Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v stredu do Británie, aby "osobne poďakoval" britskému ľudu za pomoc. TASR o tom informuje podľa spravodajskej stanice Sky News.

"Spojené kráľovstvo bolo jednou z prvých krajín, ktoré prišli Ukrajine na pomoc. Dnes som v Londýne, aby som osobne poďakoval britskému ľudu za podporu a premiérovi Rishimu Sunakovi za jeho líderstvo," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram.

Zelenskyj pristál na londýnskom letisku Stansted, kde ho privítal Sunak. Následne spoločne zamierili do sídla britského premiéra na Downing Street, kde budú rokovať.

Zelenskyj sa okrem toho plánuje prihovoriť aj britskému parlamentu a poobede absolvuje audienciu u britského kráľa Karola III.

Ide o Zelenského prvú návštevu v Británii od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. Britská vláda o jeho návšteve informovala len v stredu ráno.

Spojené kráľovstvo poslalo Ukrajine od začiatku invázie vojenskú pomoc za viac ako dve miliardy libier; Londýn je tak jedným z najväčších podporovateľov Kyjeva.

Rusko prehrá

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu osobne vystúpil pred členmi oboch komôr britského parlamentu a vyhlásil, že zlo prehralo v rôznych konfliktoch v histórii ľudstva a sloboda zvíťazí aj tentoraz. Zároveň Britániu požiadal o dodanie stíhačiek, ktoré budú pre Ukrajinu "krídlami slobody". TASR správu prevzala z agentúry AP.

Predsedovi Dolnej snemovne Lindsaymu Hoyleovi pri tejto príležitosti odovzdal helmu vojenského pilota s nápisom: "Máme slobodu, dajte nám krídla, aby sme ju chránili."

Britániu ocenil za podporu Ukrajiny od prvého dňa vojny, ktorá trvá už bezmála rok.

"Vieme, že Rusko prehrá, a vieme, že toto víťazstvo zmení svet," vyhlásil Zelenskyj, ktorého predtým privítali členovia oboch komôr britského parlamentu potleskom.

Ukrajinský prezident na začiatku prejavu povedal, že do sídla britského parlamentu prišiel v mene ukrajinských bojovníkov, ktorí "sú v súčasnosti v zákopoch pod nepriateľskou delostreleckou paľbou", v mene pilotov a personálu protivzdušnej obrany, chrániaceho Ukrajinu pred nepriateľskými lietadlami a raketami, citovala jeho slová spravodajská stanica Sky News.

Britským poslancom sa poďakoval za ich statočnosť. Osobitne ocenil expremiéra Borisa Johnsona za podporu v náročných časoch.

Ukrajinský prezident v prejave vyzval na sprísnenie sankcií voči Rusku až dovtedy, kým Moskva "nebude zbavená akejkoľvek možnosti financovať túto vojnu".

Nový balík sankcií

Nový balík sankcií voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu oznámila v stredu britská vláda. Stalo sa tak práve v čase, keď Spojené kráľovstvo navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Britský minister zahraničných vecí James Cleverly uviedol, že nové sankcie voči organizáciám, o ktoré sa opiera ruská armáda, "zrýchlia ekonomický tlak na (ruského prezidenta Vladimira) Putina – podkopú jeho vojnovú mašinériu, aby pomohli Ukrajine zvíťaziť".

Sankcie sa týkajú šiestich subjektov, ktoré ruskej armáde poskytujú vojenské vybavenie, napríklad drony, citovala z vyhlásenia britskej vlády agentúra Reuters.

Na britskom sankčnom zozname sa ocitlo aj osem jednotlivcov a jeden subjekt, ktoré sú napojené na finančné siete pomáhajúce "udržovať bohatstvo a moc medzi kremeľskými elitami", dodal Londýn.

Spojené kráľovstvo uvalilo od začiatku vojny na Ukrajine sankcie na viac ako 1300 jednotlivcov a subjektov napojených na aktivity Ruska.

Zelenskyj v stredu pricestoval do Londýna. Stretne sa s britským premiérom Rishim Sunakom a britským kráľom Karolom III. Vystúpi aj s príhovorom v britskom parlamente a navštívi i ukrajinských vojakov, ktorí absolvujú výcvik v Británii.

Od začiatku vojny na Ukrajine z 24. februára 2022 ide iba o druhú zahraničnú návštevu Zelenského. V decembri sa vo Washingtone stretol s americkým prezidentom Joeom Bidenom a vystúpil v Kongrese.

FOTO Zelenského v Británii v GALÉRII