Tip na článok
Múzeum zachvátili plamene

VIDEO Zničené bohatstvo: Pozrite sa, ako obrovský požiar zachvátil unikátne múzeum

Nevyčísliteľná hodnota – takú malo múzeum v Brazílii, ktoré celé vyhorelo. Čo všetko skrývalo vo svojich útrobách?

Galéria k článku (6 fotografií )
Múzeum v Rio de Janeiro zhorelo takmer do tla
Múzeum v Rio de Janeiro zhorelo takmer do tlaPeople watch as flames engulf the 200-year-old National Museum of Brazil, in Rio de Janeiro, Brazil, Sunday, Sept. 2, 2018. According to its website, the museum has thousands of items related to the history of Brazil and other countries. The museum is part of the Federal University of Rio de Janeiro (AP Photo/Leo Correa)
Múzeum v Rio de Janeiro zhorelo takmer do tla

Rozsiahly požiar zachvátil v nedeľu večer miestneho času brazílske Národné múzeum v Riu de Janeiro, ktoré je najstaršou vedeckou inštitúciou v Brazílii a najväčším prírodovedným a etnologickým múzeom v Latinskej Amerike. Podľa televízie GloboNews plamene pohltili takmer všetky časti trojposchodovej budovy založenej v roku 1818 kráľom Jánom VI. Portugalským. Zranenia osôb zatiaľ neboli hlásené. Agentúra AP s odvolaním sa na vedenie múzea informovala, že požiar vypukol okolo pol ôsmej miestneho času. V tom čase už bolo múzeum zatvorené. Brazílsky prezident Michel Temer označil vo svojom vyhlásení nedeľu 2. septembra 2018 za "smutný deň pre všetkých Brazílčanov".

Múzeum zhorelo takmer do tla
Múzeum zhorelo takmer do tla

Zničené exponáty

"Dve storočia práce, skúmania a poznania sú preč," konštatoval Temer. "Je to tragédia pre brazílsku kultúru," povedal pre GloboNews riaditeľ múzea Paulo Knauss. Nešťastie postihlo múzeum nachádzajúce sa v mestskej časti Săo Cristóvăo len niekoľko mesiacov po tom, čo si pripomenulo 200. výročie svojho vzniku.

Národné múzeum má podľa svojej webovej stránky vo svojich geologických, botanických, paleontologických a archeologických zbierkach viac ako 20 miliónov exponátov. Okrem exponátov z regiónu má vo fonde aj egyptské múmie, antické sochy, etruské artefakty či najstaršie ľudské fosílie nájdené na území Brazílie. Múzeum v súčasnej podobe existuje od roku 1892. Predtým boli jeho priestory rezidenciou portugalskej kráľovskej a neskôr brazílskej cisárskej rodiny.

VIDEO Plus 7 Dní