Podľa Polície SR sa prišiel na letisko aj filipínsky minister zahraničných vecí. „Kým oni ďakovali Slovensku za pomoc, delegácia Ministerstva vnútra sa ospravedľňovala za spôsobenú bolesť. Jeden chlapec dokonca držal transparent Ďakujem Slovakia, ktorým ocenil podporu slovenskej verejnosti rodine zosnulého,“ píše polícia na svojom facebookovom profile.

S transparentom: V dave vidno chlapca s nápisom Ďakujem Slovakia.
S transparentom: V dave vidno chlapca s nápisom Ďakujem Slovakia.
Zdroj: facebook PZ SR

Brutálny kop

Henry Acorda zomrel po útoku, ktorý sa odohral priamo v centre Bratislavy 26. mája. Polícia obvinila z jeho zabitia Juraja Hossua (28) z Dunajskej Stredy. Podľa videozáznamu, ktorý šokoval celé Slovensko, mu najkôr uštedril ranu do tváre a potom na zemi kľačiaceho Henryho kopol do hlavy. Po útoku si na nehybného Filipínca vyložil nohu a zrejme si ho fotil mobilom. Až po chvíľke ho odohnal muž, ktorý začal Henrymu dávať prvú pomoc. Napriek tomu Henry po niekoľkých dňoch v nemocnici zomrel.

Brutálny kop: Tento záber šokoval celé Slovensko.
Brutálny kop: Tento záber šokoval celé Slovensko.
Zdroj: Július Dubravay

Bránil ženy

Ako vyšlo neskôr najavo, Henry pred Jurajom bránil svoje dve kamarátky. Jednu z nich sa totiž údajne Juraj pokúšal vtiahnuť do taxíku. Trojica sa snažila z miesta odísť, no Juraj ich dobehol. Podľa svedkyne Lucie, ktorá s priateľom Jozefom umierajúcemu Henrymu poskytli prvú pomoc, hovoril útočník svojej obeti, nech skape. „Tak mu treba, že aj tak je buzerant a takéto primitívne reči mal. Priamo hovoril o jeho rase a orientácii,“ povedala Lucia pre Nový Čas.

Vzdali mu hold: Desivá smrť Henryho Acordu a jej okolnosti nahnevali ľudí natoľko, že vyšli do ulíc.
Vzdali mu hold: Desivá smrť Henryho Acordu a jej okolnosti nahnevali ľudí natoľko, že vyšli do ulíc.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

Nahnevaní ľudia

Smrť Henryho Acordu nahnevala takmer celé Slovensko, najmä tým, že Juraj Hossu bol najskôr obvinený len z ublíženia na zdraví. Prvotne bol útok hodnotený vraj ako "bitka o dievčatá". Prokurátor odmietol dokonca podať návrh na vzatie Juraja do väzby. Až po vlne hnevu ľudí, smrti Henryho a zverejnení brutálnych záberov z priemyselnej kamery sa to zmenilo.