Motorkár s odobratým vodičákom unikal pred policajtmi už niekoľkýkrát. Červená ho nezastavila a uháňal rýchlosťou blížiacou sa 200 km/h po Prahe. Jeho bezohľadnú jazdu zastavilo až policajné auto, ktoré mu zatarasilo cestu. Motorkár narazil, preletel cez policajné vozidlo a zranil sa. Policajt Šimon Vaic, ktorý sedel za volantom, skončil obžalovaný na súde. Majú sa policajti báť zasiahnuť proti unikajúcim vodičom alebo ich štát podrží?

Obrovskou rýchlosťou

Prípad policajta Vaica je v Česku mediálne veľmi sledovaný. Postavili sa za neho kolegovia aj odborári. Keď prvostupňový súd vyhlasoval rozsudok, prišli ho podporiť desiatky policajtov. Celý prípad je totiž otázkou toho, či má polícia chrániť občanov aj za cenu zranenia páchateľa.

Budú sa báť?: Policajta v Česku súdia za zastavenie motorkára, ktorý sa pri zásahu zranil. Aj u nás pôjde pred súd policajt, ktorý strieľal po unikajúcom aute. Ak by ich odsúdili, mohli by sa začať policajti báť používať donucovacie prostriedky.
Budú sa báť?: Policajta v Česku súdia za zastavenie motorkára, ktorý sa pri zásahu zranil. Aj u nás pôjde pred súd policajt, ktorý strieľal po unikajúcom aute. Ak by ich odsúdili, mohli by sa začať policajti báť používať donucovacie prostriedky.
Zdroj: Archív

Vaic totiž zatarasil služobným autom trasu unikajúcemu motorkárovi Tomášovi, ktorý v bežnej premávke unikal hliadke obrovskou rýchlosťou. Ignoroval semafory a najmä, podľa ďalšieho policajta, neunikal prvýkrát. Motorkár Tomáš mal totiž zákaz šoférovania.

Náhodou neublížil

Na súde vypovedal aj policajt, ktorý Tomáša spozoroval ako prvý. „Už mesiac predtým som toho istého človeka na tej istej motorke naháňal po Prahe 3 na Žižkove, kde unikal podobným spôsobom. Tam sa mi ho podarilo chytiť, strhol som ho z motorky. Pán mal niekoľko zákazov riadenia a jeden a pol promile v krvi. Jazdil tak, že je mi doteraz záhadou, že všetci jeho jazdu prežili,“ vypovedal podľa Aktuálně.cz. Aj v deň nehody ho spozorovali, a tak ho chceli zastaviť. Keď však zbadal hliadku, vyrazil preč. „Išiel som služobným autom 170- až 180-kilometrovou rýchlosťou a vôbec som sa k nemu nepribližoval. Touto rýchlosťou vletel do Holešovíc, kam v tom čase chodilo mnoho ľudí. Sám sa divím, že to prežil,“hovorí policajt.

Obžalovaný

O motorkárovi už v tom čase vedelo viac hliadok. Keď vletel do Tešnovského tunela, z protismeru mu zatarasilo cestu policajné auto, ktoré riadil policajt Vaic. Motorkár nestihol zabrzdiť, narazil do auta a preletel cezeň. Skončil v nemocnici s ťažkými poraneniami. Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov usúdila, že motorkár nemohol auto vidieť, a tak nemohol zrážke zabrániť. S tým sa stotožnil štátny zástupca a na Vaica podal obžalobu. Prvostupňový súd Vaica oslobodil, lebo podľa sudcu nešlo o trestný čin. „Nepozeral som sa na to ako na dopravnú nehodu, v takom prípade by bol tento manéver nežiaduci. Išlo o služobný zákrok, ktorý reagoval na situáciu, keď poškodený unikal a bol odhodlaný utiecť,“ povedal predseda senátu a dodal, že už z konania motorkára bolo zjavné, že podcenil dôsledky svojich činov.

