Podľa zistení PLUS 7 DNÍ sa predseda Národnej rady onedlho presťahuje do luxusnej vily s bazénom. Jej jediným majiteľom sa stal Andrej Danko (42) len pred pár dňami a venoval si tak pod vianočný stromček naozaj veľkolepý darček. Rozvedený politik pred verejnosťou nič neskrýva. Netají svoje priateľky, vskutku veľkorysý vozový park, luxusné hodinky a imidž mu zrejme neprekazí ani fakt, že sa stal majiteľom honosnej vily. Na otázky PLUS 7 DNÍ ohľadom kúpy vily v bratislavskej Dúbravke reagoval bez škrupúľ.

Premiér: Prenajíma si byt v komplexe Bonaparte.
Premiér: Prenajíma si byt v komplexe Bonaparte.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Najpopulárnejší

Predseda parlamentu Andrej Danko má za sebou úspešné obdobie. Líder SNS - prekvapenie minuloročných parlamentných volieb - nám vtedy skromne prezradil, že ho poteší hoci len návrat národniarov do parlamentu. Kto by vtedy veril, že po voľbách sa bývalá Slotova SNS, ktorej už štyri roky predsedá, stane vládnou stranou, on sám získa druhé najvyššie ústavné kreslo predsedu parlamentu a navyše preferenciami už aktuálne predbieha roky neporaziteľného Roberta Fica. A v súkromí? Tam si tiež polepšil. Ako sme už napísali v úvode tohto článku, v decembri kúpil Danko dom v lukratívnej časti hlavného mesta.

Luxus: Niekoľko terás, bazén s protiprúdom, vínna pivnica, garáž pre tri autá.
Luxus: Niekoľko terás, bazén s protiprúdom, vínna pivnica, garáž pre tri autá.
Zdroj: INTERNET

Nebýva za štátne

Ako predseda parlamentu má Andrej Danko nárok na bývanie na Župnom námestí, no nevyužíva ho. Podľa jeho hovorkyne tam naposledy býval predseda parlamentu Pavol Hrušovský a sem-tam prespal aj Richard Sulík. Odvtedy je veľkometrážny byt v centre hlavného mesta viac-menej neobývaný. Len pre informáciu, nárok na bývanie dotované štátom má aj premiér či prezident. Robert Fico istý čas spolu s rodinou žili v takomto byte na Čmeľovci.

Dnes, ako vieme, obýva lukratívny byt v komplexe Bonaparte, ktorý si vraj prenajíma od kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka. Prezident Andrej Kiska zas žije s rodinou v Poprade. Pracovný týždeň však trávi v prenajatom diplomatickom byte na Čmeľovci, ktorý mu už dva roky - teda obdobie, v ktorom je vo funkcii - prepláca štát.

Rodák z Revúcej Andrej Danko po rozvode zanechal dva domy v Miloslavove exmanželke Silvii, v jednom z nich zostala bývať so synmi Andrejom a Adamom. Danko sa najskôr presťahoval do bytu v hlavnom meste a potom s priateľkou Alexandrou býval v blízkosti synov v dome v Miloslavove. S Alexandrou už dlhší čas netvoria pár a najnovšie sa po jeho boku objavuje fešná redaktorka Simona Frantová, ktorá sa s ním pravdepodobne nasťahuje do nového domu.

Vila v Dúbravke: Andrej Danko ju kúpil nedávno, v decembri.
Vila v Dúbravke: Andrej Danko ju kúpil nedávno, v decembri.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Reprezentatívne sídlo

Podľa majetkového priznania za rok 2015 uvádza Danko vo vlastníctve dom, byt, šperky, hodinky, deväť áut a obchodný podiel v spoločnosti. Líder národniarov sa však napokon rozhodol pre honosnejšie bývanie. Už niekoľko dní svieti na liste vlastníctva exkluzívnej vily meno Danko Andrej. Nemýlime sa, uvedené je naopak, tak, ako ho uvádzajú Maďari - najskôr priezvisko, potom meno. Žeby nejaký úradnícky škriatok či neprajník?

„Pán predseda sa rozhodol riešiť vlastné bývanie z vlastných zdrojov, nevyužíva možnosť nájmu, na ktorý má podľa zákona nárok,“ reagovala na naše otázky hovorkyňa Zuzana Čižmáriková. Keďže vila je ešte v procese dokončovania, zaujímalo nás, či mu štát na jej „zobytnenie“ finančne dopomôže. „Kancelária Národnej rady nemá financie na rekonštrukciu bytu predsedu,“ dodala hovorkyňa. Na margo veľkej rozlohy vily Čižmáriková hovorí, že Danko hľadal nehnuteľnosť, ktorá bude reprezentatívna. A to teda naozaj je.

Trojpodlažná stavba v Dúbravke má podlahovú plochu 429 štvorcových metrov, plus 141 metrov terasy s prekrásnym výhľadom na mesto a okolité lesy. Pri sume, ktorú uvádza realitná kancelária na svojej stránke, sa bežnému smrteľníkovi zrejme zasekne sánka. Veď za vilu ukrytú pred zvedavcami v tichej lokalite požadovali jej majitelia najmenej 499-tisíc eur a k tomu províziu pre realitného makléra. Mimochodom, vila stála pôvodne ešte oveľa viac, keďže ju však nedokázali za požadovanú sumu dlhší čas predať, jej cena klesla.

Podľa realitných maklérov, ktorých sme oslovili, vraj Danko urobil jej kúpou dobrý obchod, hoci sa do jej dokončenia ešte musí investovať minimálne 150-tisíc eur. Líder národniarov pre PLUS 7 DNÍ upresnil, že dom financoval z vlastných zdrojov a časť bola dokonca zaplatená z hypotéky. Okrem ceny mu zrejme vyhovuje tichá lokalita, slepá ulica a blízkosť lesa. Nehovoriac o tom, že donedávna v tejto lokalite žil vo svojej vile exprezident Michal Kováč a pochádzal odtiaľ aj bývalý komunistický pohlavár Gustáv Husák.

