Cestovať mimo hlavnej sezóny má svoje nezameniteľné čaro - menej turistov, nepredvídateľné počasie, nižšie ceny a možnosť spoznať krajinu tak, ako ju vidia domáci. Ale vydať sa v zime na Island? „A to tam nezmrznete?“ znela bežná reakcia na naše plány. Nezamrzli sme, práve naopak - krajina ohňa a ľadu nám ponúkla nesmierne intenzívne zážitky, ktoré nás dlho hriali pri srdci. Aj keď priznávame, že podľa domácich sme mali šťastie na teplejšiu zimu.

Európska exotika

Nie však plná piesku a slnka, ale driemajúcich sopiek, lávovej krajiny prerastenej machom, gejzírov a vodopádov (ich názvy spoznáte ľahko podľa koncovky foss). Island je jednoducho iný - zabudnite na všetko, čo ste doteraz v Európe videli. Malá krajina s 330-tisíc obyvateľmi pokrýva neveľký ostrov, ktorý prejdete celý po Ring Road za 16 hodín. Dve tretiny Islanďanov sa združujú okolo najsevernejšieho hlavného mesta Európy. V Reykjavíku objavíte slušnú barovú aj kávičkársku scénu, bije tam srdce Islandu - kultúrne aj ekonomicky - a je to miesto, kde sa výlet každého cestovateľa končí aj začína. A to z prozaického dôvodu - je tam letisko. Už pri letmom pohľade na cenu autobusového lístka do centra mesta zistíte, že Island nebude práve „batôžkarská“ destinácia. Devätnásť eur - uf. Ubytovanie a strava? Všetci nás pred cestou strašili, aký extrémne drahý bude Island. Áno aj nie, v zime určite nie. Ceny ubytovania sa približujú tým našim a za 20-25 eur na osobu a noc poľahky zoženiete byt, dom či chalúpku uprostred krajiny nikoho. V akej kvalite? Jednoducho vyzerajúci byt cez Airbnb sa premenil na dvojposchodový rodinný dom s vyhrievanou podlahou a objavili sme hostel, ktorý sa skôr podobal na päťhviezdičkový hotel všetkým, len nie cenami.

Nástrahy počasia

Spoznávať ostrov bez auta by veľmi nemalo zmysel - nielen z logistických dôvodov, ale kvôli samotnej krajine, ktorá vás už po prvých kilometroch priam pozýva, aby ste robili neplánované odbočky. Spýtajte sa domácich na termálne pramene, do ktorých sa chodia kúpať oni. Geotermálnych výverov sú na Islande stovky a tie, pri ktorých sa ocitnete sami uprostred voľnej prírody, si domáci poctivo strážia. Ak však ich polohu neprezradíte ďalším cestovateľom, možno vám poradia...

Z požičovne berieme štvorkolku s takzvanými spiked tires - oceľovými hrotmi, ktoré trčia z pneumatík. Nie sme si istí, či je to až také nutné, veď naokolo sú cesty suché. Prvé dni sa silný vietor strieda s dažďom rôznej intenzity, ale sme na juhozápade, kde je počasie o čosi stálejšie ako inde. Vydávame sa cez západ na sever, kde je to čistá ruleta - každých 5 minút sa menia suché cesty na snehové jazyky, pod ktorými sa miestami objavuje čistý ľad. Noc pred naším prechodom zo severu na východ sa privalí snehová búrka, pri ktorej pochopíme, že vydať sa na cestu by bol hazard so životom. Takže pneumatiky s oceľovými hrotmi? Na Islande v zime na sto percent áno! Domáci hovoria počasiu gluggaveður. Spoza okna vyzerá krásne, ale realita vás prefacká hneď, ako otvoríte dvere od bytu.

