Po záhadnej smrti mladej modelky sa Thajskom šíri veľká vlna nevôle. Titulné strany novín sa plnia rôznymi špekuláciami o jej posledných hodinách života, desaťtisíce ľudí, ktorí 25-ročnú Thitimu Noraphanpiphatovú sledovali na Instagrame, vyjadrujú v diskusiách smútok a rozhorčenie. Tento otrasný prípad totiž naplno odhalil biedu a špinu zábavného priemyslu v krajine, kde sú pekné dievčatá, nazývané „pretties“, nútené doslova sa predávať, čeliť sexuálnemu obťažovaniu a svojvôli hostí. Tentoraz však pohár pretiekol. Thitima bola príliš populárna a jej príbeh o tom, ako sa snažila ušetriť peniaze na dobrú školu pre svoju trojročnú dcérku, nenechal obyvateľov chladnými.

V galérii si pozrite fotografie pôvabnej Thitimy, rozkošné pretties aj najsexi ženy Thajska>>

Sexoval s mŕtvolou?

Thitima Noraphanpiphatová bola známa modelka, moderátorka a zabávačka, ktorá mala na sociálnej sieti vyše 85-tisíc priaznivcov. V osudný deň v polovici minulého mesiaca ju najali na párty v dome poblíž Bangkoku, kde mala podávať hosťom nápoje. Táto služba však v Thajsku znamená niečo celkom iné než u nás. Ako pre CNN uviedla Naiyana Supapungová z Nadácie Teeranat, obhajujúcej ľudské práva a rodovú rovnosť, modelky síce môžu na týchto podujatiach zarobiť až sto dolárov, ale je celkom bežné, že za to musia čeliť sexuálnemu obťažovaniu, zneužívaniu a sú nútené piť extrémne množstvá alkoholu. Zdá sa, že v prípade Thitimy sa všetky tieto okolnosti spojili.

Podľa záberov z priemyselnej kamery hlavný obvinený - 24-ročný model Rachadech Wongtabutr - privliekol mladú ženu, pravdepodobne v bezvedomí, do bytového domu a výťahom ju vyviezol do svojho apartmánu na šiestom poschodí. O niekoľko hodín záznamy ukázali, ako ju ťahá po zemi, už zrejme mŕtvu, naspäť do vstupnej haly a tam ju uloží na pohovku. Po náleze tela vzrástlo podozrenie voči nemu, pretože odmietal otvoriť dvere a muži zákona k nemu museli vniknúť násilím. Navyše v tú noc zverejnil fotografie Thitimy na sociálnej sieti. Rachadecha zadržali, obvinili z únosu, neoprávneného zadržiavania a činov, ktoré viedli k smrti matky a hlavnej živiteľky rodiny. Vypočúvanie však smerovalo k mŕtvemu bodu. Muž odmietol akékoľvek protiprávne konanie, tvrdiac, že Thitimu pokladal len za príliš opitú.

Vražedná dávka alkoholu

Na druhý deň ho prepustili a vyšetrovatelia do hľadáčika zaradili šesť ľudí. Preverujú tiež organizátorov akcie a hostí. Thitima totiž nebola jediná, ktorá sa chúťkam návštevníkov nedokázala ubrániť. Ďalšia žena, ktorá na večierku obsluhovala, uviedla, že ju nútili tiež piť veľa alkoholických nápojov, po čom upadla do bezvedomia a na druhý deň sa prebudila nahá. Je pravdepodobné, že týmto praktikám čelili viaceré. Dôkazy však chýbajú. Ako zdôrazňuje Naiyana Supapungová, „pretties“ obvykle nenájdu odvahu, aby po incidentoch vyhľadali právnu pomoc.

Podľa predbežnej pitevnej správy Thitima Noraphanpiphatová zomrela na extrémnu intoxikáciu alkoholom. Polícia sa v súčasnosti snaží zistiť čo najpresnejší čas smrti, aby dokázala určiť, či Rachadech Wongtabutr privliekol modelku do svojho bytu už mŕtvu. Ďalšia pitva bola stanovená na začiatok tohto mesiaca.

Smrť populárnej modelky vyvolala v krajine búrku a výzvy na zavedenie zákonov, ktoré by chránili osoby pracujúce v službách a zábavnom priemysle. „Musíme zmeniť povedomie verejnosti, aby budúca generácia pochopila, že ni­kto nemá právo obťažovať alebo ubližovať iným ľuďom,“uzatvára Naiyana Supapung.

V galérii si pozrite fotografie pôvabnej Thitimy, rozkošné pretties aj najsexi ženy Thajska>>