Vo veku 80 rokov podľahol rakovine jeden z najznámejších ruských spevákov - Josif Kobzon. „Zomrel veľký muž,“ napísala na svojom facebookovom profile hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová.

Spieval aj vojakom

Kobzon absolvoval školu spevu v armádnom umeleckom súbore a ušlo sa mu aj cti spievať komunistickému vodcovi Stalinovi. Už ako 21-ročný sa dostal do povedomia verejnosti, prvú dosku natočil ako 25-ročný, a odvtedy sa pravidelne objavoval na oficiálnych a neoficiálnych podujatiach na celom území bývalého ZSSR. A aj za hranicami - ako predstaviteľ Moskvy vystupoval po celom svete, v 80-tych rokoch spieval aj ruským vojakom v Afganistane. 

Putinov spojenec

Rozpad Sovietskeho zväzu speváka speváka  nezaskočil, naopak - vrhol sa aj na podnikateľskú  a politickú dráhu. Opakovane uspel vo voľbách do štátnej Dumy, kde bol poslancom dlhých 29 rokov a určitý čas šéfoval aj parlamentnému výboru pre kultúru. Po nástupe prezidenta Vladimira Putina  sa Kobzon stal jeho blízkym spojencom, čo jeho umeleckej kariére len prospelo. Dostal sa dokonca do ruského vydania Guinessovej knihy rekordov ako spevák s najväčším počtom vyznamenaní v dejinách krajiny.

Vo veku 80 rokov podľahol rakovine jeden z najznámejších ruských spevákov  - Josif Kobzon
Vo veku 80 rokov podľahol rakovine jeden z najznámejších ruských spevákov - Josif Kobzon
Zdroj: profimedia

Sankcie 

Blízke vzťahy speváka  s Kremľom si všimli aj v Bruseli. Keď Kobzon  navštívil  sporný, vojnou skúšaný región Donbas, odozva na seba nenechala dlho čakať - Európska únia ho zaradila začiatkom roku 2015 na svoj sankčný zoznam.  Umelcovi nepomohlo ani to, že pochádza práve z Donbasu a cestoval tam, aby odovzdal humanitnú pomoc. Na rozhodnutie Bruselu zareagoval svojsky. "Naši nepriatelia mi vyčítajú, že som bol v Donbasu, že som bol na Kryme. No a čo. Ak budem pri sile, pôjdem tam znovu,“odkazoval.

Mimochodom, nejde o jediné sankcie, ktorým ako súkromná os

Josif Kobzon: Opakovane uspel vo voľbách do štátnej Dumy, kde bol poslancom dlhých 29 rokov a určitý čas šéfoval aj parlamentnému výboru pre kultúru.
Josif Kobzon: Opakovane uspel vo voľbách do štátnej Dumy, kde bol poslancom dlhých 29 rokov a určitý čas šéfoval aj parlamentnému výboru pre kultúru.
Zdroj: profimedia

oba čelí. Už v roku 1995 mu Spojené štáty vystavili zákaz vstupu na svoje územie - pre údajné kontakty s podsvetím. Aj preto ho občas porovnávali s Frankom Sinatrom.

Rakovina

V čase sporu v súvislosti s Donbasom mal už Kobzon značne podlomené zdravie. V roku 2005 mu totiž diagnostikovali rakovinu a lekári mu nedávali veľa nádeje na uzdravenie. Po viacerých operáciách a chemoterapiách sa však dokázal vrátiť na scénu a pred verejnosťou chorobu ešte dlho úspešne skrýval.

Josif Kobzon bol trikrát ženatý, za sebou nechal dve deti a manželku Ninel Drizinu.