Prichádzala do nemocnice bočným vchodom a v digitálnych databázach ju viedli pod občianskym priezviskom Bachová, len aby ju nikto nespoznal. Nešlo o maniere hviezdy, Tina Turnerová potrebovala obyčajný pokoj na namáhavú liečbu. Do švajčiarskej nemocnice pri Zürišskom jazere to mala len pár minút cesty zo svojej vily v Küsnachte. Niekoľkokrát do týždňa sa v dialyzačnom centre špitála zverovala do rúk zdravotníkov, medzi ktorými bola aj Silvia Hudáčková z Pop­radu. Správa o speváčkinej smrti jej minulý týždeň vohnala slzy do očí, no s útechou pre PLUS 7 DNÍ dodala: „Dialýza, na ktorú k nám dochádzala, jej predĺžila život. Veď žila ešte ďalších šesť rokov.“

Prísne informačné embargo

Silvia pracovala dvadsať rokov ako zdravotníčka v Nemecku, Rakúsku aj vo Švajčiarsku. Keď odchádzala z dialyzačného centra vo Viedni do rovnakého zariadenia pri Zürišskom jazere, netušila, akú hviezdu jej osud zaveje do cesty. „Keby som dopredu nevedela, kto príde, asi by som ju nespoznala. Starala som sa o ňu od prijatia do dialyzačného programu, až kým jej netransplantovali obličku. Trvalo to približne rok,“ rozpráva dnes päťdesiatročná Popradčanka, inak vzdialená príbuzná slovenského hokejového reprezentanta Libora Hudáčka.

O prominentnej pacientke netušili v tom čase ani Silviini najbližší na Slovensku. „V nemocnici sme dostali zákaz hovoriť o nej aj rodinným príslušníkom. Fungovali sme ako jedna veľká rodina a dovtedy sme nič také nezažili, na Tinu bolo vyhlásené prísne informačné embargo, aby sme jej zabezpečili potrebný pokoj. Po celý čas terapie sme museli zabezpečiť, aby sa o nej ni­kto nedozvedel, čo sa aj podarilo,“ prezrádza.

Žiadne senzácie

Spevácka hviezda dochádzala trikrát týždenne na dialýzu, teda očistenie krvi od odpadových látok, ktoré sa v tele hromadia po zlyhaní obličiek. Namáhavá procedúra trvala aj štyri hodiny. Koncertovať už speváčka nemohla, no priestor nebol ani na spoločenské konverzácie na klinike. „Človek, ktorý sa dostane na dialýzu, bojuje o prežitie. Správali sme sa vysoko profesionálne, vždy som mala rada jej pesničky, ale smerovali sme to k tomu, aby sme ju čo najmenej obťažovali,“ hovorí Silvia Hudáčková.

To znamená, že keď mala službu, urobila svoju prácu - napojila spevácku hviezdu na dialyzačnú mašinu a sledovala ju ako každého pacienta. „Určite sme sa nesnažili robiť senzačné fotografie alebo podobne. Pre každého je dialýza veľmi ťažká. Môj ocko bol tiež klientom takéhoto centra a zo skúsenosti môžem povedať, že to znášal veľmi zle. Vtedy je každý človek rád, že zvláda terapiu, bojuje od jednej dialýzy k ďalšej. Život sa mu veľmi zmení.“

O Tinu Turnerovú, ktorá sa narodila v americkom Tennessee, sa v špitáli staral medzinárodný personál. Gro tvorili domáci a zvyšok prichádzal z Nemecka, zo Slovenska aj Slovinska. „Myslím, že Švajčiarsko si na život nevybrala len tak, úroveň zdravotníckych služieb je vysoká a podporuje ho servis, ktorý je trochu iný ako napríklad na Slovensku,“ dozvedáme sa od Silvie.

Pekná až do smrti

Ani v najťažších momentoch sa podľa slovenskej zdravotnej sestry Tina nesprávala ako hviezda. Ikonickú parochňu, ktorú zvykla nosiť na pódiách, v civile nepoužívala. „Napriek tomu to bola stále dobre vyzerajúca žena, na to, koľko mala rokov, bola naozaj pekná. Najviac si však pamätám na jej pohľad a iskry v očiach, cítila som z nej naozaj dobrotu. Bola skromná, pokojná, nekonfliktná,“ nedá na hudobnú divu Silvia dodnes dopustiť.

Apropo, o šestnásť rokov mladší manžel Erwin Bach. Podľa zdravotníčky Tinu Turnerovú do nemocnice zakaždým osobne sprevádzal. „Z môjho pohľadu mali pekný, výnimočný vzťah,“ myslí si o hudobnom producentovi, ktorý manželku napokon zachránil. Po roku strávenom na trase medzi domom a špitálom daroval Tine vlastnú obličku. Našťastie, transplantácia sa podarila a speváčkine návštevy dialýzy sa skončili.

Silvia Hudáčková sa odvtedy vrátila na rodné Slovensko, ale keď sa minulý týždeň dozvedela, že Tina Turnerová skonala, skončila v slzách. „Vždy, keď počúvam jej pesničky, prežívam stiesnené pocity. Vnímam to aj cez osobnú skúsenosť s mojím ockom, ktorý zomrel. Poplakala som si a s bývalými kolegami vymenila zopár správ. Berieme to tak, že dialýza jej určite predĺžila život. Ale slzičky isto ešte prídu, sú to spomienky.“

FOTO vily, kde Tina Turner vo Švajčiarsku žila, v GALÉRII