Britský princ William v rámci štvordňovej návštevy Izraela navštívil múzeum holokaustu. K pamätníku Jad vašem položil veniec, pričom mal na hlave židovskú pokrývku hlavy kippu, čo bol dar od hlavného rabína. Uctil si tak pamiatku šesť miliónov Židov zavraždených nacistickým režimom. Manželka Kate ho nesprevádzala.

Zároveň ide o historickú návštevu Blízkeho východu, prvú návštevu britského člena kráľovskej rodiny na izraelskej pôde za 70 rokov.

Nástupník trónu bol zhrozený z vystavených topánok, ktoré nacisti zobrali Židom pri vstupe do smrtiacich koncentračných táborov. Stretol sa s dvomi preživšími, Henrym Fonerom a Paulom Alexanderom, ktorých Británia zachránila pred holokaustom v rámci tzv. kindertransportu. „Je toho veľa, čo sa dá vziať. Nie je to ľahké,“ povedal im princ.

Poučiť sa

Osemdesiatšesťročný Henry Foner a osemdesiatročný Paul Alexander boli spolu s tisíckami židovských detí zachránení pred nacistami v 30. rokoch minulého storočia.

„Keď som prvýkrát vkročil na anglickú pôdu, bolo to akoby som sa znovu narodil, pretože som opustil nacistické Nemecko a bol som prijatý do Británie,“ spomínal Alexander, ktorý bol vybraný na stretnutie s Williamom ako najmladší člen kindertransportu. Alexander sa v Británii opäť stretol s matkou a jeho otec prežil nacistický tábor Buchenwald. Mnohé iné deti ale počas vojny o rodičov prišli.

Foner, ktorý sa pôvodne volal Heinz Lichtwitz, bol odvezený z Berlína do Swansea vo Walese v roku 1939, dva roky po tom, čo jeho matka spáchala samovraždu, zrejme kvôli perzekúcii Židov. Jeho otec mu posielal pohľadnice do polovice roku 1942. Na poslednej z nich, ktorú doručil Červený kríž, bolo napísané „náš osud je veľmi neistý“. O niekoľko mesiacov neskôr bol zavraždený v Osvienčime. Listy boli vystavené v expozícii pri pamätníku Jad vašem a vytlačené vo Fonerových memoároch, ktoré dal Williamovi. „Je pre mňa poctou, že môžem symbolicky takto Britom poďakovať,“ povedal Foner.

Williama pamätné miesto, ktoré rozpráva o vyhladzovaní židovského ľudu počas druhej svetovej vojny hlboko zasiahlo. Podľa britského rabína Ephraima Mirvisa, je 36-ročný princ William predstaviteľom mladšej generácie, ktorá osobitnú zodpovednosť, aby nezabudla a ďalej šírila poučenie vyplývajúce z holokaustu, píše Daily Mail.