Šéf slovenských policajných odborov: Kolegovi sme ponúkli pomoc aj úhradu nákladov spojených s obhajobou.
Šéf slovenských policajných odborov: Kolegovi sme ponúkli pomoc aj úhradu nákladov spojených s obhajobou.
Zdroj: Archív

„Iba náhodou nedošlo k zrážke s okoloidúcimi autami alebo chodcom. Bola len otázka času, než by nezvládol riadenie,“ vysvetlil sudca a dodal, že motorkár nadradil svoj záujem ujsť nad záujem ostatných účastníkov cestnej premávky. Zákon podľa sudcu počíta s tým, že pri použití donucovacích prostriedkov vznikne páchateľovi ujma, dokonca aj neprimeraná. Prípad uzavrel s tým, že policajt konal v krajnej núdzi. Štátny zástupca sa však odvolal a práve v týchto dňoch začne o prípade pojednávať druhostupňový súd. Mimochodom, motorkár dostal pokutu 30-tisíc českých korún, teda niečo viac ako tisíc eur.

Budú sa báť zastavovať?

Českí policajti, samozrejme, nie sú z toho nadšení a za kolegom stoja. „Stále chytáme tých istých ľudí so zákazom riadenia. Neviem, čo sa musí stať, aby prestali jazdiť. Kolegu, ktorý urobil všetko možné, aby ho zastavil a ostatných chránil, teraz postavili pred súd. To je veľmi čudný postup generálnej inšpekcie,“ myslí si policajt, ktorý začal motorkára sledovať. „Nech nám teda poradia, ako ho máme zastaviť. Bojím sa, že keď súd dopadne zle, bude to signál pre ostatných policajtov, ktorí nebudú chcieť dopadnúť ako Šimon. Keď okolo prejde motorkár, ktorý bude nafetovaný alebo so zákazom riadenia, nechajú ho tak. A to by bolo poriadne zlé,“ dodal policajt. Za Vaica sa postavili aj odborári. Prípad totiž otvoril otázku, čo sa dá považovať za takzvaný donucovací prostriedok. Šéf odborov Aleš Lehký sa pre Lidové noviny vyjadril, že má informácie, že inšpekcia chcela, aby súd rozsudkom ustálil výklad toho, čo môže byť donucovacím prostriedkom, preto posúva prípad vyššie.

Aj u nás

Hoci opísaný prípad je z Českej republiky, podobná udalosť, hoci s tragickým koncom, sa odohrala aj na Slovensku. V júni 2017 chcela hliadka zastaviť nebezpečne jazdiace auto pri Hronskom Beňadiku, ktoré pred nimi unikalo. Policajti sa rozhodli použiť zbraň. Najskôr vystrelili do vzduchu a keď vodič nereagoval, vystrelil smerom na pneumatiku auta. Guľka však trafila len 17-ročného Tomáša, ktorý sedel na zadnom sedadle. Auto šoféroval 19-ročný Michal, ktorý mal už trikrát uložený zákaz riadenia.

Vodič a nebohý: Michala, vľavo, poslal súd do väzenia. Tomáša zasiahla guľka a zomrel.
Vodič a nebohý: Michala, vľavo, poslal súd do väzenia. Tomáša zasiahla guľka a zomrel.
Zdroj: Archív

Podľa televízie JOJ však nemal vodičský preukaz a auto patrilo jeho starej mame. Mladý nevodič šoféroval tak, že ohrozil aj policajtov. Problémom bolo, že v aute okrem neho sedeli traja mladí ľudia, ktorí ho vraj prosili, aby zastavil. Michala odsúdili na šesť a pol roka, súd ho uznal za vinného zo zločinu útoku na verejného činiteľa a marenia výkonu úradného rozhodnutia. Jeho obhajca sa odvolal. S obvinením na krku však skončil aj policajt Vladimír, ktorý na auto strieľal.

