Tip na článok
Zákaz mobilov vo francúzskych školách prešiel cez parlament

Zákaz mobilov na školách a za volantom. Kedy sa inšpirujú ostatné krajiny?

Francúzi zariskovali. Žiaci a študenti sa už nebudú svojim smartfónom venovať počas vyučovania

Novelu zákona schválila francúzska vláda, a prezident Emmanuel Macron sa stihol pozitívnym počinom pochváliť na sociálnych sieťach. Zákon vojde do platnosti v septembri a platí pre všetkých študentov, ktorí ešte nedovŕšili 15 rokov. Tí musia nechať telefóny doma, alebo zamknúť ich do skrinky. Výnimku majú len tí žiaci, ktorým smartfóny pomáhajú pri hendikepe.

Podľa zákonodarcov by sa deti viac mali venovať hraniu sa počas prestávok, ako smartfónom.
Podľa zákonodarcov by sa deti viac mali venovať hraniu sa počas prestávok, ako smartfónom.
Galadycodr

Zarážajúce štatistiky

Francúzsky internetový portál The Local na svojej webovej stránke citoval ministra školstva J.-M. Blanquera, ktorý uviedol, že „teraz sa už deti cez prestávku nehrajú, len sa pozerajú do svojich smartfónov a z uhla pohľadu výučby je to problém“. Ako podstatný dôvod sa zároveň spomínala aj kyberšikana –a to nie len samotných študentov, ale i učiteľov. Žiaci si ich počas prestávok a vyučovacích hodín nahrávali na mobili, z fotiek robili smiešne obrázky a podobne. Zarážajúce sú aj štatistiky. Podľa odhadov vlastnilo smartfóny v roku 2011 okolo dvadsať percent žiakov. V roku 2015 to už bolo závratných osemdesiat.

Od februára platí vo Francúzsku zákaz používania telefónov za volantom. Spomaľovalo to dopravu, a, samozrejme, spôsobovalo nedorozumenia a nehody. O tom by vedeli svoje rozprávať aj slovenskí vodiči.

VIDEO Plus 7 Dní