Keď koncom 19. storočia vypukla grécko - turecká vojna o ostrov Kréta, malá Alimihan slávila jedenáste narodeniny a keď Rusi strieľali z Auróry bola už dávno dospelá žena. Spoznala pomery v krajine v období cisárskej dynastie Čching, z diaľky sledovala povstanie čínskych komunistov i počiatky rozvíjajúceho sa socializmu. Počas jej života na svete zúrili vojny, do vesmíru vyletel prvý kozmonaut, India získala nezávislosť, Castro ovládol Kubu, Kennedyho zabila guľka atentátnika, vyrástol i padol berlínsky múr.
Plný dom vnúčat
Významné udalosti novodobých dejín sa o dievčinu z obce Pakunhoyila v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang príliš neobtreli. Ako píše Daily Mail, až do svojej smrti viedla celkom obyčajný, jednoduchý život v každodennej rutine. Vydala sa v roku 1903, keď mala sedemnásť, s manželom si adoptovali syna a dcéru. Časom sa ich rodina poriadne rozrástla a Alimihan po mužovej smrti v roku 1976 rozhodne nezostala sama. Mala okolo seba 43 vnúčat a pravnúčat. Posledné roky sa vraj viac venovala sebe, pravidelne jedla, trávila čas s blízkymi, opaľovala sa na záhrade a vyspevovala si milostné piesne. Aby sa udržala v dobrej kondícii tancovala a mäso sa na jej tanieri objavilo len raz za týždeň. Novinárom prezradila, že hlavným kúčom k dlhému životu je šťastie. S týmto svetom sa rozlúčila v polovici decembra vo svojom dome, obklopená najbližšími.
Región dlhovekých
Hoci bola Seyiti podľa čínskej asociácie gerontológie a geriatrie už v roku 2013 oficiálne najstaršou občiankou v krajine, dlhovekosti sa v regióne netešila len ona. Mnoho tamojších obyvateľov dosiahlo i presiahlo hranicu deväťdesiatky. Údajne aj preto, že sa v oblasti skvalitnila lekárska starostlivosť, regionálna vláda garantuje občanom pravidelné, bezplatné zdravotné prehliadky, služby "domácich doktorov" i mesačné dávky pre ľudí nad šesťdesiat rokov. To všetko však aj v krajine draka ťažko stačí na dosiahnutie takého úctyhodného veku. Pravda bude zrejme iná a nie je vylúčená ani chyba v úradnej dokumentácii. Podľa South China Morning Post neexistoval žiadny spoľahlivý systém osvedčovania väčšiny pôrodov až do prevzatia moci komunistickou stranou v roku 1949. Jedinou (známou) dokumentáciou potvrdzujúcou Seyitin vek je občiansky preukaz vydaný v roku 2009.
Rekordy
Ak by sme sa predsa spoľahli na čínske vládne zdroje, Alimihan by s dosiahnutím veku 135 rokov bola najstaršou ženou na svete vôbec. No svetové médiá poukazujú na fakt, že tento údaj nikdy nebol medzinárodne overený. To je aj dôvod, prečo sa jej meno neobjavilo v Guinessovej knihe rekordov. Doteraz je za najdlhšie žijúcu ženu považovaná Jeanne Calment z Francúzska, ktorá zomrela v roku 1997 vo veku 122 rokov. Jej legitimita bola tiež spochybňovaná pre podozrenie, že používala preukaz svojej matky, čím si pridala 23 rokov. Najstaršia známa žijúca osoba, ktorá bola overená, je Kane Tanaka z Japonska, ktorý 2. januára oslávi 119 rokov.