"Už mi ktosi rozprával, prečo tá kaplnka vyzerá tak ako vyzerá, ale zabudol som. Fakt je, že pripomína bombu a hore má maďarskú zástavu, čo na kaplnkách bežne nebýva," hovorí jeden z trojice mladíkov, ktorých sme pri pozoruhodnej stavbe zastavili. Bol jediný z nich, ktorý povedal aspoň čosi, ostatní len krútili hlavami.

Podobá sa to na oltár?
Podobá sa to na oltár?
Zdroj: Július Dubravay

"Bola som tu, keď to otvárali, ale neviem si spomenúť, kedy to bolo. Pamätám sa, že som si to tu vtedy fotografovala, keby som sa pozrela na tie fotky, vedela by som presný dátum. Dajte mi číslo, zavolám vám, keď prídem domov," sľúbila stará pani na vozíčku. Ale ani ona nevedela, čo to chce byť.

Miestni vraj vedia všetko. O tomto objekte to neplatí
Miestni vraj vedia všetko. O tomto objekte to neplatí
Zdroj: Július Dubravay

"Kaplnka, myslím si. Má to kríž, tak preto. A asi katolícka, lebo luteránska nebude,"ako prišla k tomuto názoru, nevedno. Objekt naozaj pôsobí rozporuplne: môže napodobovať bombu, ale aj náboj trčiaci z nábojnice, po obvode však má kríže. A ešte čudnejšie pôsobí to, čo by sme za iných okolností pokladali za oltár - keramické figúrky, ktoré vôbec nepripomínajú biblické postavy. Ale sotva môžu súvisieť s bombou!

Stará pani splnila svoj sľub a zatelefonovala nám. "Slávnostne to otvárali 2. mája 2003." To. Ale čo to je, netušila.