Články o skupinách smrti denne zaplavujú ruské médiá. Zakladatelia týchto komunít nabádajú školákov k samovražde a tí sa na ich podnet poškodzujú a pripravujú na sebazničenie. Všetko pod rúškom tajomnej hry Modrá veľryba, ktorá má vraj na svedomí až 130 zmarených životov detí.

Do väzenia s nimi!

Ruský prezident Vladimír Putin sa po početných článkoch a informáciách, ktoré sa z Ruska šíria do celého sveta, rozhodol zakročiť. Deviateho marca teda podporil skupinu poslancov na čele s Irinou Jarovou z vládnej strany Jednotné Rusko, aby prijali zákon o nabádaní k samovražde.

V prípade preukázania viny by ľuďom, ktorí manipulujú s inými osobami smerom k sebapoškodzovaniu a následnému sebazničeniu, hrozilo až dvanásť rokov väzenia.

Odhovárajú ju: "Nezabíjaj sama seba, sú aj iné spôsoby, ako nájsť radosť," píšu tínedžerku v komentároch.
Odhovárajú ju: "Nezabíjaj sama seba, sú aj iné spôsoby, ako nájsť radosť," píšu tínedžerku v komentároch.
Zdroj: Instagram

Zameriavajú sa na problémové deti

„Nezabíjaj sama seba, sú aj iné spôsoby, ako nájsť radosť," píše sa v komentári k fotke na Instagrame mladej brunetky. Ako inak, aj oná ma hastag #BlueWhales - modrá veľryba.

Takéto a jemu podobné zaplavili internet v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a tamojší politici i psychológovia bijú na poplach. Deti s týmto označením dávajú najavo, že sú súčasťou šialenej hry a počas 50 dní plnia 50 výziev - od pozerania strašidelných filmov, počúvania smutnej hudby až po sedenie na streche či zábradlí mosta. A potom zostáva už len jediná… Smrť!

Putin chce zakročiť: Podporuje prijatie zákona o nabádaní k samovražde.
Putin chce zakročiť: Podporuje prijatie zákona o nabádaní k samovražde.
Zdroj: Profimedia

„Títo zločinci - inak ich nazvať nemôžem, pretože hovorím na verejnosti, ale prinajmenšom to sú zločinci - sa zameriavajú hlavne na mládež a adolescentov, na deti s narušenou psychikou alebo na tých, ktorí sa nachádzajú v zložitej situácii," vyhlásil Putin.

Apelujú na rodičov

Ruská tajná služba už zostavila databázu detských samovrážd, ale postupne sa okolo fenomńu šíria rôzne teórie. Podľa niektorých naozaj viac ako stovka detí v Rusku zomrela pod vplyvom internetu. V Štátnej dume sa zase objavili špekulácie, že smrtiaci hru vymysleli ukrajinskí nacionalisti, aby oslabili ruskú mládež.

V každom prípade by však akékoľvek zahrávanie so smrťou detí malo byť riadne vyšetrené a tí, čo k nej vyzývajú, prísne potrestaní. Psychológovia apelujú aj na rodičov - spokojné deti, ktoré majú doma zázemie, na smrť a hraničné prekračovanie limitov nepomýšľajú.