Tip na článok
Bunker 10-Z v centre Brna ponúka zaujímavú expozíciu aj ubytovanie.

Zima, vlhko, stiesnenosť… Na noc v protiatómovom kryte nikdy nezabudneme!

Bol určený pre 600 vyvolených a 1 500 metrov štvorcových je vytesaných do skaly pod hradom Špilberk

Galéria k článku (5 fotografií )
V každej „izbe
Kryt je plný termoboxov na prepravu krvných konzerv.
Dobové zariadenie poukazuje na úskalia minulého režimu.

„Kde je ten hotel?," pýtajú sa nič netušiace, ale nedočkavé deti. „Predsa tu," ukazujem na sivú nenápadnú stavbu ukrytú v kopci blízko cesty v centre Brna. Protiatómový kryt 10-Z pod hradom Špilberk mal slúžiť na prežitie pohlavárov hlavného mesta Moravy. Dnes je v ňom dobová expozícia, ale aj retro hotel pre dobrodruhov, ktorí vyhľadávajú nevšedné zážitky.

Bunker 10-Z v centre Brna ponúka zaujímavú expozíciu aj ubytovanie.
Bunker 10-Z v centre Brna ponúka zaujímavú expozíciu aj ubytovanie.
Monika Mikulcová

Aspoň wi-fi

Už pred vstupom na recepciu zaujme originálne exteriérové posedenie. Namiesto stolov poslúžili termoboxy, v ktorých sa prenášali krvné zásoby. Dobovú atmosféru si zachovala aj recepcia a izby.

„Čakali sme hotel s bazénom," povzdychnú si moji dvaja synovia. Namiesto toho nás recepčný vedie úzkou zatuchnutou chodbou do miestnosti, v ktorej máme stráviť noc. Ocitneme sa v izbe bez okien, s troma poschodovými železnými posteľami so spacákom, samozrejme, bez rebríka. Stará skriňa, stôl, na ňom nefunkčný televízor, aký si nepamätáme ani z detstva. Sprchu si radšej tento večer odoprieme. Nemá dvere a čo keď v nej tečie ľadová voda ako v umývadle?

Táto hotelová izba neponúka luxus ale originálny zážitok.
Táto hotelová izba neponúka luxus ale originálny zážitok.
Monika Mikulcová

Kryt vybudovaný nacistami do skaly pod Špilberkom má celoročnú teplotu 14 °C a zvýšenú vlhkosť. V pobytových miestnostiach je však o čosi teplejšie. V lete aj tak zažijete teplotný šok. Najprv vás príjemný chládok nadchne, po chvíli sme už vyťahovali mikiny. Jednou z prvých dobrých správ, ktoré naše ratolesti prijali s nadšením, bol prístup na wi-fi. Áno, telefónny signál v tomto podzemí, samozrejme, nie je, ale celých 1 500 metrov štvorcových krytu je pod wi-fi.

Prehliadka začína…

„Prejdeme celý kryt a budeme sledovať hlavne vystavené veci z obdobia bývalého režimu od roku 1948 až do roku 1989," víta nás drobný sprievodca. Súčasťou zážitkového retro pobytu je totiž aj večerná prehliadka rozľahlých priestorov. Našu skupinku tvoria tri rodiny s deťmi. Ideálny počet, aby sme si takmer dvojhodinové putovanie brnenskými tajnými chodbami dokonale vychutnali.

Súčasťou zážitkového retro pobytu je  aj večerná prehliadka rozľahlých priestorov.
Súčasťou zážitkového retro pobytu je aj večerná prehliadka rozľahlých priestorov.
Monika Mikulcová

„Základ krytu vznikol v roku 1944, na sklonku druhej svetovej vojny z dôvodu bombardovania Brna, ktoré malo spolu s Plzňou najsilnejší zbrojný priemysel," vysvetľuje sprievodca. Nacistický Luftschutz musel vytvoriť ochranné prostriedky pre civilistov. „Keďže sme v centre mesta, bolo tu veľa úradov a veľká hustota obyvateľov, ktorí sa pohybovali v uliciach," pokračuje v rozprávaní. V tej dobe bunker nevyzeral ako teraz. Neskôr bol predĺžený a vylepšený, predtým to bol naozaj len provizórny úkryt.

Medzi rokmi 1946-1948 kryt využívala veľmi úspešná firma s vínom a ovocím - Löwy a Šmíd, ktorá distribuovala skvelé víno po celom Československu. Podnikateľský úspech bývalý režim neodpúšťal. Do roka od svojho vzniku sa firme tak darilo, že platila milionársku daň, po dvoch rokoch už obchodníci o všetko prišli. „Títo dvaja páni nakoniec dožili životy ako vrátnici," dodáva sprievodca.

Deti nadchla stará technika.
Deti nadchla stará technika.
Monika Mikulcová

Cela smrti

Obzeráme si núdzovú telefónnu ústredňu, ktorá nebola súčasťou každého krytu. Takých významných, ako je 10-Z na Husovej ulici, bolo v Brne asi päť. Deti zaujali staré televízory, rádiá i telefóny a po prehliadke rôznych dobových prístrojov a artefaktov sa ocitneme na mieste so šibenicou, z ktorého nám prebehnú po chrbte zimomriavky. „To je najtragickejší moment celej výstavy. Sú tu dvere z cely smrti z väznice na Cejlu. Väzenie bolo aj na Špilberku, ale nadnesene môžeme povedať, že to bolo VIP väzenie, na rozdiel od Cejlu. Vzniklo koncom 18. storočia a slúžilo do roku 1956. Odohralo sa tam veľa tragických príbehov, brali tam život odsúdencom. Ale nie v období vojny… Popravovalo sa tam až po jej skončení - za kolaboráciu a potom tam prišlo o život aj veľa politických väzňov," vysvetľuje náš spoločník. Dvere z cely smrti sú pokryté nápismi. na rozlúčku. Ryli ich keramickým hrotom, ktorý bol dobre ukrytý pred dozorcami. „Po druhej svetovej vojne sa život väzňom nebral humánnym spôsobom a vôbec sa nesnažili skrátiť ich utrpenie," dodáva sprievodca.

Miestnosť, ktorá je spomienkou na popravených vo väznici na Cejle.
Miestnosť, ktorá je spomienkou na popravených vo väznici na Cejle.
Monika Mikulcová

Neviete, či je leto alebo ráno

Po poldruhahodinovej prehliadke sme plní dojmov. Naša púť končí kúsok pod hradom. Vyjdeme von, na chvíľu sa zohrejeme, a kým ostatní účastníci prehliadky idú teplým podvečerom domov do mäkkých postelí, nás čaká vojenská cela. Navrstvíme oblečenie, pozapíname sa do spacích vakov a okamžite zaspíme. Aj ráno v chladných priestoroch v tme bez okien spíme o čosi dlhšie. Prekvapivo dobre vyspatí a čerství si v retro mliečnom bare doprajeme dobové raňajky - oškvarkovú pomazánku s chlebom.

„Jar, leto, jeseň, zima, je jedno, kedy sem pôjdete, lebo tu je stále rovnako odporne, ale úplne nádherne," povedal na adresu svojského zážitkového hotela Bunker 10-Z hudobník David Koller. Vystihol to dokonale! Nielenže tam v útrobách hradného kopca neviete, aké je ročné obdobie, ale ani koľko je hodín…

VIDEO Plus 7 Dní