Navrhuje, aby sa bohatá stredná trieda, čo sa týka vlastného obohacovania obetovala. Je zástancom dani z bohatstva a základného príjmu pre všetkých. „Toto je najdesivejšie obdobie od druhej svetovej vojny,“ tvrdí Robert Peston (57). Známy britský novinár, bývalý ekonomický redaktor BBC a terajší redaktor ITV, autor knihy WTF, znepokojujúcej analýzy základných ekonomických dôvodov, prečo toľko Britov hlasovalo za odchod z EÚ. Hoci vo svojej knihe pomenúva súčasné problémy v Spojenom kráľovstve, tie v podstate kopírujú situáciu aj inde v Európe. O svojej novej knihe porozprával Peston v rozhovore pre The Guardian.

Horšie ako v období finančnej krízy

Peston je oveľa viac skľúčenejší zo súčasnej situácie než bol v čase finančnej krízy. Nečudo, klesajúca životná úroveň, nízka produktivita práce, pokles sociálnej mobility a neustále narastanie nerovností v spoločnosti sú vážnymi problémami. Hoci ako povedal, nehovorí, že Británia skončila, ale tieto problémy treba vyriešiť, bež ohľadu na to, či sa Británia s Európskou úniou „rozvádza“ alebo nie. Tu sú jeho riešenia.

Robert Peston: Jeho kniha WTF je znepokojujúcou analýzou základných ekonomických dôvodov, prečo toľko Britov hlasovalo za odchod z EÚ.
Robert Peston: Jeho kniha WTF je znepokojujúcou analýzou základných ekonomických dôvodov, prečo toľko Britov hlasovalo za odchod z EÚ.
Zdroj: YouTube

Peston obhajuje „daň z majetku“ – ročný poplatok vo výške jedného percenta z čistých aktív presahujúcich 500-tisíc libier, v prepočte necelých 560-tisíc eur. Podľa neho sa kyvadlo váh príliš naklonilo v prospech bohatých, čo môže skončiť „nejakou formou extrémizmu“. Každá rozumná spoločnosť príde na to, že tento stav nie je trvalo udržateľný. Kolaps sociálnej mobility, čiže v tomto prípade neschopnosť sa dostať z nižšej sociálnej vrstvy do vyššej označuje britský novinár ako „smrť pokroku“. Jeho kniha je plná depresívnych štatistík o mizivých vyhliadkach pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva, čo sa týka ich postupovania po ekonomickom alebo sociálnom rebríčku.

Šialené myslenie

Na otázku, či nemá obavy, že jeho deti nebudú mať lepší život ako je ten jeho, Peston vybuchne. „Je šialené [doslova fu*king mad], aby ľudia strednej triedy, ako my, chceli pre svoje deti niečo iné ako slušný život. Ak máte naprd mzdu, je úplne odôvodnené, že chcete, aby sa vaše deti mali lepšie ako vy. Ale myšlienka, že my, stredná trieda, by sme mali chcieť pre naše deti viac, je šokujúca a otrasná. Nemali by sme takto premýšľať. Mali by sme sa obetovať a byť o niečo chudobnejší. Pretože, ak sa neobetujeme a neschudobnieme, aby tí, ktorí sú na tom horšie mali lepší život, môžeme skončiť v úplnom chaose,“ myslí si Peston.

Peston sa obáva, že hospodárske ťažkosti krajiny môžu viesť k hrozbe občianskych nepokojov. „Samozrejme, toto je najdesivejšie obdobie od druhej svetovej vojny.“ Za nevyhnutné považuje Peston zavedenie univerzálneho základného príjmu, s ktorým experimentovali zatiaľ len vo Fínsku. Vláda by mala podľa Pestona každému občanovi, bez ohľadu na jeho majetok alebo zamestnanecký status, pravidelne vyplatiť sumu na pokrytie základných potrieb. Podľa jeho slov je univerzálny základný príjem jedinou alternatívou, o ktorej predpokladá, že sa stane v blízkej budúcnosti politikou Labouristickej strany pod vedením Jeremyho Corbyna, ktorý má podľa Pestona našliapnuté stať sa premiérom Británie.