Tip na článok
WA 16 archív ostrov Vinalhaven - Vo veku 89 rokov zomrel v sobotu 19. mája 2018 americký výtvarný umelec Robert Indiana, ktorý bol predstaviteľom smeru pop-art. Indianu, rodáka z rovnomenného štátu, preslávil ešte v 60. rokoch štylizovaný nápis LOVE (LÁSKA), ktorý sa objavil aj ako socha. Na archívnej snímke z 29. augusta 2009 americký výtvarný umelec Robert Indiana pózuje vo svojom štúdiu na ostrove Vinalhaven pri pobrežží amerického štátu Maine. FOTO TASR /AP

Zomrel známy pop-artový výtvarník: Štylizovaný nápis venoval aj Obamovi

TASR , jf

Robert Indiana, výtvarný umelec v oblasti pop-art, zomrel v sobotu vo veku 89 rokov po zlyhaní dýchania.

Galéria k článku (4 fotografie )
Indianu, rodáka z rovnomenného štátu, preslávil ešte v 60. rokoch štylizovaný nápis LOVE (LÁSKA)
Vo veku 89 rokov zomrel 19. mája 2018 v sobotu americký výtvarný umelec Robert Indiana, ktorý bol predstaviteľom smeru pop-art.
Robert Indiana

Umelec žil samotársky život a naposledy vydýchol vo svojom dome na ostrove Vinalhaven pri pobreží amerického štátu Maine. Jeho priatelia už nejaký čas vyjadrovali obavy o jeho stav, keďže o ňom už dlhšie nepočuli. Deň pred jeho smrťou bola v New Yorku podaná žaloba na opatrovateľov, ktorí umelca izolovali od okolia.

Indiana, ktorý bol rodákom z rovnomenného štátu, v 60. rokoch minulého storočia preslávil štylizovaný nápis LOVE (láska), ktorý neskôr dostal svoju podobu aj ako socha. Podobný nápis HOPE (nádej) venoval neskôr umelec vtedajšiemu prezidentovi Spojených štátov, Barrackovi Obamovi.

Tento výnimočný umelec bol známy svojím samotárstvom. V posledných rokoch žil sám na ostrove, kam sa odsťahoval v roku 1978, znechutený vtedajšou umeleckou scénou v New Yorku. V rozhovore pre AP v roku 2009 tvrdil, že ostrovný dom pre neho kúpil jeden z jeho mecenášov ako útočisko v časoch, keď prišiel o svoje štúdio a galériu v New Yorku.

VIDEO Plus 7 Dní