných, zostali v nemom úžase. Namiesto horúcich stôp v izbe objavili spútaného dôchodcu, ktorý bol podľa všetkého aj nadrogovaný.

A nešlo o nikoho iného ako o mafiánskeho advokáta Alexeja Zavgorodného, ktorý v deväťdesiatych rokoch obhajoval obávaného zabijaka Alexandra Solonika, známeho pod prezývkou Saša Macedónsky. Toho spájali s viacerými vraždami, trikrát utiekol z väzenia a nakoniec ho zavraždili v rámci vybavovania účtov v podsvetí.

Objednala si vraždu? V GALÉRII si pozrite foto bývalej manželky a ukážky jej poézie>>

Advokát Zavgorodnij vypovedal, že ho v byte zadržiavali proti jeho vôli a snažili sa ho prinútiť, aby prepísal svoj moskovský apartmán. Polícia preto pracuje s hypotézou, že Marugovovi vrahovia sú zároveň súčasťou bytovej mafie, ktorá od obyvateľov ruského hlavného mesta podvodom získava drahé nehnuteľnosti.