Lávový ostrov

Keď sme v lete 2018 bookovali letenky na zimu, bolo to pomerne spontánne rozhodnutie, lebo sme chceli skúsiť niečo iné. Už prvé kilometre na cestách nám naše želanie splnili - desiatky minút nikoho nestretnete, okolitá príroda je drsná, vybičovaná vetrom, miestami obrastená machom, zafúkaná snehom a pod tým všetkým je veľké lávové pole. Island je lávový ostrov, ktorý vytvára pocit, akoby ste sa prechádzali po Marse. Magický pohľad sa vám naskytne pri každom zastavení na pobreží - ostré čierne skaly a číročistý ľadový oceán. Drsné, ale pritom pútavé, a také prirodzené. Už po pár dňoch strácame pocit, že sme v Európe - Island sa nepodobá na žiadnu inú krajinu. Vzdelaním, kultúrou, ochotou platiť dane a plynulou angličtinou každého, koho sme stretli, pripomína škandinávske krajiny. Je však svojský, zrejme preto, že je taký „odtrhnutý“ od pevniny.  Apropo, angličtina. „Nemáme dabované filmy ani seriály, pozeráme ich s titulkami,“vysvetľujú nám miestni jeden z dôvodov, prečo obyvatelia Islandu tak dobre ovládajú tento cudzí jazyk.

Diamond beach: Obrovské, priezračné kusy ľadu v kombinácii s čistočiernym jemnučkým pieskom vytvárajú magický a romantický pocit, ktorý už môže umocniť iba západ slnka.
Diamond beach: Obrovské, priezračné kusy ľadu v kombinácii s čistočiernym jemnučkým pieskom vytvárajú magický a romantický pocit, ktorý už môže umocniť iba západ slnka.
Zdroj: Jozeg Orgonáš

Vráskavce dlhoplutvé

Ikonická hora Kirkjufell, pozorovanie jedných z najväčších veľrýb na svete v ich prirodzenom prostredí, vlny zamrznuté v čase. A ľadové kryhy, ktoré v podobe diamantov vracia oceán na čierny piesok, najčernejší, aký sme doteraz videli. To je iba hŕstka poznatkov a zážitkov, ktoré sa na Islande na vás valia z každej strany. Na loď nastupujeme s cieľom pozorovať vráskavce dlhoplutvé. Nie sme v úplnej pohode, vonku je mínus 15 a vietor od oceánu pocitovú teplotu stláča na dvojnásobok. Pár minút na palube obdivujeme nedotknutú, nezničenú prírodu v okolí prístavu a zrazu sa pred nami objaví trojica majestátnych tvorov s chuťou loviť. Snehová búrka, ktorá nás včera zamkla v dome, je dnes pre nás šťastím - nahnala do prístavu množstvo rýb a vráskavce si na nich pochutnávajú. Veselo si odprsknú, nadýchnu sa a pri ponore zhíkne celá loď - v tom okamihu ich zadná plutva doslova vystrelí do vzduchu. Jedinečné divadlo dokážeme sledovať takmer hodinu, potom nás omrznuté palce na nohách donútia stiahnuť sa do podpalubia. Objednáme si pivo s príznačným označením Viking a prezeráme fotky na zrkadlovke.

Iný vzťah k prírode

Do infraštruktúry investoval Island obrovské množstvo financií, veď za rok sem prídu viac ako dva milióny turistov. Toto číslo bolo v roku 2014 iba štvrtinové a napriek tomu, že krivka rastu sa pomaly ustaľuje, v tomto roku má prísť do krajiny sedemnásobne viac cestovateľov, ako má krajina obyvateľov. Napriek tomu je pri mnohých prírodných pamiatkach bezplatné parkovisko a toalety, za cesty sa neplatí, lepší informačný systém dopravného a záchranného systému sme už dlho nevideli. A hlavne, Islanďania si svoju prírodu nesmierne vážia.  Už pri pristátí na letisku sa môžete digitálne pridať do výzvy Icelandic Pledge, v ktorej čestne vyhlasujete, že budete zodpovedným turistom a navštívené miesta zanecháte v takom stave, v akom ste ho našli. Cestičky k plážam či horám sú poctivo vyznačené, nikomu nenapadne prejsť ďalej, ako povoľuje značenie. Smeti si každý berie so sebou a vyhodí ich doma. Výsledok? Príroda, ktorú v jej pôvodnom stave uvidí aj nadchádzajúca generácia, aj tá ďalšia a ďalšia… Závidíme? Chcete úprimnú odpoveď? Veľmi. Pretože netreba tak veľa, stačí, aby ľudia začali inak uvažovať. Alebo je to priveľa?

