Neočakávané rozhodnutie opustiť kráľovské povinnosti a odísť s rodinou do Ameriky otriaslo vzťahom princa s jednou z najdôležitejších žien v jeho živote. Otvorila mu svoje srdce, bez výhrad prijala jeho neurodzenú manželku, pomáhala mu, keď v citlivom veku stratil mamu. Dnes trpí ona sama. Ako vyzerá vzťah Alžbety II. a Harryho?

Láska k vnukovi

Britské médiá otvorene píšu, že mladší syn následníka trónu kráľovnej zlomil srdce. Hoci už neraz iní členovia britskej kráľovskej rodiny narobili panovníčke rôzne problémy, správanie Harryho, ako sa zdá, je pre ňu mimoriadna rana pod pás. Prečo? Podľa novinárov je dôvodov niekoľko. Jedným je fakt, že Alžbeta II. mala toto vnúča mimoriadne rada. Hovorí sa, že boli spolu silne prepojení, mali podobný zmysel pre humor. Ich nezvyčajné puto mohla verejnosť zaznamenať aj na fotografiách. Vraví sa tiež, že Harry má veľmi podobnú povahu ako kráľovnej manžel princ Filip - podobne žartuje, je benevolentnejší, pokiaľ ide o protokol, a má podobný šarm. Nie je teda prekvapivé, že sa pri pohľade na Harryho kráľovná vždy usmievala.

Pomoc herečke

Zrejme aj pre ich mimoriadny vzťah Alžbeta rýchlo a bez problémov akceptovala prítomnosť Meghan Marklovej vo vnukovom živote. Hoci spočiatku sa mohlo zdať, že bývalá herečka si sympatie panovníčky nezíska, kráľovná poddaných prekvapila a bola jednou z prvých osôb, ktoré sa k Harryho voľbe vyjadrili pozitívne. Spočiatku Meghan aj pomáhala, keď ju počas oficiálnych povinností diskrétne navigovala, aby ako vojvodkyňa zo Sussexu neurobila nejaké formálne chyby. Dokonca aj keď sa pár rozhodol pri výchove syna postupovať úplne inak ako ostatní členovia rodiny Windsorovcov, kráľovná neprotestovala. Archie nedostal kráľovský titul, rodičia si to tak želali, napriek tomu panovníčka „poslušne“ pózovala na fotografiách s pravnukom, Meghaninou mamou i novopečenými rodičmi.

Rana pod pás

Aj preto je podľa médií odchod dvojice z rodiny pre Alžbetu veľmi bolestný. Kráľovnú vraj zamrzelo predovšetkým to, že milovaný vnuk sa s ňou neprišiel poradiť. Že pred zverejnením svojho rozhodnutia nedával najavo žiadne signály o plánovaných drastických zmenách v živote, ktorý chce začať úplne odznova. Okrem toho panovníčka nie je zvyknutá na situácie, ktoré nemá pod kontrolou. Veľké prekvapenie z postupu páru zo Sussexu bolo vidno aj v oficiálnom vyhlásení kráľovskej rodiny, ktoré Buckinghamský palác zverejnil niekoľko hodín po oznámení, že Meghan a Harry odchádzajú. „Rozhovory s vojvodom a vojvodkyňou na túto tému sú v ranom štádiu. Chápeme ich túžbu zvoliť si iný smer. Ale ide o komplikovaný problém a ten si vyžaduje čas,“ píše sa vo vyjadrení. BBC priamo uviedlo, že Meghan a Harry s nikým nič nekonzultovali, takže „sa zdá, že palác je sklamaný“.

PRIJALA JU Britská kráľovná prijala Meghan Marklovú, druhá zľava, do rodiny mimoriadne láskavo. Vraj lepšie ako manželku staršieho vnuka Kate, prvá vpravo.
Zdroj: PROFIMEDIA

Podaná ruka

Kráľovná musela niečo urobiť. Pozvala vnuka na rozhovor, ktorý trval až štyri hodiny. Alžbeta vraj ubezpečila Harryho, že ich vzťah zostane naďalej dobrý, a ak bude potrebovať pomoc, vždy sa môže na ňu obrátiť. Hoci bola rozčarovaná, stále jej záležalo na udržaní dobrých kontaktov s ňou, s jeho ženou i s pravnúčikom. Médiá upozornili, že pozvanie kráľovnej bolo symbolickým zmierlivým gestom. Týmto spôsobom Alžbeta naznačila, že obaja sú stále súčasťou rodiny a ich rozhodnutie nebude mať negatívny vplyv na vzťahy s ďalšími členmi britskej monarchie.

Nenápadné znamenie

Čas odchodu Meghan a Harryho najprv do Kanady a neskôr do Los Angeles sa prelínal s obdobím, keď svet začal bojovať s koronavírusom. Piateho apríla sa kráľovná Alžbeta II. v špeciálnom vystúpení poďakovala zdravotníkom za boj s pandémiou a obyvateľov Spojeného kráľovstva chcela povzbudivými slovami povzniesť na duchu. „Spolu sa postavíme čelom tejto chorobe. Dúfam, že v budúcnosti si budeme môcť povedať, že sme si s touto situáciou poradili. A tí, ktorí prídu po nás, budú môcť povedať, že Briti nášho pokolenia boli silní, tak ako vždy. Príde lepšia budúcnosť. Stretneme sa opäť so svojimi rodinami i s priateľmi. Budeme opäť spolu,“ povedala v prejave. Tieto slová počúvalo 24 miliónov ľudí, ktorým aj farba jej zeleného kostýmu dodávala nádej. Pozornosť novinárov však upútala nádherná brošňa na klope. Šperk totiž pochádza z kolekcie kráľovnej Mary, z tej istej, z ktorej mala Meghan tiaru na hlave počas svadby s Harrym. Podľa expertov na kráľovskú rodinu to bolo nenápadné znamenie pre vnuka a jeho ženu, ktoré poukázalo na to, že kráľovná adresovala svoje slová aj svojim blízkym v Amerike.

Nezmierená

Dnes vzťahy Harryho s kráľovnou stále nie sú najlepšie. Delí ich obrovská vzdialenosť, nie vždy je možnosť skontaktovať sa (aj vzhľadom na bezpečnostné opatrenia). Navyše Meghan sa začala v médiách sťažovať, že ju v kráľovskej rodine ignorovali a že sa jej pri útokoch médií nezastali ako švagrinej Kate. Samotná kráľovná, aj keď sa snaží nehnevať, už navždy bude v sebe nosiť bolesť z jeho rozhodnutia.