Pôjde na súd

Prípad vyšetrovala policajná inšpekcia. „Koncom novembra bol v predmetnej trestnej veci predložený spis na Krajskú prokuratúru Banská Bystrica s návrhom na podanie obžaloby voči policajtovi pre prečin usmrtenia,“ dozvedeli sme sa z ministerstva vnútra, pod ktoré inšpekcia spadá. Obvinený policajt k prípadu vypovedal aj v konaní s vodičom Michalom. „Som osobne presvedčený, že som nepochybil v ničom, čo sa týka zákonov, nariadení a odporúčaní,“vyjadril sa na súde. Aj za neho sa postavili policajné odbory. „Kolegovi sme ihneď ponúkli pomoc aj hradenie nákladov spojených s obhajobou, ale našu ponuku nevyužil, lebo sa ho ujal právnik bez nároku na odmenu,“ hovorí predseda Odborového zväzu polície Viktor Kiss. Podľa neho je slovenský prípad čiastočne porovnateľný, aj keď každý prípad má iné okolnosti, miesto, priebeh deja a účastníkov. „Takisto sa snažili zastaviť unikajúceho páchateľa, ktorý vážne ohrozoval ďalších účastníkov v premávke a takisto zaútočil vozidlom na policajtov. Ale po vyhodnotení situácie a použití všetkých možných dostupných miernejších donucovacích prostriedkov policajt zhodnotil, že unikajúceho páchateľa nie je možné zastaviť iným spôsobom a zamedziť mu ohrozovanie iných ľudí na živote,“hovorí Kiss.

Zastaviť nebezpečenstvo?

Ako dodáva, prípady nikdy nie sú identické a možno na prvý pohľad v rovnakom prípade je použitý iný donucovací prostriedok, ktorý účinne pomôže pri náprave verejného poriadku či zadržaní nebezpečného unikajúceho páchateľa. „Keby ho boli nechali pokračovať v besnej jazde a spôsobil by nehodu s viacerými mŕtvymi, aj keď len hypoteticky, spoločnosť by žiadala potrestanie policajtov za to, že neurobili nič pre zabránenie takejto tragédie,“vysvetľuje Kiss. Podľa neho nie je prípad ojedinelý. „Podobných prípadov bolo niekoľko, ale pri týchto streľbách nedošlo k usmrteniu človeka, preto sa o nich nikde nepísalo ani nehovorilo. Takisto ich vyšetrovali nadriadení alebo inšpekcia ministerstva vnútra, ale či bol niekto v takomto prípade odsúdený, nemám informáciu,“hovorí Kiss. Ako hovorí advokát a odborník na trestné právo Ondrej Laciak, príslušníci Policajného zboru majú v zmysle zákona o Policajnom zbore k dispozícii celý diapazón oprávnení, pri ktorých platí subsidiarita. „Teda treba dbať na využitie miernejších prostriedkov pred invazívnejšími prostriedkami, samozrejme, ak to konkrétna situácia umožňuje,“dopĺňa Laciak.

Budú sa báť?

U nás, rovnako ako v Česku, hrozí, že možné odsúdenie strieľajúceho policajta ovplyvní ostatných mužov zákona. „Verím, že to tak nebude. Policajti musia mať istotu, že keď v medziach zákona ochraňujú občanov, bude zákon chrániť aj ich. Pre všetkých našich členov, ktorí sa vyskytnú v podobnej situácii, robíme všetko, aby boli chránení a cítili oporu v Odborovom zväze polície Slovenskej republiky,“ dopĺňa Kiss. Podľa hovorkyne policajného prezídia Denisy Baloghovej polícia po prípade so streľbou prijala opatrenia na skvalitnenie streleckého výcviku so zameraním na pohyblivé ciele. „Táto forma výcviku bola pre konkrétne služby, predovšetkým dopravnú a poriadkovú políciu, zaradená do plánu výcviku,“hovorí Baloghová. Prípad smrti 17-ročného Tomáša a obvinenie kolegu však zatiaľ policajtov nevystrašili, keďže potom boli medializované prípady, keď muži zákona zastavili páchateľov strieľaním zo zbrane. „Myslím, že akékoľvek rozhodnutie v predmetnej veci zásadným spôsobom neovplyvní každodennú prax príslušníkov Policajného zboru. Ide len o jeden prípad a podobných zásahov príslušníci Policajného zboru vykonávajú ročne desiatky, možno až stovky,“ myslí si advokát Ondrej
Laciak.