Tip na článok
Plné kamier: Miesto, kde sa novembrová minuloročná bitka medzi mladými Košičanmi a bratmi Paškovcami odohrala, je monitorované. Kamery incident zachytili.

Cirkus s prominentnými Paškovcami: Video zachytilo, ako kopú do ženy, stále sú bez trestu

Samosudca odmietol žalobu na bratov Paškovcov, dôvodom je porušenie ich práva na obhajobu. To vraj poškodili najmä vyšetrovatelia v prípravnom konaní.

Galéria k článku (8 fotografií )
Pavol Paška: Jeho synovci zatiaľ za incident na jednej z košických ulíc neboli potrestaní.
Uznesenie: Samosudca vyčíta vyšetrovateľovi hneď niekoľko chýb a porušení práva na obhajobu.
Rozčarovaní: Ján a jeho priateľka Zuzana rozhodnutie súdu akceptujú. Ako poškodení nemajú ani inú možnosť, no sklamanie neskrývajú.

V Košiciach sa pomaly začínajú prijímať stávky na to, či sa bratia Paškovci - Maroš, Martin a Branislav - dostanú za minuloročnú bitku na Hlavnej ulici na súd, alebo nie. Každé rozhodnutie, či už prokuratúry, alebo košického súdu, ľudia automaticky spochybňujú. Dôvod? Väčšina ľudí je totiž presvedčená, že ich strýko Pavol - bývalý predseda Národnej rady SR - má taký vplyv, že spravodlivosť môže ostať slepá.

Možno aj preto verejnosť odmietnutie žaloby podanej na Okresný súd Košice I berie tak negatívne. „No veď sa nič nestalo, keď si pretočíte video, ktoré zaznamenáva celú bitku, odzadu, vidíte, že bratia Paškovci protistrane galantne pomáhajú vstať zo zeme. Tak prečo by mal sudca prijať podanú obžalobu?“ píše sa v posmešných komentároch na internete.

Čierne na bielom

Samosudca Okresného súdu Košice I Ľuboš Vereš totiž 22. novembra 2016 vydal uznesenie, podľa ktorého celú vec vracia prokurátorovi - pre porušenie práv obvinených na obhajobu. Porušili ich vraj najmä vyšetrovatelia v prípravnom konaní. Zváštne pritom je, že obhajcu si vybrali samotní Paškovci. A to mimoriadne zdatného, kapacitu vo svojom odbore Sergeja Romžu, okrem iného šéfa Katedry trestného práva na Právnickej fakulte UPJŠ.

Rozčarovaní: Ján a jeho priateľka Zuzana rozhodnutie súdu akceptujú. Ako poškodení nemajú ani inú možnosť, no sklamanie neskrývajú.
Rozčarovaní: Ján a jeho priateľka Zuzana rozhodnutie súdu akceptujú. Ako poškodení nemajú ani inú možnosť, no sklamanie neskrývajú.
Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Rozčarovaní: Ján a jeho priateľka Zuzana rozhodnutie súdu akceptujú. Ako poškodení nemajú ani inú možnosť, no sklamanie neskrývajú. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Mnohí preto nechápali, čím mohlo byť právo Paškovcov porušené. Sudca to vo svojom päťstranovom uznesení napísal jasne. V prvom rade viní z pochybení vyšetrovateľa, ktorý údajne neposkytol video zaznamenávajúce bitku súdnym znalcom. A tak nemohli objektívne vypracovať posudok. Navyše sa sudcovi nevidí prísnejšie prekvalifikovanie skutku na ťažké ublíženie na zdraví dievčiny Zuzany. Podľa neho znalecké dokazovanie obsahuje chyby a nie je dostatočne preskúmané závažné obmedzenie Zuzaninho spôsobu života po utrpených zraneniach.

„K celkom flagrantnému (zjavnému) porušeniu práva na obhajobu došlo v súvislosti s upozornením na zmenu právnej kvalifikácie, keď vyšetrovateľ o tejto zmene informoval len obhajcu obvinených a nie samotných obvinených, hoci informovať obvinených mu zákon výslovne ukladá,“ píše sudca vo svojom uznesení.

Rozčarovaní

Dobití Košičania rozhodnutie súdu akceptujú. Napokon, ako poškodení vlastne ani nemajú inú možnosť, no zároveň neskrývajú sklamanie. „Je to smiešne. Pred súdnym znalcom z odboru psychiatria sme boli všetci štyria poškodení až vo Zvolene. Strávili sme tam niekoľko hodín. Znalec nám najprv všetkým spolu a potom jednotlivo púšťal video a podrobne rozoberal každé zranenie. Takisto znalec, ktorý posudzoval z neurologického hľadiska závažnosť poranenia priateľky Zuzky. Takže tvrdenie sudcu, že znalci video nevideli, je skutočne zvláštne,“ pokrčí plecami dobitý Ján.

Pavol Paška: Jeho synovci zatiaľ za incident na jednej z košických ulíc neboli potrestaní.
Pavol Paška: Jeho synovci zatiaľ za incident na jednej z košických ulíc neboli potrestaní.
Foto: MICHAL SMRČOK

Pavol Paška: Jehosynovci zatiaľ za incident na jednej z košických ulíc neboli potrestaní. Foto: MICHAL SMRČOK

On sám už zdravotné problémy nemá a v podstate dva týždne po nešťastnej bitke nastúpil do práce. Zato jeho priateľka Zuzka trpí následkami dodnes. Pomliaždená chrbtica ju stále bolí. „V podstate som od tej bitky nešportovala, vyskakujú mi stavce. Nemôžem robiť prudké pohyby. Hneď ma sekne v krku. Predtým som milovala behanie. Na to môžem zabudnúť,“ vraví Zuzana. A nielen to, útok ju poznačil aj psychicky. Vyhýba sa prechádzkam, problém mala aj s nástupom do práce. „Nedokážem ísť medzi ľudí. Keby ma známy neprehovoril, aby som skúsila v auguste prácu u neho, som nezamestnaná dodnes.“

Natiahnutý čas

Zaujímalo nás, čo si o rozhodnutí súdu myslia obvinení bratia Paškovci, no na naše otázky do uzávierky nereagovali. Prokurátor proti uzneseniu okresného súdu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Krajský súd v Košiciach. „Odmietnutie obžaloby v žiadnom prípade neznamená, že by sa vec skončila. Bude závisieť od rozhodnutia krajského súdu, aký bude ďalší postup. Ak krajský súd našej sťažnosti vyhovie, bude sa konať hlavné pojednávanie. Ak by krajský súd našu sťažnosť zamietol, vec sa vráti prokurátorovi a ten bude musieť doplniť to, čo požaduje súd. Prokurátor potom opätovne rozhodne, či podá novú obžalobu,“ upresnil hovorca košickej prokuratúry Milan Filičko.

VIDEO Plus 7 Dní