V kanadskom zábavnom parku Marineland zomrela minulý týždeň kosatka Kiska - posledná kosatka žijúca v Kanade v zajatí. V pondelok o tom informovali miestne úrady. TASR správu prevzala od agentúry AP.
Park Marineland uviedol pre miestne noviny Niagara Falls Review, že zdravotný stav Kisky sa v poslednom čase zhoršoval aj napriek intenzívnym zásahom zamestnancov parku a medzinárodného tímu veterinárov.
Odborníci, ktorých najal Marineland, vykonali v piatok pitvu tejto zosnulej kosatky.
Predpokladá sa, že Kiska mala 47 rokov. V Marineland žila odvtedy, čo bola v roku 1979 zajatá v islandských vodách. Spolu s ňou bola zajatá aj kosatka Keiko, ktorá sa neskôr preslávila vo filmoch Zachráňte Willyho.
Tieto dve kosatky spolu niekoľko rokov žili v Marinelande v 80. rokoch minulého storočia. Keiko bol však v roku 1985 predaný do Mexika a nakoniec skončil v podvodnom svete v Spojených štátoch.
Mláďatá jej zomreli
Kiska roky vystupovala v predstaveniach v Marinelande, no posledných vyše desať rokov strávila osamote vo svojej vodnej nádrži.
Nezisková organizácia Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami (PETA) označila preto Kisku za "najosamelejšiu kosatku na svete", ktorej život bol poznačený tragédiami. Všetky Kiskine mláďatá totiž zomreli ešte skôr než dosiahli sedem rokov, píše agentúra Reuters.
Park Marineland leží v kanadskej provincii Ontário v blízkosti Niagarských vodopádov. Provinčné úrady od januára 2020 v parku vykonali 160 inšpekcií, no odmietli zverejniť ich výsledky. V roku 2021 však úrady zistili problémy s vodným systémom parku a nariadili jeho opravu.
Smutné zábery
Animal Justice, kanadská nezisková organizácia, ktorej cieľom je chrániť práva zvierat obnovila výzvu na vyšetrenie toho, ako Marineland zaobchádzal s kosatkou, informuje CBC.
"Je srdcervúce vedieť, že Kiska nikdy nebude mať možnosť byť presťahovaná do veľrybieho útočiska a zažiť slobodu, ktorú si tak hlboko zaslúžila," uviedla vo vyhlásení Camille Labchuk, riaditeľka Animal Justice. "Žiadame spravodlivosť za to, čo si Kiska vytrpela v rukách Marinelandu." Organizácia vyzvala úrady, aby zverejnili výsledky pitvy a začali Marineland stíhať "za nezákonné utrpenie, ktoré Kiska zjavne prežívala počas posledných rokov života".
Animal Justice podala v júli 2021 právnu sťažnosť proti tomu, ako Marineland zaobchádzala s kostakou Kiska, pričom ich obvinili z porušenia zákona tým, že neuspokojili fyzické a duševné potreby kosatky. Sťažnosť nasledovala po videách zverejnených Philom Demersom, bývalým trénerom morských cicavcov v Marinelande. "Žije v úplnej izolácii, zatiaľ čo na ňu zízajú davy, ignorujúc jej utrpenie," napísal k videu, na ktorom sa Kiska apaticky vznášala pri hladine a pohybovala len veľmi pomaly. Demers verí, že smrť Kisky nebude zbytočná. "Jej odchod znamená navždy koniec zajatia kosatiek v Kanade," napísal na svoj Instagram. Demers pracoval v Marinelande v rokoch 2000 až 2012, dnes je z neho aktivista. Odišiel po tom, čo aktivisti a bývalí zamestnanci obvinili Marineland z nedbanlivého zaobchádzania so zvieratami a nezdravých podmienok, v ktorých mali žiť. Ani jedna žaloba sa nedostala pred súd. Demers bol z toho sklamaní, no neprestal upozorňovať na zlé podmienky divých zvierat v zajatí.
Aktivisti žiadali Marineland, aby Kisku presťahovali skôr, než bude neskoro. Vlani v novembri zverejnil Demers video z dronu. Vidieť na ňom ako Kiska pláva do kruhu v malej nádrži. "V tento deň pred 43 rokmi bola kosatka Kiska chytená na Islande a predaná Marinelandu v Kanade. Odvtedy sledovala zomierať všetkých svojich susedov v nádrži vrátane svojich piatich mláďat. Teraz je v úplnej izolácii, denne pod liekmi, pláva v nekonečných kruhoch a čaká na smrť," napísal Demers k videu.
FOTO, ako sa trápila kosatka Kiska v zajatí v GALÉRII
V roku 2021 podala organizácia Animal Justice ďalšiu sťažnosť na Marineland, v ktorej tvrdili. že napriek zákazu boli delfíny nútené vystupovať pre zábavu. Obvinenia boli pozastavené v decembri 2022.