Tip na článok

Čo zaskočilo Kočnera, rozradostilo Mečiara a napadlo siskárovi, ktorý sa vydával za novinára

Najvyšší štátni predstavitelia akoby ho chránili zubami-nechtami, zdá sa však, že ľady sa možno predsa len pohnú.

Galéria k článku (5 fotografií )

Tak predsa?

V kauze resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante totiž padlo prvé obvinenie. Týka sa sexuálneho zneužívania jednej z bývalých chovankýň. Polícia v tomto prípade začala konať voči vtedajšiemu zamestnancovi Čistého dňa Igorovi J., ktorý tam pracoval ako terapeut a zastupoval riaditeľa. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, ktorý doteraz nevidel žiadny dôvod na odobratie akreditácie spomínanému zariadeniu, aktuálne trúbi na ústup. Tvrdí, že ak sa podozrenia potvrdia, bude okamžite reagovať. A možno podá trestné oznámenie na onú nešťastnicu, ktorá v Čistom dni hľadala pomoc. Napríklad, že krivo vypovedala alebo poškodzovala čiesi dobré meno. Veď dôvod sa určite nájde.

Kočnerove problémy

Špeciálna prokuratúra sa pochlapila! Teda aspoň nateraz. Prijala rozhodnutie, ktoré by od nej vzhľadom na aktuálne pomery čakal asi málokto. Normálne dala pokyn, aby polícia obvinila kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera z ekonomickej trestnej činnosti. Vraj sa jej dopustil pri špekulatívnych obchodoch s hotelmi na Donovaloch v rokoch 2000 a 2012. Pre túto kauzu štát prišiel o osem miliónov eur. Prokuratúra však nevydala len pokyn na obvinenie Kočnera. Tomuto rozhodnutiu totiž predchádzalo nariadenie na odobratie spisu známemu vyšetrovateľovi z NAKA Štefanovi Jombíkovi, ktorý dokázal kauzy okolo kontroverzného podnikateľa akosi vždy uzavrieť s tým, že skutok sa nestal. Nuž a Kočner má ďalší problém. Polícia ho viní aj zo závažného trestného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Pomáhač z NBS

Mal dohliadať na to, aby všetko bolo, ako má byť, namiesto toho sa zrejme staral najmä o to, aby sa mal dobre on sám. Reč je o bývalom generálnom riaditeľovi jedného z odborov Národnej banky Slovenska Ivanovi B., ktorého polícia pred pár dňami odviezla priamo z pracoviska na výsluch v súvislosti s kauzou okolo skrachovanej poisťovne Rapid Life. Tá, ako je známe, pripravila viac ako 15-tisíc klientov o 47 miliónov eur. Nuž a podľa všetkého sa jaj to darilo aj vďaka krytiu v NBS, lebo, ako verejnosti povedal policajný prezident Tibor Gašpar, 52-ročného zamestnanca Národnej banky obvinili z trestného činu prijímania úplatku v súbehu so zneužitím právomoci verejného činiteľa. Podľa doterajších zistení si Ivan B. pravidelne od Rapid Lifu pýtal úplatok za to, že v súvislosti s dohľadom NBS rozhodoval v prospech poisťovne.

Premlčaný skutok

Otec národa si môže vydýchnuť! Žiadne stíhanie za podpísanie amnestií v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny mu nehrozí. Skutok, ktorého sa bývalý premiér Vladimír Mečiar dopustil v pozícii zastupujúceho prezidenta, je vraj premlčaný. Rozhodla o tom polícia, ktorá prešetrovala, či došlo k zneužitiu právomocí, keď Mečiar v roku 1998 ako zastupujúci prezident po odchode Michala Kováča z tohto postu odobril sporné amnestie. S takýmto záverom sa však nevie stotožniť predseda OKS a poslanec parlamentu Ondrej Dostál, ktorý požiadal generálneho prokurátora, aby závery polície preveril.

Zakladateľ

Na Slovensku by mala čoskoro vzniknúť nová politická strana. Zakladá ju bývalý novinár a expríslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Spolu s ním aj jeho manželka. Subjekt sa má volať Cieľ. Na ministerstvo vnútra už doručili oznámenie prípravného výboru. Samotný Tóh komentoval situáciu slovami, že je len člen prípravného výboru, ktorý oznamuje ministerstvu vnútra začiatok procesu zbierania podpisov. Je vraj slobodný človek v slobodnej krajne, a preto koná podľa vlastného uváženia to, čo mu umožňujú zákony a ústava. Bude ešte zaujímavé sledovať, kto teda v skutočnosti za vznikajúcou stranou stojí, lebo kontakty má pán Tóth vskutku všelijaké.

VIDEO Plus 7 Dní