Nárast počtu denne odhalených škodlivých súborov odzrkadľuje aktivitu kyberzločincov, ktorí vytvárajú a distribuujú malvér. Toto číslo bolo prvýkrát vyrátané v roku 2011, kedy tento počet predstavoval 70-tisíc. Odvtedy už narástol päťnásobne a na základe údajov z roku 2017 rastie aj naďalej.

Malvéry, vírusy a AdWare

Väčšina súborov s klasifikáciou „nebezpečný“ spadá do kategórie malvérov (92%). Zvyšok tvoria reklamné softvéry, ktoré nemusia byť klasifikované hneď ako škodlivé, avšak v mnohých prípadoch môžu mať za následok zverejnenie súkromných informácií či iné riziká.

Len pre zaujímavosť – pár všeobecných čísiel: Kaspersky Lab zaznamenal v minulom roku približne 1,2 miliardy útokov z online prostredia, identifikoval vyše 16 miliónov škodlivých objektov a vyše 1,1 milióna pokusov o inštaláciu malvéru, schopného napadnúť aplikácie pre online banking.

V uplynulom roku vzrástol aj počet minerov – ide o typ malvéru, ktorý kyberzločinci začali aktívne využívať v súvislosti s rastúcim záujmom o kryptomeny, predovšetkým bitcoin.

Detegované škodlivé súbory podľa typu.
Detegované škodlivé súbory podľa typu.
Zdroj: Kaspersky

Jednou z najčastejších príčin ohrozenia počítačov sú - okrem nezodpovedného správania užívateľov na internet – slabé heslá. Prieskum Consumer Security Risk Survey 2017 ukázal, že

Každý desiaty používateľ má len jedno heslo pre všetky svoje online účty, pritom už 17 % respondentov sa za posledných 12 mesiacov stalo obeťou kybernetickej hrozby alebo malo skúsenosť s prelomením prístupu k ich online účtu hackermi. Najčastejším cieľom týchto útokov sú práve e-mailové účty (41 % prípadov), ale aj sociálne siete (37 %), bankingové účty (18 %) a účty v e-shopoch (18 %).

Prvá pomoc

Vytvoriť si komplikované a pritom ľahko zapamätateľné heslo vôbec nie je ťažké. Ponúkneme vám jednoduchú pomôcku – vytvorte si nejakú vetu z faktov, ktoré dobre poznáte, napríklad: Moja dcéra Ivana sa narodila 15.12.2011! Heslo bude pozostávať z prvých písmen, teda: McIsn151211! – a máte komplikované heslo, na ktoré by ste si mali dokázať kedykoľvek spomenúť aj bez toho, aby ste si ho pamätali.

Nie vždy to však platí, preto je dobré ukladať si heslá do aplikácií, ktoré sú na to určené a majú zvýšenú mieru bezpečnosti, vrátane vojenského šifrovania. Takých je pomerne dosť na App Store aj Google Play, avšak pri výbere si dôkladne prečítajte užívateľské recenzie.

Autor tohto článku napríklad už vyše 5 rokov používa eWallet, čo je platená aplikácia (cca 10 eur), dostupná pre všetky platformy a umožňuje vám bezpečne uchovávať nielen heslá, ale aj dáta o platobných kartách, doklady a ďalšie citlivé informácie.