Milujem svojho syna!!! Je mi úplne jedno, kto si čo myslí. Je to môj syn a najúžasnejšie dieťa na svete, so srdiečkom na pravom mieste. Nehanbím sa za to, aký je, ani za to, ako som ho vychovala! Za to všetko mám odmenu, ktorú nedostáva každý. Viem, že som pre neho jedinou ženou v jeho živote, ktorú bude milovať a vážiť si do konca môjho života, - napísala k príspevku na faceboo­kovej stránke Spišskej Novej Vsi Adriána Čuchranová (46). Ako levica bránila svojho syna pred štipľavými útokmi. Administrátor stránky mesta sa chcel pochváliť úspechom svojho rodáka, ale zrejme podcenil slovenskú mentalitu. Lukáš vlani na jeseň zvíťazil v súťaži Gayman Českej a Slovenskej republiky a bude reprezentovať na prehliadke Mr. Gay Europe 2018, ktorá sa tento rok koná v Poľsku. Nuž a takýto úspech mnohým kritikom nevonia. Najmä z radov katolíckej cirkvi!

Kňazov útok

„Zo Spišskej Novej Vsi pochádza mnoho statočných a pracovitých ľudí, ktorí sú osobnosťami, aj keď o nich vie málokto. Vyhrať súťaž Gayman do tejto kategórie určite nepatrí. Odporúčam vedeniu mesta, aby rozhodne vymenilo ľudí, ktorí považujú za dôležité oboznamovať obyvateľov mesta s takýmito informáciami. Ponúkať vôbec túto informáciu na oficiálnom webe mesta považujem za neprijateľné. Myslím, že bude potrebné lepšie informovať katolíkov v meste, aké hodnoty vedenie mesta a niektorí pracovníci úradu preferujú,“ napísal na sociálnu sieť Anton Ziolkovský, výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska.

Reakcie pobúrených čitateľov nenechali na seba dlho čakať. Mnohí sa pritom hlásia ku katolíckej cirkvi. „Povedzte mi, pán Ziolkovský, ako katolík, prečo konkrétne vy máte určovať, o čom ma má kto informovať. A tiež kam sa u vás podela úcta, s ktorou katechizmus odporúča pristupovať ku gayom,“ pýta sa jeden z nich.

„Pan Ziolkovský, aj ja si myslím, že by katolícki občania a občianky Spišskej Novej Vsi mali byť lepšie informovaní. Ale najmä o tom, aká nenávistná persóna sa ich snaží reprezentovať. Ergo vy. Ľudskú, religiózne a spirituálne cítiacu osobu totiž informácia o pôvabnom a vzdelanom rodákovi, ktorý získal ocenenie u susedov, rozhodne nepobúri. Slovo gay nie je strašiak, viete? Žiadne hanebné bububu,“ znela ďalšia reakcia.

Lukáš Grečko: Dvadsaťdvaročný muž sa pohráva s modelingom.
Lukáš Grečko: Dvadsaťdvaročný muž sa pohráva s modelingom.
Zdroj: Archív A.Č.

Ničím sa nechválil

„Mňa zaujalo hlavne to, že riešili záležitosť starú osem mesiacov. Nemali sme so synom tušenie, kde to ten dotyčný chlapec, ktorý spravuje stránku, vyhrabal,“ priznáva Lukášova mama. Rodine sa správca facebookovej stránky ospravedlnil za spôsobené príkorie. „Za to, že sa tam ľudia do nás navážali, za negatívne ohlasy. Neodhadol, že bude taká reakcia,“ povzdychne si Adriana. Úprimná a zhovorčivá žena krúti hlavou. „Ktovie, koľko dievčat, ktoré idú na Miss, je lesieb? A nikto to nerieši,“ dodáva.

O tom, že fotka jej syna je na stránke Spišskej Novej Vsi, sa dozvedela od kolegyne, ktorá jej poslala link a gratulovala jej. Lukáš Grečko je šikovný 22-ročný muž, ktorý štvrtý rok žije s mamou vo Viedni a v Brne študuje medicínu. „Najprv chcel byť patológ, potom kardiochirurg a teraz ani neviem,“ smeje sa šťastná mama. Áno, je gay a ťahá ho to k modelingu. „Môj chlapec sa ničím nechváli, aj tá súťaž bola v tichosti,“ povzdychne si jeho mama, ktorá si na sociálnej sieti prečítala aj nelichotivé odkazy.

Už dlhšie tušila, že Lukáš je „iný“. „Keď sa mi asi v pätnástich priznal, povedala som mu, že budem pri ňom stáť, nech by sa dialo čokoľvek. Odkedy som sa dozvedela, že je gay, mám o neho ešte väčší strach, lebo je veľmi dobrá duša. To, že je opačne orientovaný, nemení nič na tom, aký je človek,“ pripomína.

Homosexualita je zvrátená?

