Už žiadne spájanie a nekonečné hejty z jednej či druhej strany. Po tom, čo vlani Medzinárodná plavecká federácia (FINA) zakázala transgenderovým plavkyniam štart na medzinárodných súťažiach, spravila britská plavecká federácia (Swim England) ďalší krok vpred. Vytvorila im novú kategóriu open. Tá začne platiť od septembra tohto roku a umožní štart aj tým súťažiacim, ktorí prešli zmenou pohlavia alebo sa hlásia k nebinárnym osobám. V kategórii žien môžu definitívne štartovať len pretekárky, ktoré sa ako ženy narodili.
Spravodlivý prístup
Zatiaľ ide o kategóriu masters a súťaže nižšej či rekreačnej kategórie a dosiahnuté časy sa nebudú počítať do rekordných tabuliek. Je to však po atletike v Británii už druhý šport, kde dostali transgenderoví pretekári možnosť štartu v open kategórii. Aj plávanie sa však takýmto krokom snaží hľadať správny spôsob, ako sa s novou situáciou a novými „pohlaviami“ vyrovnať.
Mali by súťažiť so ženami? V GALÉRII si pozrite transgenderových športovcov>>
„Veríme, že tento spôsob bude najspravodlivejší a náš šport zostane čo najviac prístupný. Oslovili sme viacero nezávislých konzultantov a dospeli k názoru, že spravodlivosť musí pre nás zostať prioritou,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení Swim England. To k zmene pravidiel prikročilo po prvý raz od roku 2015.
Swim England konštatuje, že hormonálna terapia síce výkonnostnú výhodu takýchto pretekárov (pretekárok) znižuje, nie je však dostatočná na to, aby sme mohli hovoriť o férovej súťaži.
Zlý vtip
Transgenderoví pretekári vyvolali vo svete športu množstvo kontroverzií. Keď Medzinárodný olympijský výbor umožnil štartovať na OH v Tokiu novozélandskej vzpieračke Laurel Hubbardovej, ktorá sa narodila ako muž a ako muž vzpierala ešte v juniorských časoch, súperky sa búrili. Belgická vzpieračka Anna Vanbellinghenová jej prestup do ženskej kategórie označila za „zlý vtip“ a proti boli aj Austrálčanky.
Novozélandská vláda, naopak, 43-ročnú Hubbardovú hrdo podporila. Tá však v Tokiu nezvládla základ v trhu a v celkovom hodnotení na OH nefigurovala.
Ešte známejší je prípad plavkyne Lie Thomasovej, študentky Pensylvánskej univerzity, ktorá prišla na svet ako Will Thomas. Po tom, ako v USA dostala zelenú, lámala Lia na vysokoškolských pretekoch jeden rekord za druhým. Mnohí to považovali za nefér výhodu. „Svet sa úplne zbláznil. Oslavujeme transgenderovú plavkyňu, ktorá pritom zaberá miesto inej žene, o ktorej by sme mohli písať,“ rozčúlila sa Megyn Kellyová, americká novinárka, ktorá spolupracuje so Sky News.
Aj ona sa domnieva, že zmena pohlavia z muža na ženu dáva dotyčnému - ak už absolvoval mužskú pubertu - výhodnejšie podmienky. K rovnakému názoru dospeli šéfovia Svetovej atletiky (bývalá IAAF). Transgenderovým športovcom, ktorí medzičasom prešli mužskou pubertou, štartovať na svojich vrcholných podujatiach nedovolili.
Open kategória pre všetkých
„Je to určite krok správnym smerom,“ reagovala na rozhodnutie tenisová legenda Martina Navrátilová. Vo svojom nedávnom stĺpčeku pre nedeľník The Sunday Times podporila vznik open kategórie. „Mohli by v nej štartovať všetci. Muži, ktorí sa identifikujú ako muži. Ženy, ktoré sa identifikujú ako ženy. Muži, ktorí sa identifikujú ako ženy. Ženy, ktoré sa identifikujú ako muži aj nebinárni,“ píše.
Podľa Navrátilovej nie je náhoda, že nepočujeme o transmužoch, ktorí súťažia s mužmi. „Zato výhody transžien sú jasné. Nemôžeme sa snažiť o férové začlenenie všetkých, keď budeme naďalej ignorovať biológiu,“ myslí si Navrátilová. „Zdá sa, že svet sa konečne zobúdza a používa zdravý rozum. Dúfam, že ďalšie športy budú nasledovať.“
Mali by súťažiť so ženami? V GALÉRII si pozrite transgenderových športovcov>>
Od jednoty v posudzovaní osôb po zmene pohlavia však máme ešte poriadne ďaleko. Svetová surfistická liga sa čerstvo vydala opačným smerom. Transgenderovým pretekárom štart v pretekoch pred dvoma mesiacmi povolila. Tým hviezdu tohto športu Bethany Hamiltonovú poriadne vytočila.
„Ak to nezmenia a umožnia bývalým mužom štartovať medzi nami ženami, tak viac súťažiť nebudem. A vôbec, pýtali sa, čo si o tom myslíme?“ napísala Hamiltonová na sociálnej sieti. Mimochodom, ide o pretekárku, ktorá ostala surfovaniu verná aj po tom, čo jej v roku 2003 žralok odhryzol časť ľavej ruky.