V poldruhamiliardovej krajine draka naozaj nemajú ľudia na ružiach ustlané. Nielenže deti tam musia „zarezávať“ viac než slovenskí dospelí, aby sa v budúcnosti dokázali presadiť, vo veľkomestách sa obyvatelia po desiatkach tlačia v malých, nekresťansky drahých bytoch, na každom kroku čelia vysokým dávkam smogu a ich pracovné tempo by našim odborárom zrúcalo všetky ideály, zakrátko bude temer na všetky oblasti ich života dozerať umelá inteligencia. Neschovajú sa pred ňou zločinci, podvodníci, výtržníci ani neporiadni psičkári.

Systém sociálnych kreditov: Dôsledný monitoring čínskych občanov čiastočne funguje už v súčasnosti s bežnými technológiami. Po celej krajine by sa mal rozšíriť v priebehu budúceho roka.
Systém sociálnych kreditov: Dôsledný monitoring čínskych občanov čiastočne funguje už v súčasnosti s bežnými technológiami. Po celej krajine by sa mal rozšíriť v priebehu budúceho roka.
Zdroj: internet

Každý čin, ktorý strana a vláda zadefinujú ako priestupok, bude zaznamenaný, uložený do databázy a ovplyvní ich ďalšiu existenciu. Už dnes je v čiastočnej prevádzke takzvaný kreditový systém (SCS), ktorý vyhodnocuje správanie obyvateľov vo vybraných oblastiach, a nová technológia ho má ešte viac zdokonaliť.

Super kamera

Nedávno čínski vedci predstavili na medzinárodnom veľtrhu v Pekingu unikátnu päťstomegapixelovú kameru, ktorá je schopná rozpoznať tvár alebo typické znaky človeka aj v dave desaťtisícok ľudí. Svoj cieľ nájde na preplnených štadiónoch i rušných uliciach. Ako píše server ABC News, s novinkou prišli špecialisti z Inštitútu optiky, jemnej mechaniky a fyziky Fudanskej univerzity v Čchang-čune a z Čínskej akadémie vied.

Ako hovorí Si’ao-jang Ccheng, jeden z vedcov, ktorí sa na jej vývoji podieľali, vďaka vysokému rozlíšeniu dokáže kamera zaznamenať takmer päťkrát viac detailov než ľudské oko. Je vybavená umelou inteligenciou, systémom na rozpoznávanie tvárí, monitorovanie v reálnom čase a technológiou takzvaného cloud computingu. To znamená, že prostredníctvom webovej siete dokáže spolupracovať s rozsiahlou databankou, analyzovať údaje a priradiť identitu ku každej osobe, ktorá je v nej uložená.

Pod kontrolou: Desiatky miliónov čínskych kamier zrejme onedlho doplní 500 megapixelová
Pod kontrolou: Desiatky miliónov čínskych kamier zrejme onedlho doplní 500 megapixelová "super kamera", ktorú nedávno predstavili na medzinárodnom veľtrhu.
Zdroj: internet

Kamera podľa Si’ao-jang Cchenga produkuje vysokokvalitné fotografie aj videozáznamy. Miestne médiá informovali, že popri kritike a vyjadrení obáv z porušovania súkromia sa vojenskí funkcionári vyjadrujú o jej možnostiach veľmi priaznivo. Napríklad profesor Li Tcha-kchuang z pekinskej Univerzity národnej obrany jej využitie vidí nielen v civilnom, ale aj armádnom prostredí.

„Hoci aj iné kamery dokážu nakrúcať a analyzovať tisíce ľudí naraz, každá tvár je na záznamoch zastúpená iba niekoľkými pixelmi. To znamená, že cieľovú osobu ste doteraz nevideli zreteľne. Nová technológia v spolupráci s umelou inteligenciou umožní každú tvár ľahko rozpoznať, naskenovať a identifikovať človeka v priebehu niekoľkých sekúnd,“vysvetlil Si’ao-jang Ccheng novinárom.

Veľký brat

Čína dlhodobo dôsledne monitoruje svojich občanov, za čo ju permanentne a bezvýsledne kritizujú ľudskoprávne organizácie. Systém sociálnych kreditov, ktorý tam v posledných rokoch vyvíjajú, v preklade znamená, že desiatky miliónov CCTV kamier denne sledujú ľudí v uliciach, závodoch, podnikoch i obchodoch a vyhodnocujú ich správanie. Popri hľadaní zločincov kontrolujú prístup obchodníkov k zákazníkom, nezodpovedných majiteľov psov či cestujúcich v prostriedkoch hromadnej dopravy. Už v súčasnosti moderné zariadenia vedia nielen rozpoznávať tváre, ale v niektorých prípadoch určiť identitu aj pomocou skenovania pohybov tela či štýlu chôdze.

Eliminujú omyly: Ako hovorí Si´ao-jank Ccheng, vďaka vysokému rozlíšeniu dokáže kamera zaznamenať päťkrát viac detailov, než ľudské oko.
Eliminujú omyly: Ako hovorí Si´ao-jank Ccheng, vďaka vysokému rozlíšeniu dokáže kamera zaznamenať päťkrát viac detailov, než ľudské oko.
Zdroj: internet

Výsledkom monitoringu je prideľovanie alebo uberanie kreditov za „dobré“ a „zlé“ skutky. Najlepšie občianske skóre vedie k statusu VIP, vďaka ktorému jednotlivci dostávajú napríklad prednostné vybavenie na letiskách, získajú lacnejšie pôžičky, majú lepšie možnosti štúdia či dobre platenej práce. Naopak, pri dramatickom úbytku kreditov môžu ľuďom zakázať cestovať, k pôžičke sa nedostanú vôbec, nesmú pracovať v štátnej správe ani si kúpiť nehnuteľnosť.

Systém je zatiaľ viac-menej v testovacej fáze a funguje len v niektorých oblastiach. Ale už na budúci rok by sa mal rozšíriť po celej krajine. Nová päťstomegapixelová kamera by ho ešte väčšmi zefektívnila. Vedecká pracovníčka z Human Rights Watch China Maya Wang však upozorňuje na množstvo rizík. Za znepokojujúce považuje to, že čo je zlé a dobré správanie, môžu určovať stranícki funkcionári. Nehovoriac o tom, že veľký brat bude zasahovať do verejného aj súkromného života občanov, dozerať na nich a trestať ich takmer všade. Vo dne aj v noci.