Predseda parlamentu: Donedávna býval v Miloslavove.
Predseda parlamentu: Donedávna býval v Miloslavove.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Výťah v dome

Plocha pozemku nie je až taká veľká, čo je v tejto predraženej časti Bratislavy celkom bežné. Pozemok má 467 štvorcových metrov a patrí mu aj dvadsaťmetrový podiel na komunikácii. Vila má podlahové kúrenie, klimatizáciu, hliníkové okná a dvere, ba dokonca osobný výťah a bazén s protiprúdom. Na prvom podlaží čaká budúceho majiteľa fitnes, vínna pivnica s predprípravou na kozub a so sociálnym zázemím, technická miestnosť, chodba, sklad, garáž pre tri autá. Väčšia garáž sa Dankovi evidentne zíde, veď v majetkovom priznaní prekvapivo uviedol až deväť áut.

Na rozdiel od iných politikov, trebárs exministra hospodárstva Jirka Malchárka, ktorý nepriznával ani jedno - pritom jazdil na športovej značke Maserati. Na druhom podlaží novej Dankovej vily je veľkorysá obývacia izba s veľkými oknami, kuchyňa, komora, hosťovská izba so sociálnym zázemím, tri terasy. V záhrade je dokončená hrubá stavba bazénu s protiprúdom, a tiež predpríprava pre krb. Na najvyššom podlaží uvíta majiteľ tri spálne so šatníkmi, dve toalety s kúpeľňou, balkón a opäť dve terasy s úžasným výhľadom.

Minulosť: V Miloslavove žil dnes už s expriateľkou Alexandrou.
Minulosť: V Miloslavove žil dnes už s expriateľkou Alexandrou.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Kedy sa presťahuje?

Na otázku, kedy sa predseda parlamentu mieni presťahovať, sme však odpoveď nedostali. Tvrdí, že kľúče od domu ešte nemá, po dokončení novostavby nás vraj však ochotne privíta. Podľa našich informácií rozvedený politik Andrej Danko, samozrejme, počíta aj s tým, že ho budú navštevovať synovia Andrej a Adam, s ktorými má aj po rozvode dobrý vzťah, a tak im ako správny otec pripraví izby.

Synovia Andrej a Adam: Udržiava s nimi aj po rozvode dobrý vzťah, a tak im ako správny otec v novom dome pripraví izby.
Synovia Andrej a Adam: Udržiava s nimi aj po rozvode dobrý vzťah, a tak im ako správny otec v novom dome pripraví izby.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

Ako bývajú naši traja najvyšší ústavní činitelia?

Prezident Andrej Kiska (53) spolu s rodinou žijú v Poprade, pracovný týždeň však trávi hlavnom meste v prenajatom byte na Čmeľovci, ktorý mu štát prepláca už viac ako dva roky. Predtým istý čas býval v Ivanke pri Dunaji, napokon sa z domu presťahoval do štátneho bytu. Bytovka sa nachádza v diplomatickej štvrti Čmeľovec neďaleko vládneho hotela Bôrik.

Kiska býva v 4-izbovom byte s rozlohou 127 štvorcových metrov a s terasami a nájomné je okolo tisíc eur mesačne. Ako nás upozornil jeho hovorca Roman Krpelan, kancelária prezidenta je povinná podľa zákona zabezpečiť bývanie prezidenta, preto mu od ministerstva zahraničných vecí prenajíma byt. „Ten platí financiami zo štátneho rozpočtu a platí štátnej organizácii, takže znova štátnemu rozpočtu,“ dodal.

Prezident: Býva v diplomatickom byte.
Prezident: Býva v diplomatickom byte.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (42) býval dosiaľ v prenajatom dome v Miloslavove. Hoci má ako predseda parlamentu nárok na bývanie na Župnom námestí, nevyužíva ho. Onedlho sa presťahuje do rozľahlej vily v bratislavskej Dúbravke, ktorú ma na liste vlastníctva zapísanú od decembra. Podľa našich informácií predseda parlamentu a tiež bývalý advokát má rád pekné a vkusné prostredie, ako pikantéria tak vyznieva, že zo svojho vrecka zaplatil aj nábytok v kancelárii predsedu NR SR, či dokonca závesy na chodbe parlamentu. Predsa len tam trávi väčšinu času a zjavne na prácu potrebuje príjemné prostredie.

Miloslavov: Dom nechal exmanželke Silvii.
Miloslavov: Dom nechal exmanželke Silvii.
Zdroj: INTERNET

Premiér Robert Fico (52) istý čas spolu s rodinou prebývali v paneláku na Čmeľovci, ktorý mu - takisto ako prezidentovi - preplácal štát. Presťahoval sa tam spolu s manželkou Svetlanou a so synom Michalom z bytu na Dlhých dieloch, ktorý predal. Aktuálne býva v luxusnom byte pri Bratislavskom hrade v komplexe Bonaparte.

Prenajíma si byt od kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorého vyšetrujú pre daňové podvody. Premiér nedávno oznámil, že si hľadá pozemok na stavbu rodinného domu a je pripravený vyriešiť svoju bytovú otázku. Kontaktovali sme Úrad vlády s otázkou, ako premiér pokračuje s prípadným sťahovaním, do uzávierky nám však neodpovedali.

Premiér: Prenajíma si byt v komplexe Bonaparte.
Premiér: Prenajíma si byt v komplexe Bonaparte.
Zdroj: VLADO BENKO JR