Nielen úplatky. Organizátori blížiacich sa futbalových MS 2022 v Katare využili pred voľbou dejiska svetového šampionátu aj služby bývalého agenta CIA. Volá sa Kevin Chalker a - ako zistila agentúra AP - jeho spravodajská služba získavala so svojím tímom nielen informácie o najväčších súperoch katarskej kandidatúry, ale zároveň špehovala minimálne jedného z najvyšších predstaviteľov FIFA. Vrátane odpočúvania mobilného telefónu. Výsledok už poznáte, zürišské voľby v decembri 2010 vyhral trpaslík z Kataru nad favorizovanými USA v záverečnom kole pomerom hlasov 14 : 8. Futbalový svet sa tak navyše musí zmieriť aj s faktom, že prvý raz v dejinách MS sa svetový šampionát nebude konať v lete. V katarských horúčavách by išlo hráčom o život. Zápasy MS by sa mali začať 21. novembra a trvať by mali do 18. decembra. Aj v tom čase budú štadióny klimatizované.
Boja sa odvety
MS v Katare stále platia, aj keď ešte pred kauzou Chalker mali toho katarskí šejkovia na rováši viac než dosť. Len Jackovi Warnerovi, bývalému prezidentovi zóny CONCACAF, ktorá vo futbalovom svete zastupuje krajiny Severnej a Strednej Ameriky plus Karibik, zaplatili za jeho služby v prospech katarskej kandidatúry dva milióny dolárov. V štyroch splátkach pre neho, jeho dvoch synov a jedného zamestnanca.
Chalker údajne sledoval aj vtedajšieho generálneho sekretára FIFA Jérôma Valcka. Ani ten už v organizácii nepracuje. Musel skončiť pre dokázané úplatky pred piatimi rokmi.
Agentúra AP vyšla na verejnosť s informáciami o Chalkerovi až po dlhom skúmaní pravosti anonymných informácií. Preskúmala stovky strán jeho obchodných spoločností vrátane fotografií s poprednými futbalovými funkcionármi. Šlo to vraj ťažko a oslovené zdroje často žiadali o anonymitu, keďže sa báli odvety z druhej strany.
Počítačoví špecialisti aj agenti v teréne
Chalker pracoval pre spoločnosť Global Risk Advisors a niekoľko dcérskych spoločností. Katarským šejkom poskytol údajne aj niekoľko počítačových špecialistov a elitných agentov v teréne. „Viacerí mladí bohatí šejkovia s ním hrali hry na špiónov a on im požadované informácie predával,“ vyhlásil jeden z jeho spolupracovníkov, ktorý si však neželal byť menovaný.
Po tom, čo Katar MS v roku 2022 senzačne získal - hoci mnohí členovia FIFA hlásali, že ide o veľkú chybu -, Chalkerova práca sa zďaleka neskončila.
Vo svojej kancelárii v Dauhe fungoval ďalej. Stále sledoval najväčších kritikov katarskej kandidatúry, ba dostal aj novú ponuku. Monitoroval zahraničných pracovníkov pracujúcich na výstavbe štadiónov pre blížiace sa MS.
Katar má síce 2,8 milióna obyvateľov, no len 300-tisíc pôvodných. Zvyšok sú zväčša námezdní robotníci. Mnoho z nich, najmä migrantov z Indie, Pakistanu, Nepálu, Bangladéša či zo Srí Lanky, drelo v neľudských podmienkach aj pri stavaní futbalových štadiónov. Mimochodom, tie budú po konci svetového šampionátu zasa rozobraté a postavené na inom mieste.
Do februára tohto roku zahynulo od pridelenia MS Kataru viac než 3 200 migrantov. Podľa denníka The Guardian ich pri práci vo výškach či extrémnej horúčave zahynie priemerne 12 za týždeň. Len z týchto piatich krajín, pričom na výstavbe pracujú robotníci aj z mnohých iných štátov. „Prvé, čo som musel urobiť po nástupe do práce, bolo odovzdať pas. Nikdy viac som ho nevidel,“ priznal jeden z robotníkov.
Rozprávkový príjem
Chalker sa týmito faktmi pravdepodobne trápiť nemusel. Pokrýval mu to rozprávkový príjem od šejkov z Perzského zálivu. O koľko si za roky služby pre katarských boháčov prilepšil, nie je známe, no len za rok 2017 podľa výpočtov Associated Press jeho rôzne krycie spoločnosti nazhromaždili majetok v hodnote 46 miliónov dolárov. A to bývalý americký agent pracoval pre Katar dlhé roky.
FOTO V GALÉRII
Mimochodom, za pozornosť stojí aj motto jeho spoločnosti Global Risk Advisors. „Náš personál je odhodlaný pomáhať našim klietom orientovať sa vo svete neistoty,“ píše sa na úvodnej webovej stránke spoločnosti.