Po „hliníkovej kauze“, v rámci ktorej americký prezident v marci rozhodol o zavedení 25-percentného cla na dovoz ocele a 10-percentného cla na import hliníka, pričom európskej únii poskytol dočasnú výnimku do 1. júna, prišla americká vláda s ďalšou kontroverznou iniciatívou.

Začala skúmať, či je potrebné zavedenie cla na dovoz áut do USA. Biely dom informoval, že prezident požiadal ministra obchodu Wilbura Rossa, aby posúdil, či dovoz automobilov, vrátane nákladných vozidiel a dielcov, neohrozuje americkú národnú bezpečnosť. Prezident vo vyhlásení uviedol, že "kľúčové odvetvia, ako je výroba áut a automobilových dielcov, sú rozhodujúce pre našu silu".

Počas stretnutia s manažérmi automobiliek Trump tento mesiac povedal, že bude presadzovať zvýšenie produkcie vozidiel v amerických závodoch. Okrem toho kritizoval dovoz áut z Európskej únie a začiatkom tohto roka pohrozil "zdanením" importu z Európy. Podľa zdroja oboznámeného s rokovaniami, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, prezident navrhuje nové clá na dovoz automobilov vo výške 20 až 25 percent.

Rozhodnutie Trumpovej administratívy posúdiť, či na dovoz áut do USA je potrebné zaviesť clá už odsúdili Čína a Japonsko. Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že Peking bude "rozhodne brániť" svoje práva a záujmy. Japonský minister hospodárstva, obchodu a priemyslu Hirošige Seko varoval, že dodatočné clá vyvolajú na globálnom trhu turbulencie.