Ukrajina zachytila plány ruských spravodajských služieb zamerané na zničenie Moldavska. Oznámil to vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas prejavu k lídrom Európskej únie (EÚ) v Bruseli. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

O údajnom pláne Zelenskyj už podľa svojich slov informoval moldavskú prezidentku Maiu Sanduovú. "Informoval som ju, že sme zachytili plány na zničenie Moldavska," uviedol ukrajinský prezident prostredníctvom tlmočníka.

Nadobudnuté dokumenty podľa Zelenského obsahujú informácie o tom, "kto, kedy a ako" plánuje "zlomiť moldavskú demokraciu a nastoliť kontrolu nad Moldavskom".

Tento plán sa veľmi podobá tomu, ktorý si Rusko pripravilo pre ovládnutie Ukrajinu, uviedol Zelenskyj. Zároveň dodal, že nevie, či Moskva nakoniec nariadila vyplnenie tohto plánu.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov minulý týždeň uviedol, že Západ pokladá Moldavsko za "ďalšiu Ukrajinu". Tvrdil pritom, že Západ podporil v roku 2020 zvolenie prozápadnej prezidentky Sanduovej, ktorá chce podľa neho vstúpiť do NATO alebo spojiť Moldavsko s Rumunskom. "Je pripravená prakticky na všetko, " povedal.

Moldavská spravodajská služba v decembri varovala, že Rusko by mohlo začať tento rok nový útok s cieľom vytvoriť si pozemný koridor cez južnú Ukrajinu do východomoldavského odštiepeneckého regiónu Podnestersko.

Tento región sa de facto odtrhol od Moldavska po občianskej vojne v roku 1992, no väčšina krajín neuznáva jeho nezávislosť. Rusko má v tomto regióne umiestnených približne 1500 vojakov, ktorí sú formálne označovaní ako mierotvorcovia.

Rýchlejší než agresor

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo štvrtok na summite v Bruseli poďakoval lídrom Európskej únie za podporu Ukrajiny, ktorá už takmer rok bojuje proti ruskej agresii. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"Musím sa vám osobne poďakovať na neotrasiteľnú podporu našej krajiny a našich túžob - našich túžob žiť v zjednotenej, slobodnej Európe," povedal 27 lídrom EÚ na summite ako špeciálny hosť.

Zelenskyj lídrov EÚ vyzval, aby posielali Ukrajine zbrane rýchlejšie, skôr než Rusko dokáže zhromaždiť svoje sily na nové útoky. Požiadal o delostrelectvo, muníciu, moderné tanky, stíhačky a rakety dlhého doletu

"Musíme zvýšiť dynamiku našej spolupráce, musíme to robiť rýchlejšie než agresor," uviedol.

Prezidenta pred prejavom privítali lídri EÚ potleskom a urobili si s ním skupinovú fotografiu.

Ukrajinský prezident cestu podnikol dva týždne pred prvým výročím najbrutálnejšieho konfliktu v Európe od 40. rokov 20. storočia. Jeho cieľom je urýchliť dodávky moderných západných zbraní Ukrajine, aby mohla zastaviť ofenzívu Ruska.

V stredu navštívil Londýn a Paríž, kde loboval za dodanie moderných stíhačiek a rakiet dlhého doletu, vo štvrtok pricestoval do Bruselu, kde sa najprv prihovoril poslanom Európskeho parlamentu a potom lídrom EÚ.

V europarlamente poslanci ocenili Zelenského nadšenými ováciami, keď v prejave opisoval Ukrajinu ako krajinu brániacu východné hranice Európy a vyzval na rýchle začlenenie svojej vlasti do EÚ.

Viac FOTO Zelenského z Bruselu v GALÉRII