Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj telefonicky hovoril v stredu s izraelským premiérom Naftalim Bennettom o "škandalóznych" výrokoch šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova, že nacistický vodca Adolf Hitler mal židovskú krv. TASR správu prevzala od stanice CNN.

Zelenskyj vo svojom pravidelnom prejave v noci na stredu uviedol, že Bennettovi zablahoželal k izraelskému Dňu nezávislosti a informoval ho o vývoji situácie v obliehanom juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol, ako aj o situácii na východe Ukrajiny.

"Diskutovali sme tiež o škandalóznych a absolútne neprípustných vyhláseniach ruského ministra zahraničných vecí, ktorý urazil celý svet," povedal Zelenskyj.

Izrael si Deň nezávislosti pripomína v piaty deň mesiaca ijar podľa židovského kalendára, čo tento rok pripadá na 5. mája.

Lavrov v nedeľu v rozhovore pre taliansku televíziu zopakoval tvrdenia Ruska, že invázia na Ukrajinu je súčasťou úsilia o "denacifikáciu" tejto krajiny, pripomína CNN.

Lavrov zároveň odmietol tvrdenia, že samotný Zelenskyj je Žid. "(Zelenskyj) uvádza argument, že aký nacizmus môže u nich byť, keď on sám (ukrajinský prezident) je Žid. Môžem sa mýliť, ale aj Hitler mal židovskú krv. Neznamená to absolútne nič. Múdry židovský národ hovorí, že najhorlivejšími antisemitmi sú zvyčajne Židia," povedal Lavrov.

Jeho vyjadrenia vyvolali hnev izraelskej vlády, ktorá si okamžite predvolala ruského veľvyslanca v Izraeli, uvádza CNN.

Mnoho mŕtvych

Masívne ruské ostreľovanie niekoľkých ukrajinských miest vo východnom regióne Donbas si vyžiadalo mnoho mŕtvych a zranených civilistov, informovali vo štvrtok tamojšie úrady. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA.

"Po raketovom útoku na mesto Kramatorsk je 25 ranených, poškodených je deväť obytných domov, škola i objekty civilnej infraštruktúry," oznámil šéf Doneckej vojenskej správy a gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko na svojom kanáli na sociálnej sieti Telegram.

Podľa Kyrylenka boli ostreľované aj mestá Časiv Jar, kde zahynul najmenej jeden človek, ako aj Marjinka a Avdijivka.

Serhij Hajdaj, gubernátor Luhanskej oblasti, ktorá je tiež mohutne ostreľovaná, oznámil, že najmenej päť ľudí bolo zabitých pri útokoch na mestá Severodoneck, Lysyčansk, Hirske a Popasna.

Neposkytol žiadne informácie o počte zranených. Aj v Luhanskej oblasti boli vážne poškodené obytné budovy a infraštruktúra, dodal Hajdaj.

Dobyli ich späť

Ukrajine sa podarilo dobyť späť niekoľko obytných sídel ležiacich v blízkosti miest Mykolajiv a Cherson. Oznámil to vo štvrtok generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v príspevku zverejnenom na sociálnej sieti Facebook, v ktorom hodnotí súčasnú situáciu na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy denníka The Guardian.

Vďaka úspešným krokom, ktoré podnikli ukrajinskí obrancovia, prišli ruské sily o kontrolu nad niekoľkými obytnými sídlami na hraniciach Mykolajivskej a Chersonskej oblasti, uvádza generálny štáb.

Avšak v obliehanom prístavnom meste Mariupol, kde sa ruské sily zameriavajú na zablokovanie a zničenie ukrajinských jednotiek nachádzajúcich sa v areáli oceliarní Azovstaľ, stále pokračujú boje. Podľa generálneho štábu sa ruskí okupanti snažia ovládnuť Azovstaľ s podporou vzdušných síl.

Guardian upozorňuje na to, že boje v Mariupole podľa ukrajinskej armády pokračujú aj napriek tomu, že Rusko v stredu prisľúbilo, že od štvrtka zavedie v tomto prístavnom meste na tri dni prímerie, aby umožnilo evakuáciu civilistov z Azovstaľu.

Humanitárne koridory vedúce z Mariupola by pritom podľa ruskej armády mali byť otvorené od 08.00 h ráno do 18.00 h večer moskovského času (07.00 – 17.00 h SEČ).

Ruské jednotky zároveň naďalej podnikajú útočné operácie na východe Ukrajiny v snahe úplne ovládnuť územie Doneckej i Luhanskej oblasti, aby si tak zabezpečili pozemný koridor na Krymský polostrov, ktorý v roku 2014 Rusko anektovalo, píše generálny štáb na Facebooku.

