Otrasný prípad sa stal ešte v roku 2004, keď sa, vtedy 36-ročná Lisa Montgomeryová prostredníctvom internetu zoznámila s budúcou mamičkou 23-ročnou Bobbie Jo Stinnettovou. Bobbie, ktorá bola v ôsmom mesiaci tehotenstva, mala chovnú stanicu a Lisa prejavila o jedného záujem. Stretnutie oboch žien dopadlo celkom inak, než budúca mamička predpokladala. Montgomeryová ju v jej dome v mestečku Skidmore

uškrtila povrazom a kuchynským nožom z jej lona vyrezala dievčatko. To ako zázrakom prežilo. Dnes má šestnásť rokov a žije so svojim biologickým otcom.

Príprava na vraždu

Matka Bobbie Jo - Becky Harperová, našla dcéru asi hodinu po drastickej udalosti. Ležala na podlahe domu v kaluži krvi. To čo uvidela popísala: "Akoby jej explodoval žalúdok". Okamžite volala záchranku, ale pokusy oživiť mladú ženu už boli zbytočné.

Bobbie Jo Budúca mamička sa dcéry nedočkala.V ôsmom mesiaci skončila v kaluži krvi na podlahe vlastného domu.
Zdroj: internet

Polícia Montgomeryovú zatkla na druhý deň. Vyšetrovatelia neskôr zistili, že sa na strašný čin dôsledne pripravovala. Z jej počítačových záznamov vyplynulo, že s Bobbie komunikovala dlhšie. Cez chatovaciu službu jej písala, vraj tiež čaká dieťa, čomu podľa stanoviska lekárov pravdepodobne sama verila. Tiež si na webe zháňala podklady aby sa naučila, ako urobiť cisársky rez a zabezpečila si aj lekársku súpravu.

Korene zločinu

Žiaľ, tragédia sa začala dávno pred tým, než sa obe ženy spoznali. Lisa mala katastrofálne detstvo. Už pred pôrodom jej matka výdatne popíjala, čo v nej vytvorilo silnú predispozíciu pre alkoholizmus a základ vážnych psychických problémov. A to zďaleka nebolo všetko. Roky bola vystavená psychickému teroru zo strany matky, častým bitkám a dlhodobému sexuálnemu zneužívaniu nevlastným otcom. Keď mala štrnásť, jej matka sa o zneužívaní dozvedela, ale namiesto toho, aby sa dcéry zastala,  zahrnula ju výčitkami a ohrozovala zbraňou. Jedinú možnosť úniku videla Lisa v manželstve. Lenže, ako to už u týraných detí býva, vybrala si partnerov, ktorí pokračovali v šľapajach jej rodičov. Mala dvoch mužov a obaja ju mlátili a týrali.

Zoznam diagnóz

Opakované fyzické ataky spôsobili Lise trvalé následky, poškodenie mozgu v oblasti, ktorá je zodpovedná za agresivitu a spustili viacero závažných psychických chorôb. Ako sa počas pojednávania vyjadrili zdravotnícki odborníci, žena obvinená zo surovej vraždy trpela depresiami, bipolárnou poruchou, posttraumatickou stresovou poruchou, psychózami a halucináciami. Podľa nich nedokázala posúdiť závažnosť svojich konania.

Napriek stanoviskám psychiatrov ju tri roky po zatknutí federálny súd uznal vinnou z vraždy a únosu a poslal do cely smrti.

Nespôsobilá pre výkon trestu

Popravu Montgomeryovej smrtiacou injekciou mali vykonať vo federálnom väzení v štáte Indiana. Sudca Patrick Hanlon ju však v pondelok večer odložil. Zdôvodnil to zlým psychickým zdravím trestankyne. Jej právni zástupcovia totiž argumentovali, že je mentálne nespôsobilá proces zvládnuť. Federálny odvolací súd s odkladom súhlasil.

Dnes 52-ročná Lisa Montgomerová je po takmer sedemdesiatich rokoch, jediná federálna trestankyňa ktorú čaká hrdelný trest. Nový dátum zatiaľ nebol stanovený.