Polícia ho zadržala na jar roku 1992, keď ho súd poslal do väzby. Ondrej Rigo (61), ako sa jeden z najbrutálnejších slovenských vrahov volá, dostal doživotie. Po 25 rokoch však môže požiadať o podmienečné prepustenie.

Mohli by ho pustiť, musí o to požiadať

Súčasné zákony mu to umožňujú. Ako nám vysvetlil Adrián Baláž, riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže, „súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život“.

Väznica musí ešte predtým vypracovať hodnotiaci posudok, v jeho závere riaditeľ zariadenia potvrdí, či odsúdený preukazuje splnenie podmienok na podmienečné prepustenie a či sa podmienečné prepustenie odporúča. Konkrétne k prípadu Rigo sa však Baláž bez povolenia odsúdeného vyjadrovať nemôže.

V base patril k „tým lepším“

Podľa bývalého pracovníka väznice, kde si Rigo odpykáva trest, patril k „lepším“ odsúdeným. „Myslím, že celkom solídne dodržiaval ústavný poriadok. Patril k tým chudobnejším väzňom, ak sa dalo, využíval dobročinnosť spolubývajúcich väzňov. V cele nebol sám, býval v takzvanej dvojcele, ktorá mala spoločnú chodbu a určitý čas boli mreže jednotlivých ciel otvorené, takže sa mohli navzájom navštevovať. Keď boli mreže zatvorené, tak sa mohli rozprávať len cez mreže, každý bol v cele sám. Spoločná chodba sa využívala cez deň aj ako pracovisko, v určitú hodinu dostali väzni materiál na šitie obuvi a šili topánky. Je to otročina, robia viac-menej zadarmo,“ vraví bývalý dozorca.

Názor psychológa: Beštia

Rigo podľa neho šil obuv a neprejavoval sa problémovo. Šancu na prepustenie by teda teoreticky mohol mať. Otázne budú jeho psychiatrické a psychologické posudky. Anton Heretik, jeden zo znalcov, ktorí Riga posudzovali, napísal v knihe Zlo, ktorá vyšla v roku 2015, toto: „Ondrej R. dodnes sedí v oddelení pre odsúdených na doživotie a treba dúfať, že tam naozaj ostane do konca života. Inak by sa v noci opäť zakrádal ulicami mesta a hľadal osamelú ženu, ktorá žije na prízemí.“

Ako vraždil Rigo? Ako si na neho spomína obeť, ktorá prežila? Dočítate sa to už zajtra v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Beštiálny sériový vrah žien sa môže dostať na slobodu! Sedí už 25 rokov
Zdroj: Plus 7 dní