Dôsledkom odkladania riadenej stratifikácie nemocníc bude živelná. Zhodli sa v stredu na tlačovej besede predstavitelia asociácie nemocníc spolu s asociáciou zamestnávateľov. Venovali sa tiež nedostatku pracovnej sily a návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo. Šéf asociácie nemocníc Marián Petko vysvetlil stratifikáciu ako rozdelenie nemocníc, z ktorého vyplýva, kto čo môže robiť a kto čo nemôže. Asociácie síce zánik nemocníc nepodporujú, ale vnímajú, že je stratifikácia potrebná a súvisí s kvalitnou zdravotnou starostlivosťou.

Podla nich je dôležitejšia bezpečnosť a kvalita výkonov v nemocnici než len blízkosť k pacientovi. Petko uviedol, že je nereálne, aby situáciu vyriešil samotný trh.

Zásadným problémom je aj nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v zdravotníctve. Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský vysvetlil, že ide o komplexný problém. Podľa neho treba skrátiť čas na to, aby mohol kvalifikovaný pracovník z rečovo príbuzných krajín na Slovensku pracovať a rýchlo sa aklimatizoval. Aktuálnym trhom je v tomto prípade Ukrajina. Zástupcovia asociácií pripomenuli, že Česko a Poľsko už trh pre Ukrajinu otvorilo, u nás sú však sťažené podmienky. Skúšky, ktoré majú umožniť lekárom pracovať na Slovensku, nespravia ani niektorí miestni pracovníci.

Záujem o Ukrajincov

Podľa slov Malatinského Slovensko musí rýchlo reagovať, lebo aj Ukrajina má obmedzený trh a začne si chrániť svoje pracovné sily. Zástupcovia asociácií pripomenuli, že okrem zamestnávania cudzích odborníkov je potrebné vzdelávať aj domácich zdravotníkov, ktorých je v súčasnosti nedostatok. Pozitívne vnímajú podporu pre študentov ošetrovateľstva a všeobecného lekárstva, no myslia si, že by bolo vhodné podporovať aj študentov stredných zdravotníckych škôl.

Petko zdôraznil, že ak nebude pre zdravotníctvo dostatočne kvalitný rozpočet, bude málo kvalifikovanej pracovnej sily. Podľa neho by nemocnice združené v asociácii potrebovali minimálne 65 miliónov eur, a ak sa rozpočet nezvýši asi o 300 miliónov na rok 2019, budú sa problémy v zdravotníctve zhoršovať. Asociácia nemocníc pritom združuje 75 nemocníc a 25-tisíc zamestnancov.