Pandémia Covid-19 zasiahla celý svet. Teda takmer. Aj napriek opatreniam, neustálym informáciám a chaosu, ktorý koronavírus spôsobil, sa našiel niekto, kto o ňom vôbec nevedel.

Agafya Lyková (76) žije uprostred ruskej tajgy bez akýchkoľvek výdobytkov modernej doby. Jediné, čo v dome má, je satelitný telefón, prostredníctvom ktorého ju kontaktujú členovia regiónu Kemerovo a strážcovia prírodnej rezervácie, či je v poriadku. Rovnako telefón môže využiť aj v prípade núdze.

Jej známy Alexander, ktorý vyrozprával tento príbeh pre portál Sibirian Time priznal, že Agafyu videl naposledy na jeseň v roku 2019. Od vtedy boli za ňou len strážcovia rezervácie, ktorí ho ubezpečili, že je v poriadku.

O Covid-19 nič nevie

Ani prostredníctvom telefónu, či pri krátkej návšteve jej nik neoznámil momentálnu situáciu vo svete. 76-ročná Agafya ani len netuší, čím si populácia, žijúca ďaleko od nej, momentálne prechádza. „Nepovedal som jej o koronavíruse. Nechcel som, aby sa začala báť,“ priznal jej známy. „Ona je ako Mowgli. Nikdy sa nestrela s dnešnými infekciami a chorobami. Je to dieťa prírody. Úplne jej stačí, že neďaleko nej žije jej bratranec Alexey Utkin,“pokračoval.

Alexander však nechápe jednu vec. Aj keď on sám je sibírsky muž a svoju krajinu by nemenil za nič, v podmienkach, ako žije Agafya, by nevydržal ani tri dni. Podľa jeho slov je to fyzicky ale i psychicky veľmi národné. No pre ňu je to jediný spôsob života, aký pozná.

Agafya oslávila svoje 76. narodeniny pred niekoľkými týždňami v apríli vo svojom malom dome obklopenom storočnými stromami.
Agafya oslávila svoje 76. narodeniny pred niekoľkými týždňami v apríli vo svojom malom dome obklopenom storočnými stromami.
Zdroj: INTERNET

Posledná

Agafya Lyková je posledná z rodiny pravoslávnych starých veriacich, ktorí v roku 1936 utiekli do lesa pred prenasledovateľmi Stalinovho Ruska. Jej rodinu objavili až v roku 1978. Skupina geológov ich spozorovala, keď leteli nad nimi v pohorí Abakan. Jej rodina ani len netušila, že bola druhá svetová vojna.

Prvých 35 rokov svojho života nemala iný kontakt, ako s členmi svojej rodiny. Jej matka zomrela v roku 1961 a otec v roku 1988. Nepozná žiadne moderné technológie a jediným, čím sa riadi, je starodávna Biblia.

FOTO starenky zo Sibíra a prostredia, v ktorom žije, nájdete v GALÉRII >>