Niekoľko kilometrov od hraníc s Ukrajinou sa v lesoch Národného parku Poloniny nachádza dedina Jalová. Z hlavnej cesty treba odbočiť, a prejsť stovky metrov, aby ste sa ocitli pri oznamovacej značke „Jalova“. Nikto nerieši, že názov nie je tak úplne gramaticky správny.

Takto bývajú slovenskí milionári: V okázalých nevkusných rezidenciách aj nedobytných pevnostiach

Bez autobusu, bez vlaku

Obyvateľka dediny, ktorú stretneme na rázcestí s potešením prijme našu ponuku, že ju odvezieme.Vôbec jej nevadí nasadnúť do auta s bratislavskou značkou k cudzím ľuďom, a hneď na nás spustí domácim nárečím.„Autobusy jazdia dvakrát za deň, z toho raz zastaví len tuto na rázcestí a človek, aby sa s tými taškami trepal až domov,“ sťažuje sa bodrá šesťdesiatnička. „Tu mi zastavte, ďakujem!“, ani sa nestihneme otočiť, už svižne vyskakuje z auta a vchádza do najbližšieho dvora.

Rana pod pás pre štvrť milióna Slovákov: Na výplatnej páske ste mohli mať päťkrát viac ako dnes!

Bohom zabudnutá dedina. Dom s rozľahlým pozemkom tu kúpite za 2000 eur
Zdroj: Július Dubravay

Toto je výsmech Slovákov: Za elektrinu a plyn vraj platíme menej ako ostatní Európania!

Dedinu tvorí jedna cesta, pozdĺž ktorej sú vystavané domy. Až na pár výnimiek sú všetky staré, schátrané, záhrady neupravené, brány zhrdzavené a zanedbané.

Nemáš chlopa, nemáš pravdy

„Ja tu nežijem, moji svokrovci so svojím otcom tu majú dom, prišiel som ich navštíviť,“ prihovorí sa nám pán, ktorý prechádza autom po námestí, keď „maturujeme“ pri informačnej tabuli. Svokrovci s otcom? - čudujeme sa. „Áno, o pár týždňov bude mať 92 rokov, aha, tam ide!“ vystrelí prst smerom k potoku, ktorý tečie na druhej strane „hlavnej cesty“.

FOTO Leťte v lete: 8 miest, do ktorých sa zo Slovenska inokedy nedostanete

Šedivý starký bez zubov si bol pri potoku nalámať vetvičky a halúzky. Ján Zubaľ sa v Jalovej narodil, tam sa oženil, a aj prežil celý svoj život. Len s niekoľkými prestávkami, keď bol mimo Slovenska. Napríklad počas Druhej svetovej vojny sa ako čiastočný Maďar dostal do koncentračného tábora, kde staval baraky pre väzňov. Neskôr pracoval s ostatnými zajatcami na záhrade za barakmi, kde pestovali zemiaky a kukuricu pre väzňov, ale aj dozorcov.

Načo jazdiť k moru? Veď ho máme u nás doma!

Vdovec plný elánu.
Vdovec plný elánu.
Zdroj: Július Dubravay

„Zemiaky sa jedli tak, že sme ich ošúpali, a uvarili Nemcom, dozorcom. Šupky sme dali vyvariť - tie potom jedli väzni,“ spomína na ťažké časy. Humor ho však neopúšťa, kýva nám vetvičkami pred tvárami a veselo rapoce zmesou rusínčiny, východoslovenského nárečia a ukrajinčiny. Rozumieme len s námahou.

Smrteľne chorá Prešovčanka Janka: Chcem jediné - zomrieť dôstojne

S manželkou prežil 64 rokov. Bohužiaľ, pred pár týždňami zomrela. Zmienka o žene ho však povzbudí, a pýta sa: „Máš chlopa?“ prehodí a mne sa okamžite vybaví kultová replika z filmu Pásla kone na betóne - „Nemáš chlopa, nemáš pravdy“. Na moju odpoveď - „nie, nemám“ - pán Zubaľ nervózne pokrúti hlavou. „To je zle! Nemáš chlopa, nie si žena! Lebo chlop bez ženy nie je chlop a žena bez chlopa nie je žena.“

Smrť Anny priamo v práci: Za pásom to boli strašné galeje - hovorí ďalšia zamestnankyňa Erika (39)

Replika kostolíka z 18. storočia.
Replika kostolíka z 18. storočia.
Zdroj: Július Dubravay

Vyučených robotníkov niet. Môže za to aj snaha vychovať z detí vysokoškolákov s ľahkým životom

Lacné pozemky a Ukrajinci

Zubaľov vnuk pracuje ako colník na hraniciach. Zaujímajú nás ceny pozemkov a nehnuteľností. „Nedávno si tu kúpil jeden Čech domček, ide si ho prerábať, tak uvidíme, čo z toho bude,“ ukazuje na druhý koniec dediny. „Dokonca jeden Ukrajinec tuto nižšie kúpil dom s pozemkom. Za dvetisíc eur,“ dodáva. Vyvaľujeme oči – iste, obec je od najbližšieho mesta vzdialená desiatky kilometrov, autobus tu zváža ľudí dvakrát za deň, nie je tu škôlka ani škola, ale suma sa nám vzhľadom na panenskú prírodu, svieži vzduch a božský pokoj aj tak zdá prinízka.

Aneta (29) sa po rodinnej tragédii usmieva: Môjmu Paťkovi dávali lekári len dva roky života. Mýlili sa!

Bohom zabudnutá dedina. Dom s rozľahlým pozemkom tu kúpite za 2000 eur
Zdroj: Július Dubravay

Jahody vs maliny: Ktoré ovocie je zdravšie a šťavnatejšie?

„Mladí tu nechcú žiť. Veď tu nemáme už ani obchod. Dvakrát do týždňa príde súkromný podnikateľ s autom plným pečiva, mlieka, zeleniny a ovocia, pristaví auto pri moste a predáva,“ dodáva Zubaľ mladší.

Naše mäso je naozaj mäso: Slovenské normy sú vraj prísnejšie ako v Nemecku

V dedine nesídli dokonca ani starosta, nikto kompetentný, koho by sme sa mohli spýtať napríklad na presný počet obyvateľov. Práve na túto otázku totiž dostávame stále inú odpoveď.

„Je tu asi 25-30 ľudí, viac nie,“ hovorí vnuk 91-ročného pána Zubaľa. O pár minút prichádza jeho svokor a zapája sa do debaty. „Žije tu asi 50 ľudí,“ tvrdí.

Drevený kostolík i medvede

Keď sa pýtame, čo také sa v okolí oplatí vidieť, všetci svorne ukazujú na kopec za dedinou, kde sa týči pravoslávny drevený kostolík. Je to kópia dreveného chrámu zasvätenému svätému Jurajovi, ktorý bol postavený v roku 1745. Replika pochádza z roku 2012.

Vlastníkom bytov hrozí, že sa budú skladať na dlhy susedov

Nádherný dom zasadený do panenskej prírody.
Nádherný dom zasadený do panenskej prírody.
Zdroj: Július Dubravay

FOTO Pozrite si najväčšie záplavy na Slovensku: Voda si zobrala aj ľudské životy

Aj keď veľa ľudí z tejto oblasti odchádza kvôli zlej občianskej vybavenosti a nedostatku práce, nájdu sa aj takí, ktorí sa sem prisťahovali - napríklad zo Sniny, ako manželia Draganovci, ktorí po tridsiatich rokoch vymenili presťahovali z bytovky do novostavby. Drevené trámy, biela fasáda, hnedé okná a dvere. Podkrovný domček pripomína chalupu, ktorú však nemajú ohradenú žiadnym plotom. „Načo nám je plot?“ spytuje sa majiteľ domu, pán Daniel. „Občas sem chodí vysoká zver, zavítal aj diviak, tuto vo Vihorlatských lesoch sú medvede,“ dodáva zamyslene. Dom si navrhli aj postavili svojpomocne.

Čím menej peňazí máte, tým viac zaplatíte, aby ste ich používali

Na našu otázku, na ktorú sa nevieme dopátrať odpoveď, povie: „Jalová? Asi tak 80 obyvateľov. Ale možno aj 60, neviem. Ale čo na tom záleží?“