Ako nezbankrotovať

Počas 10-dňového tripu sme nezistili, ako vyzerajú islandské koruny. Nebolo treba, za všetko sa dalo platiť kartou, naozaj za všetko. Od nákupu v najmenších potravinách cez zážitky a prenájom auta až po nákup žuvačiek v trafike. Škoda, že slovenské banky cestovateľov na Island penalizujú kurzovými poplatkami pri platbách kartou - ale fintech doba sa nezadržateľne blíži, takže o pár rokov už ani tento problém nebude problém.  Je Island drahý? Je aj nie je. Ak necháte v lete na 10-dňovej dovolenke tisícku, za tú istú sumu si užijete krajinu, ktorá vám utkvie v hlave - vrátane leteniek, ubytovania, jedla aj prenájmu auta. Stačí trocha vynachádzavosti. Áno, služby, nehnuteľnosti a jedlo v reštauráciách sú často pre Slováka cenovo za hranicou znesiteľnosti. Ak vám však nerobí problém nakúpiť si v dostupných potravinách a večer si niečo chutné v apartmáne navariť, bežný nákup vás vyjde iba o 20-30 percent drahšie ako na Slovensku.

Polárna žiara: Zimné mesiace sú ideálnym obdobím na pozorovanie. Priznávam sa, že som azda nič krajšie na nebeskej oblohe ešte nevidel.
Polárna žiara: Zimné mesiace sú ideálnym obdobím na pozorovanie. Priznávam sa, že som azda nič krajšie na nebeskej oblohe ešte nevidel.
Zdroj: Jozef Orgonáš

Ak potrebujete na cestách „vypáliť červa“, doneste si materiál radšej z domu, dve fľašky na hlavu sú povolené. Alkohol na Islande kúpite iba v štátnych obchodoch - plechovka piva za 3 eurá, fľaša tvrdého 50 eur a viac. Aj škatuľové víno stojí 10 eur a takú istú sumu zaplatíte za čapované pivo v mestskom bare. Napriek týmto trocha bláznivým cenám sa posledné roky rozmohli po Islande lokálne pivovary a dať si plzeň by bolo na Islande naozaj škoda. A aký je typický alkohol pre Island? Brennivín, občas označovaný black death. Vyrába sa z kvasiaceho obilia či zo zemiakovej kaše a pripomína vodku s chuťou kmínu a sladkého drievka. Pokiaľ ide o miestne špeciality, určite nevynechajte homárovú polievku a lokálny hamburger, ten zoženiete poľahky aj v najmenšej dedine. Ak máte trocha odvahy, hľadajte v chladiarenských boxoch v potravinách škatuľku s názvom Hákarl - fermentovaný žralok je špecialitka, ktorá preverí vašu odolnosť. Boli sme štyria a traja sme to nezvládli. Prehltnúť.

Polárna žiara

Keď budete pri balení na zimný Island rozmýšľať, čo si do batoha pribaliť, spravte to veľmi jednoducho - oblečte sa tak, akoby ste išli na Slovensku na lyžovačku. Ak máte možnosť požičať si kvalitný foťák, určite ju využite. Zima na Islande je totiž ideálne obdobie na sledovanie polárnej žiary. Musíte sa vydať mimo svetelného smogu, počkať na čistú a jasnú hviezdnu oblohu, mať tak trocha šťastie na solárnu aktivitu. Ak sa to všetko zmieša dokopy, pritrafí sa vám pohľad na Auroru borealis. Úžasný svetelný úkaz na nebi, ktorý sa v našich rebríčkoch životných zážitkov zaradil medzi top. Ak polárnu žiaru spozorujete pri večernom presune autom, opatrne vyberte miesto, kde zastanete - islandská polícia je nešťastná z turistov, ktorí pri sledovaní polárnej žiary zabúdajú na riadenie. Island v zime nie je žiadna extrémna cestovateľská výprava, stačí mať bežný pud sebazáchovy, zarezervovať letenku a vydať sa spoznať nepoznané. Ak vám neprekáža nepredvídateľné počasie a máte radi cestovateľské výzvy, zamrznutý Island vás už najbližšiu zimu očakáva.

JOZEF ORGONÁŠ