Piaty agent 007

Hviezdil v mnohých úlohách na filmovom plátne, v očiach verejnosti zostane však navždy najmä ako James Bond. Čestný držiteľ Radu britského impéria, ktorý má svoju hviezdu aj na Hollywoodskom chodníku slávy.

Život sa s ním nemaznal. Narodil sa v Írsku, otec ho opustil, keď mal rok. Žil u babky, ktorá ho „odložila“ do katolíckeho internátu, na ktorý nespomína rád. Ako 11-ročný sa odsťahoval za mamou do Londýna. Po škole pracoval ako taxikár, reklamný kreslič, dokonca ako hltač ohňa v cirkuse. Našiel sa v herectve, ktoré študoval v londýnskom Dramat Center.

V roku 1977 sa oženil s herečkou Cassandrou Harrisovou a jej dve deti prijal za vlastné, neskôr sa im narodil spoločný syn Sean. Po 14 rokoch manželstva však Cassandra zomrela na rakovinu. Pierce, sám s troma deťmi, sa s tým dlho nevedel zmieriť. Denne nosil na jej hrob kvety a hovoril s ňou. Nové šťastie našiel po boku novinárky Keely-Shaye Smithovej, ktorú si po niekoľkoročnej známosti v roku 2001 vzal. Majú synov Dylena a Parisa Bechetta.

Hereckú kariéru začal v York Theatre Royal. Pred kameru sa prvý raz postavil v roku 1980 ako írsky terorista v snímke Dlhý veľký piatok. Hoci na konte má vyše 40 filmov, hviezdil napríklad v muzikáli Mamma Mia! po boku Meryl Streepovej, najväčšiu slávu zožal ako agent 007.

Jamesa Bonda hral štyrikrát v rokoch 1995 až 2002, objavil sa v snímkach Zlaté oko, Zajtrajšok nikdy nezomiera, Jeden svet nestačí a Dnes neumieraj. Zaujímavé je, že rolu Bonda mu ponúkli už v roku 1986, musel však odmietnuť, lebo zmluva so spoločnosťou NBC na seriál Remington Steele mu nedovolila pracovať pre iných.

Vlani Brosnan rozvíril hladinu, keď sa zapojil do debaty, ako by mal vyzerať ďalší agent 007. Vraj by sa nebránil, tomu, aby to bolo žena tmavej pleti. „Počas dlhých desaťročí sme pozerali, ako to robia chlapi. Odstúpte nabok, páni, a prenechajte to žene. Bolo by to osviežujúce a vzrušujúce,“vyhlásil.

FOTO Aké stopy zanechal na hercovi čas a ako sa menil, nájdete v GALÉRII >>