Tip na článok
Okuliare Seetroen využívajú technológiu Boarding Ring, stoja približne stovku.

Okuliare proti kinetóze: Fungujú, ale budete v nich vyzerať ako štvoroká vrana

Špeciálne okuliare proti kinetóze využívajú technológiu boarding ring, pôvodne boli určené hlavne pre jachtárov.

Býva vám v aute zle? Podľa najrozšírenejšej teórie je to tak preto, lebo váš mozog si myslí, že ste otrávení a snaží sa „jedu“ čo najrýchlejšie zbaviť. A ako na to prišiel? Na základe toho, že prijíma protirečivé signály, pričom „dohodnúť“ sa nevedia najmä zrak a vnútorné ucho.

Otrávený mozog

Niektoré zmysly jazdu vyhodnocujú tak, že telo sa nehýbe a je v pokoji a z iných, predovšetkým zo zraku, mu zas prichádzajú jednoznačné informácie, že je v pohybe. A milióny rokov evolúcie ho naučili, že takýto nesúlad medzi informáciami, prijímanými z rozličných zmyslov sa vyskytuje pri akútnych, život ohrozujúcich otravách, ktoré v minulosti takmer vždy vyvolalo jedlo.

Za príčinu kinetózy sa považujú protirečivé signály medzi zrakom a vnútorným uchom.
Za príčinu kinetózy sa považujú protirečivé signály medzi zrakom a vnútorným uchom.
Shutterstock

A jedu sa treba čo najrýchlejšie zbaviť, to znamená vyvrátiť ho. To je jedna z možných teórií, jej znalosť vám môže pomôcť pri potláčaní kinetózy.

Oklamaný mozog

Existuje však aj spôsob, ako telo v tomto smere „oklamať“ a vytvoriť mu vo všetkých uhloch, ktorými sa pozeráte, perfektný a dokonalý horizont. Potrebujete na to ale špeciálne okuliare. Pri ich popise sa môžeme voľne inšpirovať seriálom Hra o tróny - vyzerať totiž budete nie ako trojoká, ale rovno ako štvoroká vrana.

Takto vyzerajú pôvodné okuliare proti kinetóze od spoločnosti Boarding Ring.
Takto vyzerajú pôvodné okuliare proti kinetóze od spoločnosti Boarding Ring.
Boarding Ring

Má to však svoj význam - obrúčky okuliarov sú duté a naplnené farebnou tekutinou, ktorá sa v nich hýbe. Tým pádom sa vám pri každom pohybe hlavy tvorí rovnaký umelý horizont a telo nebude vnímať nesúlad medzi informáciami zraku a vnútorného ucha.

Je to jednoduché riešenie - a hlavne funkčné. Účinné je až v 95 percentách prípadov a navyše okuliare nemusíte mať celú cestu, malo by stačiť približne prvých 10 minút po objavení sa prvých príznakov.

Citroen ich nedávno dokonca v upravenej podobe - a o tretinu drahšie než originál, začal pod označením Seetroen ponúkať vo svojom butiku.

Ak tieto trochu divné okuliare nechcete, alternatívou môžu byť špeciálne hodinky proti kinetóze. Znie to síce divne, ale fungujú. Princíp je jednoduchý – cez zápästie vysielajú do tela elektrické impulzy v niekoľkých stupňoch, ktoré potláčajú akútne príznaky a nutkanie na vracanie.

Problémový mozog

A čo hovorí „sedliacky rozum“? Nie je pravda, že ak sa rozhodnete cestovať nalačno, bude vám menej zle. Prázdny žalúdok reaguje na cestu rovnako citlivo, ako keď sa najete sýtych a ťažko stráviteľných jedál. Pred cestou voľte preto jednoduchú a ľahko stráviteľnú stravu.

Ak si môžete vybrať, menej zle vám bude určite vpredu a vtedy, ak sa budete pozerať na horizont. Naopak, situáciu zhoršíte, ak si volíte miesta vzadu a úplne zlým nápadom je sedenie proti smeru jazdy. Ak sa dá, pozerajte skôr vpred, než do strán z bočných okien, ideálne je mať počas jazdy aj zavreté oči.

Náramok Relief band pomáha proti kinetóze tak, že cez zápästie vysiela do tela elektrické impulzy.
Náramok Relief band pomáha proti kinetóze tak, že cez zápästie vysiela do tela elektrické impulzy.
Relief

Taktiež pomáha vetranie a sústredenie sa na pravidelné pomalšie dýchanie nosom. V zákrutách a na horších cestách sa snažte telo zafixovať tak, aby sa čo najmenej otriasalo. Pokojne sa chyťte madla a zaprite sa aj nohami. Eliminácia pohybov sa týka aj hlavy.

Taktiež sa treba vyhnúť čítaniu a akýmkoľvek veciam, vyžadujúcim sústredenú aktivitu – napríklad nastavovaniu navigácie a podobne. Počas jazdy treba priebežne po malých dúškoch piť a pred ňou si dať niektorý z dostupných liekov proti kinetóze.

VIDEO Plus 7 Dní