Aj Adriánu Čuchranovú sklamali vyjadrenia predstaviteľa cirkvi. Pána Ziolkovského sme sa spýtali, čo ho v správe o mladom Lukášovi najviac pobúrilo, aj to, čo si myslí o katolíkoch, ktorí jeho reakciu kritizovali. Zaslal nám slušnú, ale stručnú odpoveď: „Prosím o porozumenie, ale rozhodol som sa na vaše otázky neodpovedať.“

Pred necelými piatimi rokmi sa k téme homosexuálnych kňazov vyjadril pápež Fantišek. „Ak je niekto gay, hľadá Boha a koná dobro, kto som ja, aby som ho súdil?“ reagoval pred novinármi. Keď sme požiadali o reakciu Martina Kramaru, hovorcu Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ten nás odkázal na Katechizmus katolíckej cirkvi, konkrétne na článok 2 357. Ten hovorí za všetko: „Tradícia, opierajúc sa o Sväté písmo, ktoré predstavuje homosexuálne vzťahy ako veľmi závažnú zvrátenosť, vždy hlásala, ,že homosexuálne úkony sú svojou vnútornou povahou nezriadené‘. Sú proti prirodzenému zákonu. Zatvárajú totiž pohlavný úkon pred darom života. Nepochádzajú z opravdivého citového a sexuálneho dopĺňania sa. V nijakom prípade ich nemožno schvaľovať.“

Každý potrebuje rodičovskú lásku

„Teraz sa všetci bijú do hrude, akí sú poctiví, akí sú bez hriechu. Čo si budeme hovoriť! Každý inteligentný človek, ktorý má trochu prehľad o živote, vie, čo sa deje vo svete a kde sa začali tieto veci. Veď oni sú takisto len ľudia,“ naráža Lukášova mama na katolíckych kňazov. „Keď má niekto z nich nejakú biologickú potrebu, tak s kým to robí, keď sú tam zavretí samí chlapi?“ dáva rečnícku otázku a vzápätí reaguje: „Bohužiaľ, ja som otvorený človek. Buď si je sám sebe pánom, lebo má ľavú a pravú ruku, ale keď sú tam samí chlapi, tak ako to robia? Možno to riešia ešte horšie ako takí, ktorí to verejne priznajú.“

Lukášova mama pripomína, že jej syn sa nikdy nechválil svojou orientáciou a nijako na seba neupozorňoval. Nedá na neho dopustiť a ťažko sa jej počúvajú slová tých, ktorí nerešpektujú inakosť. To, že má syna gaya, naučilo Adrianu ešte väčšej tolerancii a láske. „Keby som mohla, čo nemôžem, tak by som všetkých tých mladých, ktorí žijú takým životom ako môj Lukáš, naozaj z lásky a zo srdca objala ako mama. Tých, ktorí nevedia, aké to je, keď ich vlastní rodičia chápu. Lebo všetky deti bez rozdielu potrebujú lásku. Ako sa musia cítiť, keď ich odvrhnú a nechápu vlastní rodičia?“ povzdychne si.

Katolícki klerici modelmi v kalendári

Nuž, neradno súdiť! Aj vo Vatikáne sa nájdu kňazi, ktorí sa radi zahrajú na modelov. Alebo ide o podvrh? Od roku 2003 sa stal vianočnou tradíciou rímsky kalendár „horúcich“ kňazov. Tento populárny suvenír má na svedomí benátsky fotograf Piero Pazzi. Svojrázne umenie zrejme vatikánskych predstavených nenadchlo, ale tolerovali ho. „Kalendár prvýkrát zverejnili počas vlády Jána Pavla II. Ticho Vatikánu v súvislosti s týmto kalendárom ukazuje kontinuitu medzi vládou Benedikta XVI. a Františkom,“ píše na svojom anglickom blogu Jorge Bergoglio.

Objavili sa aj pochybnosti o tom, či všetci krásni mladí muži v klerikálnom úbore sú skutočne kňazi. Fotograf však trval na ich pravosti. „Väčšinu z nich stretávam na uliciach v Ríme a požiadam ich, či by som ich mohol odfotiť,“ povedal Pazzi. Hoci kňazi neposkytli fotografovi svoje mená, „väčšina z nich sa rada fotografuje, keď im poviem dôvod kalendára“. Áno, sú to dobre vyzerajúci muži, ale je to len produkt, spôsob, ako môžu byť ľudia lepšie informovaní o Vatikáne,“ vysvetlil pred rokmi. „Preto vyberám hlavne mladých, lebo signalizujú svetu, že ich volanie je stále živé,“pripomenul.

Nuž, naozaj je na čo pozerať! Fotografie zádumčivých krásavcov z Calendario Romano obleteli celý svet. Každý rok sa predalo okolo stotisíc kópií, takže autor rozhodne neškodoval. Záujemcovia si ich mohli objednať cez internet, zakúpiť v darčekových obchodoch a dokonca ich pred pár rokmi ponúkali aj vo Vatikánskom mestskom štáte.

Kto najviac túžil po vlastníctve fotografií týchto atraktívnych Božích služobníkov? Viaceré zahraničné médiá priniesli správy o tom, že kalendár je „homoerotický“, plný „rozpaľujúcich klerikov“ a o jeho kúpu mali záujem hlavne staršie ženy a gayovia - teda tí, ktorých katolícka cirkev neraz tak zatracuje.

Prečítajte si tiež: