Tip na článok
Delegácia z okresu:
Budovy niekdajšej
školy Jolany Ozorákovej
prišiel opakovane dva
dni po sebe obzerať
prednosta Morvay
osobne.

Bývalá riaditeľka skrachovanej „prestížnej školy“, sa zrejme tajne pokúša urobiť kšeft so štátom

Najlepší kupec je štát. V istých prípadoch je to totiž jediný kupec, ktorý je ochotný kúpiť aj mimoriadne ťažko predajné rárohy a nehandrkuje sa o cene.

Do podobnej kategórie ťažko predajnej rárohy patrí aj budova skrachovanej niekdajšej strednej školy Jolany Ozorákovej v Dunajskej Strede.

Podľa znaleckého posudku má hodnotu vyše štyroch miliónov eur. Vzhľadom na veľkosť priestorov sa však ťažko hľadá súkromník, ktorý by budovu v nie najlepšom stave dokázal zaplatiť, zrekonštruovať a ešte aj zmysluplne využiť. A práve štátu sa niekto pokúsil tento prázdny a nepotrebný „dom duchov“ predať.

Delegácia z okresu

„Prišli autom z okresného úradu. Na čele skupinky bol prednosta Okresného úradu v Dunajskej Strede Juraj Morvay, sprevádzala ho pani z ministerstva vnútra. Zazvonili, môj zástupca išiel dolu k dverám, ale nevpustil ich do školy bez môjho súhlasu. Ja som bola na maródke. Povedali mu, že teda prídu na ďalší deň. Zástupca im povedal, že to nebude v škole ani on. Na ďalší deň však prišli opäť. Obzerali si školu a fotili si ju. Všimla si ich a nafotila zamestnankyňa školy. Dozvedeli sme sa, že ministerstvo hľadá budovu, ktorú by mohol využívať tunajší okresný úrad. Vraj majú vytypovaných celkovo osem budov, naša škola je jednou z nich,“ potvrdila záujem o priestory súčasná riaditeľka už nefungujúcej školy Andrea Olejníková.

Podľa nej je situácia okolo skrachovanej školy, ktorá tento rok neotvorila svoje brány žiakom, mimoriadne komplikovaná. Úrady školu niekdajšej zriaďovateľky Jolany Ozorákovej vyradili zo siete stredných škôl. Tým sa zastavil prívod dotácií, z ktorých škola fungovala. Jolana Ozoráková prevádzkovala školu ako mimoriadne výnosný biznis.

Princíp bol jednoduchý. Majiteľkou školskej budovy bola Ozoráková osobne. Zároveň bola zriaďovateľkou školy, ktorá získavala od štátu dotácie podľa počtu žiakov. Biznis spočíval najmä v tom, že zriaďovateľka Ozoráková platila majiteľke budovy Ozorákovej každý mesiac nájomné v sume vyše 40-tisíc eur. Elegantným spôsobom si takto každoročne preliala do vlastného vrecka milióny určené na prevádzku školy.

Ako nedotknuteľne sa pani zriaďovateľka cítila, ilustruje detail v podobe nájomnej zmluvy. Uzavrela a podpísala ju totiž sama so sebou. Vymenovanie samej seba do funkcie riaditeľky školy bola už iba absurdná čerešnička na torte.

Neohrozenosť pred kontrolnými orgánmi či orgánmi činnými v trestnom konaní demonštrovala ďalšími spôsobmi. Proti zisteniam ministerských kontrol o šafárení s financiami sa odvolávala a vyrubené pokuty zásadne neplatila. Keď sa proti jej metódam ozval zamestnanec školy Ladislav Uváček, nasledovalo trestné oznámenie a krivé svedectvo o ukradnutí účtovníctva. Orgány v okrese Dunajská Streda, ktorý mal vždy povesť, že je štátom v štáte, dostali Uváčka na súd a viac-menej iba náhoda zabránila, aby účtovník školy neskončil s vysokým trestom za mrežami. Tou náhodou bol nález pri razii v priestoroch patriacich Ozorákovej obchodnému partnerovi. V montážnej jame jeho garáže sa totiž našlo kompletné účtovníctvo, ktoré Uváček údajne ukradol.

Nová doba

Kauze Ozorákovej školy sme sa v týždenníku PLUS 7 DNÍ systematicky venovali. Vďaka tomu si ju všimli aj politici a poslanci. Ministerstvo školstva pod vedením vtedajšieho ministra Dušana Čaploviča zo Smeru sa prípadu z Dunajskej Stredy začalo venovať a iniciovalo ďalšie kontroly. Konala aj NAKA, ktorá zaistila množstvo dôkazov - okrem iného spomínané údajne ukradnuté účtovníctvo.

Známosti: Škola a jej predstavitelia, druhý sprava
Ozorákovej obchodný partner Karkó, sa prezentovali
aj fotografiami politikov. Išlo pritom len o bežnú
akciu, na ktorej sa politici vyskytli a kde žiaci školy
ako budúci čašníci obsluhovali hostí.
Známosti: Škola a jej predstavitelia, druhý sprava Ozorákovej obchodný partner Karkó, sa prezentovali aj fotografiami politikov. Išlo pritom len o bežnú akciu, na ktorej sa politici vyskytli a kde žiaci školy ako budúci čašníci obsluhovali hostí.
Foto: archív

Jolana Ozoráková sa pokúsila svoj biznis zachrániť, a tak sa novým zriaďovateľom školy stala firma, v ktorej bola zaangažovaná jej dcéra Lilla. Rovnako zmenila majiteľa budova školy a pozemky patriace ku škole. Vlastníkom sa opäť stala firma ovládaná matkou a dcérou Ozorákovými.

Niekdajšiu riaditeľku a zriaďovateľku Jolanu Ozorákovú obžalovali z viacerých subvenčných podvodov a nebyť ospravedlnenia z titulu práceneschopnosti, súd v Dunajskej Strede by už bol v septembri tohto roka rozhodoval o verdikte pre túto podnikavú exmajiteľku školy.

Konkurz

Prázdna škrupina školy bez žiakov a bez budovy zostala na krku niekdajšej riaditeľke školy Andrei Olejníkovej. Práve tá upozornila na pokusy predať budovu. „Zriaďovateľ doteraz nevyplatil zamestnancom školy mzdy, nie sú zaplatené odvody, nemáme z čoho zaplatiť odstupné. Nikto z kompetentných neriešil, čo sa stane so zamestnancami, keď škola od septembra ostane zatvorená. Na úrade práce im nevedia vyrátať dávku, pretože nemajú podklady. Máme onkologicky vážne chorú zamestnankyňu, ktorá potrebuje urgentnú operáciu. Hrozí, že pre neuhradené odvody si ju bude musieť zaplatiť sama. Rokujeme s odborármi, čakáme na konkurzného správcu, pretože aj vyhlásenie konkurzu trvalo dlhšie, ako by malo. A, samozrejme, nevyplácanie mzdy je trestný čin, čiže podávame aj trestné oznámenia,“ zhrnula súčasná riaditeľka niekdajšej školy Andrea Olejníková.

Jolana Ozoráková:
V zlatých časoch k nej
tiekli milióny od štátu.
Jolana Ozoráková: V zlatých časoch k nej tiekli milióny od štátu.
Foto: archív

Podľa nej je momentálne v hre aj boj o časť pozemku, ktorý patrí škole. „Jolana Ozoráková sa ho snaží odkúpiť za 60-tisíc eur. To je však hlboko pod cenu obvyklú v danej lokalite,“ dodáva Olejníková.

Otázku, aké zámery má s budovou niekdajšej školy ministerstvo vnútra a či sa ju bude snažiť získať na účely umiestnenia okresného úradu, sme adresovali aj ministerstvu. Jeho hovorca Ivan Netík pripustil, že v Dunajskej Strede stále nemajú vyriešenú otázku umiestnenia klientskeho centra a zvažujú viaceré možnosti. „V hre je rozšírenie v rámci našej budovy okresného riaditeľstva Policajného zboru, ale aj zriadenie v budove, kde momentálne sídli okresný úrad. Rovnako ministerstvo analyzovalo možnosti súčasných budov v meste. Objekt, o ktorom hovoríte, si pozreli poverení zamestnanci len zvonku a ako možnosť budúceho sídla klientskeho centra ju zamietli,“ uzavrel debatu Netík.

VIDEO Plus 7 Dní