Google nie je jediný internetový vyhľadávač, ktorý používame. Okrem neho patrí k najpopulárnejším bing, Yahoo! a Baidu. Výraz „najpopulárnejšie“ však treba brať s veľkou rezervou.

Meghan Marklová a bublanina

Keď sa pozrieme na októbrové dáta spoločnosti Statista, podľa nich ani jeden z troch spomenutých vyhľadávačov nemá globálny trhový podiel vyšší než štyri percentá, zatiaľ čo podiel Google prekonal deväťdesiat percent. Preto údaje o tom, čo prostredníctvom Googlu najviac vyhľadávame, pomerne presne svedčia o našom vkuse. Takže, čo nás v tomto roku najviac na internete zaujímalo?

Svet podľa Google
Svet podľa Google
Zdroj: Plus 7 dní

Povedzme si to na rovinu - bublanina. Tá bola v roku 2018 skutočne medzi Slovákmi najvyhľadávanejším receptom na internete. Za ňou nasledoval cheesecake a lasa­gne. O tom, čo nám chutí, svedčí fakt, že medzi desiatimi najvyhľadávanejšími receptami je šesť na sladké jedlá. Do top 10 sa však dostali aj langoše, tatarák alebo segedínsky guláš.

Svet podľa Google
Svet podľa Google
Zdroj: Plus 7 dní

Skúsme to teraz vážnejšie - trendy vo vyhľadávaní boli tento rok definované najväčšími športovými a spoločenskými udalosťami. V prvej desiatke najvyhľadávanejších výrazov na slovenskom Googli je každá druhá športová, konkrétne to boli majstrovstvá sveta vo futbale, v hokeji, hokejový turnaj na zimných olympijských hrách, cyklistická Tour de France a zimné olympijské hry. Pre zaujímavosť, v globálnom rebríčku nájdeme v prvej desiatke najvyhľadávanejších výrazov len jeden priamo súvisiaci so športom - World Cup, čo bolo, samozrejme, ovplyvnené futbalovými majstrovstvami sveta. Ak sa vrátime na Slovensko, mimo športu a zábavy nás zaujímali najmä voľby - tie sa dostali do prvej desiatky najvyhľadávanejších výrazov hneď dvakrát. Na 2. mieste skončilo spojenie „komunálne voľby“ a na 8. mieste „štatistický úrad voľby“.

Svet podľa Google
Svet podľa Google
Zdroj: Plus 7 dní

Osobnosti a tí ďalší

Zaujímavé je pozrieť sa aj na to, ktoré slovenské osobnosti vzbudili na Slovensku najväčšiu pozornosť. Keď sa však pozrieme na rebríček, „osobnosť“ možno nie je správny výraz. Rebríčku v tomto roku zaslúžene kraľovala Anastasia Kuzminová, zlato z olympijských hier Slováci nezískavajú často. Za ňou nasleduje Alena Zsuzsová a Mária Trošková, ktoré Slovákov zaujali celkom iným spôsobom.

V prvej desiatke sú zastúpení aj štyria politici - Vallo (4. miesto), Pellegrini (6. miesto), Fico (7. miesto) a Kaliňák (9. miesto). V rebríčku najvyhľadávanejších svetových osobností Slovákov zaujali najmä ženy, patria im prvé tri miesta v poradí Meghan Marklová, Ester Ledecká a Lady Gaga. Opäť skúsme porovnanie s globálnymi trendmi vo vyhľadávaní - celosvetovo boli najvyhľadávanejšími osobnosťami Meghan Marklová, Demi Lovato a Sylvester Stallone.

Svet podľa Google
Svet podľa Google
Zdroj: Plus 7 dní

Rubikova kocka verzus peniaze

Na záver sa pozrime ešte na dve zaujímavé kategórie - pokiaľ ide o návody, Slovákov už tradične trápi nielen to, ako schudnúť (v kategórii „ako“ patrí spojeniu ako schudnúť z brucha 4. miesto), ale aj to, ako pribrať (6. najvyhľadávanejší výraz s ako). Najčastejšie sme však v tejto kategórii vyhľadávali spojenie „ako znížiť horúčku“ a potešiteľné je, že sme sa naozaj zaujímali aj o voľby - druhým najvyhľadávanejším výrazom v tejto kategórii bolo „ako voliť v komunálnych voľbách“. 

Je celkom zvláštne, že hoci Ernő Rubik vymyslel svoju slávnu kocku v roku 1974, tak aj v roku 2018 Slovákov mimoriadne zaujímalo, ako ju poskladať. Toto spojenie skončilo na 9. miesto a náš národ ctí, že predbehlo dokonca frázu „ako zarobiť peniaze“, ktorá skončila tesne za ním. Pokiaľ ide o orientáciu v čase, Slovákov najviac zaujímali tri veci - kedy je Valentína, kedy sa mení čas a kedy je Veľká noc.