Ocentimeter prevyšuje pol druha metra, do 50 kíl mu ešte sedem chýba. No trinásťročný Olexij Sereda je už najlepší Európan v skokoch do vody z 10-metrovej veže. Na európskom šampionáte pred domácim publikom v Kyjeve nedal favoritom šancu a stal sa najmladším víťazom, akého kedy tento šport mal. „Čakali sme, že bude mať medailu. Ale zlatú? To nikomu nenapadlo,“ priznal pre Sport Today športový manažér Ukrajinskej skokanskej federácie Jaroslav Tokmačov.

Z bazéna na vežu

Sereda je rodák z polmiliónového mesta Mikolajiv na juhu Ukrajiny a v šiestich rokoch začínal s plávaním. No keď si jeho tréner všimol, ako ladne skáče do vody, presvedčil ho, aby začal skákať. Už na tohtoročných majstrovstvách sveta v kórejskom Kwangdžu bol k cenným kovom blízko, skončil štvrtý. No doma v Kyjeve zaskočil celú Európu.

Olexij Sereda: Má len trinásť rokov a meter a pol, ale súperom nedáva šancu.
Olexij Sereda: Má len trinásť rokov a meter a pol, ale súperom nedáva šancu.
Zdroj: Profimedia

Nielen výkonmi či nečakaným prvenstvom. Rovnako suverénnym vystupovaním, akoby mal minimálne o desať rokov viac. „Tretí skok som pokazil, ale inak to bolo dobré. Nebol som nervózny, len toľko, čo ostatní,“vravel v mixzóne Olexij. V polovici pretekov ešte viedol 23-ročný Francúz Benjamin Auffret, no šampión spred dvoch rokov záver nezvládol a Sereda ho lepším bodovým ohodnotením predstihol.

Kyjevské publikum burácalo, keď Sereda stál na najvyššom stupni. Druhého Auffreta však prevyšoval o máličko. Aj zástupca Európskej plaveckej federácie sa výnimočne musel počas odovzdávania medailí zohnúť. „Stále je to ešte dieťa. Sociálne médiá sa zbláznili, keď vyhral. Húfne mu tam naskakovali sledovatelia. Teraz bude na rodičoch, aby celú situáciu zvládli. "Nečaká ich nič jednoduché,“vyjadril svoje obavy Tokmačov.  Zároveň sa teší, že Ukrajina bude mať v skokoch do vody na budúcej olympiáde v Tokiu ďalšieho adepta na medailu. Sereda v decembri dovŕši 14 rokov, čo mu umožňuje súťažiť v Japonsku. „Všetko má ešte pred sebou, vraví Tokmačov.

Tom Daley: Brit si ako 14-ročný na olympiáde v Pekingu vyskákal krásne 7. miesto.
Tom Daley: Brit si ako 14-ročný na olympiáde v Pekingu vyskákal krásne 7. miesto.
Zdroj: Profimedia

Na ďalších stranách si pozrite mimoriadne mladých šampiónov z histórie.