Ruské jednotky zároveň podľa ukrajinskej armády podnecujú vznik napätia v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko.

Nafúknuť hrozbu

Rusko bude pravdepodobne zveličovať hrozbu, ktorú prebiehajúce cvičenie bieloruskej armády znamená pre Ukrajinu, aby donútilo ukrajinské sily rozdeliť sa a zdržiavať sa na severe, napísalo britské ministerstvo obrany vo svojej najnovšej, štvrtkovej správe. Citoval z nej webový portál britskej stanice Sky News.

Ministerstvo prinieslo vo svojej pravidelnej každodennej správe aktuálne špionážne informácie o vojne na Ukrajine, ktoré sa do veľkej miery sústreďujú práve na situáciu v Bielorusku, kde sa v stredu podľa hlásení začalo rozsiahlo vojenské cvičenie.

"Bolo spozorované, že bieloruské pozemné sily sa presúvajú z posádok do terénu, na cvičenie," uviedli Briti vo štvrtok ráno. "Toto je v súlade so sezónnymi pravidlami, keď Bielorusi v mesiaci máj vstupujú do vrcholu svojho zimného výcvikového cyklu," vysvetlili.

Dodali, že Rusko bude "pravdepodobne nafukovať hrozbu, ktorú tieto manévre predstavujú pre Ukrajinu, aby pripútalo ukrajinské sily k severu".

Pomáhajú Kyjevu

 Spojené štáty poskytli spravodajské informácie o ruských jednotkách, ktoré umožnili Ukrajincom zabiť viacerých ruských generálov počas bojov v krajine. Informáciu vo štvrtok priniesol denník The New York Times (NYT), ktorý sa odvolal na nemenovaných predstaviteľov americkej administratívy.

"Spojené štáty poskytli (Ukrajincom) informácie o polohe a ďalšie podrobnosti týkajúce sa mobilného veliteľstva ruskej armády, ktoré sa často premiestňuje. Ukrajinskí predstavitelia skombinovali tieto geografické informácie so svojimi vlastnými spravodajskými informáciami na uskutočnenie delostreleckých a iných útokov, ktoré zabili ruských dôstojníkov," napísal NYT.

Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že počas bojov zabili približne 12 ruských generálov. Americká administratíva sa podľa nemenovaných zdrojov z Pentagónu snažila utajiť odovzdávanie spravodajských informácií z obáv pred tým, že to bude Rusko vnímať ako eskaláciu napätia a ako priame provokovanie ruského prezidenta Vladimira Putina zo strany Washingtonu. Zdroje NYT nechceli spresniť, ako získali informácie o veliteľstve ruských jednotiek, aby neprezradili metódy zhromažďovania spravodajských informácií. Prestížny denník však uviedol, že americké ministerstvo obrany používalo viacero nástrojov vrátane tajných aj komerčných satelitov, ktorými sledovalo pohyb ruských jednotiek.

"Spravodajská podpora Ukrajincov zo strany USA mala rozhodujúci vplyv na vývoj bojov. (Washington) Kyjevu potvrdil ciele identifikované ukrajinskou armádou a nasmeroval ju aj na nové ciele," napísal NYT a dodal, že tok spravodajských informácií o pohybe ruských jednotiek je bezprecedentný.

Hovorca Pentagónu John Kirby na otázku o spravodajských informáciách poskytovaných Ukrajincom povedal, že americké ministerstvo obrany "nebude hovoriť o podrobnostiach". Pripustil však, že Spojené štáty odovzdávajú Ukrajine informácie, ktoré môžu Ukrajinci "použiť na svoju obranu".

Hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu (NSC) Adrienne Watsonová po zverejnení článku NYT uviedla, že spravodajské informácie z bojiska neboli poskytnuté Ukrajincom "s úmyslom zabiť ruských generálov".

FOTO vojnou zničenej Ukrajiny v GALÉRII. Nevhodné pre maloletých a citlivé povahy!

The New York Times dodal, že nie všetky ukrajinské ataky boli vykonané na základe informácií od amerických tajných služieb. Napríklad sobotňajší delostrelecký útok na stanovište ruského velenia v Iziume sa neuskutočnil na základe informácií od americkej rozviedky. Ukrajinci tvrdili, že na mieste zahynul náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov. Informácia sa však nepotvrdila. Nemenovaní predstavitelia Pentagónu pre NYT uviedli, že Spojené štáty neposkytujú Ukrajine informácie o polohe najvyšších ruských predstaviteľov.