Smer chystá na sobotu 9. decembra snem, kde bude reč aj o personálnych zmenách v strane. Otázku, ako by mala strana ďalej fungovať, aby jej krivka preferencií prestala klesať sme sa spýtali aj podpredsedu poslaneckého klubu Smer-SD a člena predsedníctva Miroslava Číža.

Čo treba urobiť, aby Smer nedopadol ako SDKÚ či HZDS?

Myslíte, že hrozí takáto situácia?

Niektorí analytici hovoria, že krivka klesá dlhodobejšie a strana je až príliš spojená s osobou lídra...

Pozrite sa na okolitý svet a iné politické strany, ten proces je prirodzený. Byť na vrchole vždy sa nedá. Spájajú nás nielen s úspechmi, ale aj s neúspechmi. Vždy je prirodzené očakávanie, že prídu noví a niečo urobia. Nepochybne, ako Smer sme silne jednogeneračný, a je potrebné uvažovať o hľadaní nových foriem roboty.

Beriete posledné voľby do regiónov ako víťazstvo alebo ako prehru?

Mám na to vlastný názor. Ak si pozriete naše predchádzajúce výsledky v župných voľbách, to bolo v čase, keď sa naše preferencie pohybovali okolo 37-40 percent. Je jasné, že dnes pri 26 percentách nemôžu byť totožné výsledky. Zvlášť vo voľbách, ktoré sú väčšinové, kde víťaz berie všetko. Bolo prirodzené, že výsledky budú horšie. Je na mieste uvažovať o tom, čo urobiť s tými klesajúcimi preferenciami.

Podarí sa vám tú krivku ešte zvrátiť? Bude ešte Smer stúpať?

Kedysi som napísal, že optimizmus je zbraň neschopných, takže žiadny jednoduchý optimizmus. Ak veci urobíme dobre, tak áno. Ak veci nevyhodnotíme dobre, uvidíme, krivka môže aj klesať.

Stretávate sa s občanmi pravidelne?

Samozrejme.

Čo sa vás najčastejšie pýtajú o Smere?

Sú to komentáre k politike. Majú rôzne názory na parciálne veci. Máme tu obrovské témy a ten občiansky nepokoj je rovnako veľký všade. Zoberte si diskusiu v Česku po voľbách, kde až 60 percent z hlasov bolo vyhodnotených ako protestné hlasy. Ak si pozriete, v Nemecku nevedia zostaviť vládu, predtým ju nevedeli zostaviť v Belgicku. Veľké problémy majú aj vo Francúzsku. Ukazuje sa, že v európskej civilizácii čosi nesedí. Samozrejme, treba začať diskutovať o otázke sociálno-demokratického ekonomického systému. Veľké témy sú obrovské majetkové rozdiely, daňové raje. U nás všetci hovoria o nejakých oligarchoch Smeru, ale zabúdajú, že 80 percent HDP vytvárajú nadnárodné spoločnosti. Nie sú oligarchami aj šéfovia bánk? Sú ich zisky korektné? Ako to vyzerá s platmi v reťazcoch s potravinami? Je na mieste, že neplatia veľkí výrobcovia áut DPH?

Ľudia sa vás naozaj pýtajú na toto všetko, čo ste práve vymenovali?

Niektorí áno. Podľa toho, do akej miery sa zaoberajú politikou. Kto je politicky dobre podkutý diskutuje o veľkých teoretických problémoch, potom sú ľudia, ktorí sa zaoberajú inými vecami a teda hovoria o jednoduchých každodenných veciach ako zdravotníctvo.

Pýtajú sa vás ľudia na kauzy ako odmena pre advokáta Bžána alebo dianie okolo ministra Kaliňáka, alebo iné, ktorým Smer čelil?

Nepochybne, aj o tom sme diskutovali. Sú to rozporuplné veci.