Prezidentské primárky v americkom štáte Iowa sú, aj nie sú, dôležité. Nedôležité preto, lebo  Iowa je malý štát asi s tromi miliónmi obyvateľov. Dôležité preto, lebo sú prvé. Pútajú veľkú pozornosť médií a občas dokážu zamiešať karty a zmeniť predpovedané poradie kandidátov.

Chaos

Minulý týždeň navyše iowské primárky demokratov vošli do dejín. Pre technickú chybu sa totiž hlasy z takzvaných caucusov (spôsob hlasovania) museli sčítavať ručne, a teda dosť dlho to trvalo. Víťaza zatiaľ oficiálne nevyhlásili. Ozvali sa hlasy, ktoré žiadali spočítať hlasy ešte raz. Podľa týchto výsledkov sa stal víťazom Pete Buttigieg s 26,2 percenta hlasov, pričom favorizovaný senátor Bernie Sanders skončil za ním s rozdielom len desatiny percenta.

Nováčik

Nech už sa to skončilo akokoľvek, víťaz - aj keby sa nakoniec oficiálnym víťazom nestal - je práve Pete Buttigieg. Hviezda dovtedy neznámeho lokálneho politika, „sympatického obyčajného chlapca z Indiany“ totiž vystrelila raketovou rýchlosťou. Politológovia tvrdia, že práve Buttigieg by mohol mať najväčšie šance zanechať dôchodcov za sebou a zostať demokratickým kandidátom na amerického prezidenta. Skúsenosti z veľkej politiky zatiaľ nemá, ešte donedávna bol „len“ neznámym starostom stotisícového „mestečka“ South Bend v štáte Indiana. Ale možno by mohol byť prvým homosexuálnym prezidentom USA.

Svokry zaplakali

Kto je Pete Buttigieg? Tridsaťdeväťročný exstarosta vyzerá ako sen každej svokry, ale netají sa svojou homosexuálnou orientáciou. Má maltské korene, manžela Chastena a tvrdí, že manželstvo ho priblížilo k Bohu. A konzervatívni obyvatelia South Bendu ho aj tak milujú.

Ešte ako 29-ročný v roku 2011 vyhral v meste boj o starostovské kreslo. Bol vtedy najmladším vládcom mesta s počtom obyvateľov nad 100-tisíc v celých Spojených štátoch. A to až na dve funkčné obdobia. V roku 2018 Buttigieg vyhlásil, že už kandidovať za starostu nebude. O mesiac vytvoril akýsi výbor, ktorý mal zistiť záujem o jeho osobu a jeho šance v prezidentských voľbách. V máji oznámil svoju účasť v primárkach demokratov.

Vojak, gej, polyglot

Američania si ho veľmi vážia za vojenskú službu, keďže slúžil takmer súčasne so svojím starostovaním. V rokoch 2009 - 2017 bol dôstojníkom námornej rozviedky v zálohe. V roku 2014 pôsobil pár mesiacov aj ako dôstojník kontrarozviedky v Kábule v Afganistane. Pred tromi rokmi dostal hodnosť poručíka. Medzičasom sa prihlásil k svojej homosexuálnej orientácii, opäť vyhral voľby starostu v South Bende a spoznal svojho budúceho manžela Chastena Glezmana. Vzali sa pred dva a pol rokom, do manželstva si zadovážili dvoch psov.

Nevhodný na satiru

Buttigieg je synom emigranta z Malty, jeho priezvisko v maltčine vraj doslova znamená pán hydiny. A ešte dosť dlho po ohlásení svojej prezidentskej kandidatúry väčšina Američanov ani nevedela, ako sa jeho priezvisko správne vyslovuje.

Neustále mätie aj televíznych moderátorov, napríklad známeho komika Trevora Noaha, ktorý sa vo svojom satirickom zábavnom programe snaží strieľať si z politikov a z ich nápadov či riešení. Keď však Noah vo svojej šou chcel predstaviť osobu Peta Buttigiega, ako jediný zdroj vtipov mu poslúžilo práve jeho maltské meno.

Keď mu vyčítali, že Buttigiegovi nadŕža, keďže ho predstavuje len v tom pozitívnom svetle, inak vždy sarkastický Noah sa zmohol len na bezmocné bedákanie. „Pretože je to všetko, čo sme naňho našli, o. k.? Naozaj, naozaj, na toho chalana nemám nič. Nič!“

Ideálny mix

Podľa politológov je tento 39-ročný muž ideálnym mixom mladosti, konzervativizmu (je horlivým kresťanom) a primeraného puntičkárstva. Hoci má diplom z Harvardu (študoval v tom istom čase ako Mark Zu­ckerberg, zakladateľ Face­booku) i Oxfordu, hovorí plynule siedmimi jazykmi, miluje takzvanú vysokú kultúru, nikto ho nepovažuje za vševeda, ale za sympatického typického chlapca zo stredozápadu.

Pre mnohých je skromný konzervatívny homosexuál úplným opakom Donalda Trumpa. Líši sa od neho ešte aj štýlom komunikácie. Trump je hlasný, náchylný preháňať a podsúva ľahké, čiže populistické riešenia. Buttiegieg hovorí rozumne, s rozvahou a robí dojem rozvážneho a uvážlivého politika.

Anekdoty o kandidátovi

Buttigieg navrhuje novátorské, ale nie prvoplánovo populistické idey. Štandardne hovorí napríklad o reforme volebného systému - chcel by priame voľby prezidenta, ale i Najvyššieho súdu. Súčasne má veľkú charizmu. Citáty z jeho rozhovorov týkajúce sa napríklad jeho sexuálnej orientácie či potreby generačnej výmeny v americkej politike krúžia po internete. Podobne ako s ním súvisiace anekdoty. Ako tá, že sa naučil po nórsky, lebo si chcel prečítať knižku, ktorú ešte nepreložili do angličtiny. Alebo tá, ako po návrate z Afganistanu spontánne pomáhal s komunikáciou imigrantom z Blízkeho východu v miestnej nemocnici.

Všetky tieto faktory viedli k tomu, že Pete Buttigieg sa z úplného outsidera stal senzáciou internetu a miláčikom más. Podľa údajov Google jeho prie­zvisko je na poprednom mieste najčastejšie vyhľadávaných hesiel spomedzi ľavicových politikov.

FOTO Buttigiega s priateľom plus FOTO ostatných prezidentských kandidátov v GALÉRII >>